Jak wybrać deszczownicę do kabiny prysznicowej?
Deszczownica to osprzęt prysznicowy stanowiący alternatywę dla klasycznej słuchawki. Zapewniająca szeroki strumień wody, doskonale imituje wrażenia towarzyszące padającym kroplom deszczu, a tym samym podwyższa komfort kąpieli. Zobaczmy, na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszą dla siebie.
Zestaw prysznicowy z deszczownicą czy osobne akcesorium?
Zasada działania deszczownicy wygląda podobnie jak w przypadku tradycyjnej słuchawki prysznicowej, zatem sprowadza się do rozpraszania strumienia w taki sposób, by objął większy obszar niż wtedy, gdy wypływa bezpośrednio z wylewki. Tym samym możemy szybko namoczyć włosy czy całe ciało, a sam prysznic jest efektywny. To również stwarza doskonałe warunki do relaksu w domowym zaciszu, w strugach ciepłej wody. Deszczownica jest zazwyczaj dostępna w dwóch wariantach:
- jako osobne akcesorium, które następnie należy połączyć z baterią prysznicową,
- jako integralna część zestawu prysznicowego.
Czym różnią się od siebie te dwa rozwiązania? Wszystko sprowadza się w zasadzie do sposobu montażu. Wybierając baterię prysznicową z deszczownicą, zyskujemy kompletny, gotowy do zamontowania komplet, który tworzy spójną całość. Jeśli kupujemy samą deszczownicę, jej zamontowanie również nie powinno przysporzyć nam trudności, gdyż wraz z nią otrzymamy najpewniej elastyczny wężyk służący do podpięcia do baterii prysznicowej. Musimy jednak zwrócić uwagę na to, by dopasować do siebie stylistykę tych dwóch elementów.
Rodzaje deszczownic prysznicowych: podtynkowe i natynkowe
Najważniejszym aspektem przy wyborze deszczownicy jest jej rodzaj. Biorąc pod uwagę konstrukcję tego elementu i sposób jego montażu, możemy wyróżnić następujące typy:
- deszczownice natynkowe – klasyczne rozwiązanie, w którym cały osprzęt jest podpinany do baterii prysznicowej, więc widoczny na pierwszy rzut oka. Zajmuje nieco więcej miejsca niż deszczownica podtynkowa, jednak zapewnia łatwy dostęp w przypadku awarii lub konieczności wymiany któregoś elementu zestawu prysznicowego;
- deszczownice podtynkowe – wszystkie elementy są zamontowane na stelażu podtynkowym i zakryte okładziną ścienną, dzięki czemu całość prezentuje się estetycznie, a części montażowe pozostają ukryte. Decyzję o wyborze tego rozwiązania powinniśmy podjąć na długo przed montażem kabiny prysznicowej – na etapie planowania instalacji, jeszcze przed wykończeniem ścian płytkami. Każdorazowa awaria wiąże się jednak ze sporym nakładem pracy.
Nowoczesne deszczownice mogą również oferować szereg dodatkowych funkcji służących podniesieniu komfortu kąpieli. Może to być chociażby termostat, umożliwiający ustawienie konkretnej temperatury i zapobiegający poparzeniu zbyt gorącą wodą, albo podświetlenie LED-owe, które stworzy nastrojową aurę sprzyjającą relaksowi i uprzyjemniającą kąpiel.
Warto również zwrócić uwagę na konstrukcję otworów wylotowych dla wody. W niektórych modelach są one wykończone silikonowymi wypustkami, które ułatwiają usuwanie kamienia i sprawiają, że utrzymanie osprzętu w czystości nie przysparza trudności. Sprzątanie strefy prysznicowej stanie się też prostsze, jeśli postawimy na deszczownicę o regulowanej wysokości, którą będziemy mogli łatwo obniżyć podczas porządków, unikając w ten sposób niewygodnej pracy i sięgania do zamontowanego wysoko akcesorium.
Jak wybrać deszczownicę do prysznica, a jak do wanny z parawanem nawannowym?
Komfortową kąpielą w strugach wody płynącej z deszczownicy możemy cieszyć się niezależnie od tego, czy jesteśmy posiadaczami klasycznej kabiny, nowoczesnej ścianki prysznicowej typu walk-in, czy wanny wyposażonej w parawan, który stanowi dla wody barierę przed przedostawaniem się poza jej rant. Aby jednak jej praca była efektywna, a użytkowanie wygodne, powinniśmy dobrać rodzaj głowicy do tego, jak wygląda nasza strefa kąpielowa. Co jest istotne w tym przypadku?
- Wanna, nawet ta ograniczona z dwóch stron ścianą, a z trzeciej strony parawanem nawannowym, nigdy nie zapewni nam tak stuprocentowej szczelności jak tradycyjna kabina prysznicowa z zamykanymi drzwiczkami. Z tego powodu najlepiej sprawdzi się w niej deszczownica o małej średnicy – ok. 20 cm. Dzięki temu strumień wody będzie się rozchodzić punktowo tuż nad głową osoby zażywającej kąpieli, zamiast rozbryzgiwać się na posadzkę.
- Kabiny walk-in, czyli te pozbawione brodzika i oddzielone od reszty pomieszczenia wolnostojącą ścianką prysznicową, zazwyczaj są dość przestronne. Dzięki temu możemy w nich zamontować deszczownicę dowolnej wielkości, nawet taką o średnicy równej 40 cm lub więcej.
- Jeśli mamy klasyczną kabinę prysznicową, powinniśmy dopasować deszczownicę do jej wielkości. Gdy jest mniejsza niż 80 x 80 cm, akcesorium powinno mieć głowicę o średnicy nieprzekraczającej 30 cm. Im większe wymiary kabiny, tym większy osprzęt możemy wybrać bez obawy o rozchlapywanie wody poza obszar kąpielowy.
W tych dwóch pierwszych przypadkach warto również rozważyć wybór modelu ściennego z regulowaną wysokością deszczownicy, którą można dopasować do wysokości tafli szkła, aby zapobiec rozbryzgom wody.
Montaż deszczownicy – o czym należy pamiętać?
Aby deszczownica zapewniała optymalny komfort, powinna zostać zamontowana na wysokości dopasowanej do naszego wzrostu i umożliwiającej swobodne manewrowanie rękami, np. podczas mycia włosów. Choć można ją umieścić w zasadzie na dowolnej wysokości, najlepiej, aby była ona o co najmniej 20 cm większa niż wzrost najwyższego z domowników. Tylko wtedy strumień wody będzie na tyle szeroki, by zapewnić wygodę podczas kąpieli.
W przypadku zestawu prysznicowego z deszczownicą natynkową montaż jest nieskomplikowany i wymaga jedynie połączenia elementów przy pomocy elastycznego węża. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, instalacja deszczownicy podtynkowej wymaga nieco więcej wysiłku i trzeba do niej przystąpić przed położeniem glazury. Pierwszym etapem pracy jest wykucie bruzd na puszkę mieszającą wodę oraz na przewody, kolejnym ich podłączenie, a ostatnim – szpachlowanie i wykończenie ściany.
Montując deszczownicę, z pewnością zapewnisz sobie wyjątkowe doznania podczas kąpieli. Jeśli dobierzesz ją do wystroju łazienki oraz do kształtu i wymiarów kabiny prysznicowej, akcesorium będzie dobrze spełniać swoją funkcję, nadając pomieszczeniu nowoczesny charakter i dbając o Twój codzienny komfort.