Logo

Jak zadbać o optymalną wilgotność powietrza w domu – metody nawilżanie powietrza

Kategorie: Blog

Wilgotność powietrza jest jednym z najważniejszych jego parametrów. Zarówno zbyt wysokie nawilżenie, jak i zbyt niskie może mieć szkodliwy wpływ na ludzkie zdrowia, czy komfort mieszkania. Jaka jest więc optymalna wilgotność powietrza, która powinna panować w domu?  Jak o nią zadbać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – wilgotność powietrza względna i bezwzględna jaka ma być?

Jaka wilgotność powinna panować w domu? Odpowiedź na to pytanie powinien znać każdy. Jednak na samym początku warto poznać różnicę między dwoma pojęciami, które opisują poziom nawilżenia powietrza, a mianowicie między wilgotnością bezwzględna i względna. Pierwsza z nich, czyli wilgotność bezwzględna wyrażona jest w g/m3 i oznacza ilość wody rozpuszczonej w 1m3 powietrza. Częściej używanym parametrem jest jednak wilgotność względna, która to przedstawiana jest w procentach i informuje o stosunku ilości wody zawartej w powietrzu do maksymalnej ilości, jaka mogłaby się w nim znaleźć, biorąc pod uwagę daną temperaturę. Jaka zatem powinna być wilgotność powietrza w mieszkaniu? Odpowiednia wilgotność powietrza dla człowieka powinna mieścić się w zakresie od 40% do 60%. Taki poziom nawilżenia jest korzystny jednocześnie dla ubrań, mebli, czy książek.

Suche powietrze w domu – przyczyny i skutki

Suche powietrze w domu to problem, który pojawia się szczególnie w okresie jesienno – zimowym, ponieważ działające wtedy grzejniki pozbywają się wilgoci z otoczenia. Dodatkowo w sezonie grzewczym wszechobecny jest smog oraz inne zanieczyszczenia, które to dostają się do domu, wysuszając dodatkowo powietrze. Konsekwencją mogą być problemy mieszkańców z górnym układem  oddechowym. Objawy suchego powietrza przypominają infekcje, które często występują w sezonie jesienno – zimowym, a więc należy do nich kaszel, kichanie, katar, ból oraz drapanie gardła, a w niektórych przypadkach również gorączka. Ponadto suche powietrze jest idealnym środowiskiem dla rozwoju wirusów, dlatego też jeżeli układ odpornościowy jest osłabiony może powodować to występowanie częstych infekcji.

Dodatkowo suche powietrze przyczynia się do wysuszenia skóry, także jej zaczerwienienia. Spierzchnięte usta, łuszcząca się skóra czy, też nadmierne przetłuszczanie się włosów, to miedzy innymi objawy suchego powietrza w domu. Kolejnym skutkiem suchego powietrza jest to, że cząsteczki kurzu oraz alergenów unoszą się dłużej, powodując łzawienie oczu, problemy z oddychaniem, astmę, a także alergie skórne. Suche powietrze ma również negatywny wpływ na meble czy tez podłogi. A wszystko to za sprawą „wyciągania” wilgoci. Choć wydawać by się mogło, że drewniane meble czy tez parkiety są suche w rzeczywistości posiadają w sobie niewielki procent wilgoci. Kiedy wilgoć jest pobierana przez zbyt suche powietrze, meble tracą swój kolor, blask oraz spójność.

Regulacja wilgotności powietrza za pomocą klimatyzatora

Nowoczesne systemy klimatyzacyjne oprócz filtracji, ogrzewania oraz chłodzenia wyposażone są również w funkcje regulacji wilgotności. W takim przypadku zazwyczaj na urządzeniu montowane są regulatory stałowartościowe, których zadaniem jest utrzymanie optymalnej wilgotności powietrza, a więc znajdującej się w przedziale między 40% a 60%.

Wilgotność powietrza w domu jak o nią zadbać?

Odpowiednia wilgotność w domu jest niezwykle ważną kwestią, która wpływa na zarówno na zdrowie mieszkańców, jak i ich samopoczucie.  Można ją zmierzyć przy użyciu higrometru i powinna mieścić się w granicach 40-60%. W przypadku kiedy jest zbyt wysoka w pierwszej kolejności można skorzystać z domowych sposobów jej obniżenia, które polegają na skróceniu kąpiele, gotowaniu w garnkach z przykrywkami, czy używaniu okapu, który będzie pochłaniał parę wodną. Warto również każdego dnia wietrzyć pomieszczenia, a także zadbać o właściwą wentylację przede wszystkim w łazience i kuchni. Jeżeli jednak domowe sposoby nie przyniosą oczekiwanego rezultatu należy zainwestować w osuszacz powietrza, który może zebrać z powietrza od kilku do kilkunastu litrów wody w ciągu doby. Innym sposobem jest zakup dobrej jakości wentylatora bądź klimatyzatora, który zadba o wymianę i osuszenie powietrza.

Najlepsze metody nawilżania powietrza – co wybrać?

Jak już wspomniano wilgotność powietrza wpływa nie tylko na zdrowie mieszkańców domu, ale również trwałość jego wyposażenia. Co więc zrobić w przypadku, kiedy jest ona zbyt niska? W pierwszej kolejności warto upewnić się, czy system wentylacji domu działa w sposób prawidłowy. Należy także sprawdzić działanie nawiewników w oknach, szczególnie tych wykonanych z PVC. Doskonałym rozwiązaniem są również mechaniczne nawilżacze powietrza. Na rynku dostępne są modele, które działają automatycznie, wtedy gdy wilgotność w pomieszczeniu spada poniżej pożądanego poziomu. Nawilżacz powietrza, w zależności od sposobu działania wytwarza gorąca parę wodną bądź delikatna chłodną mgiełkę. Jest on wyposażony w zbiornik, którego pojemność należy dopasować do wielkości pomieszczenia.

Oczywiście istnieją również domowe sposoby nawilżania powietrza, do których zalicza się m.in. wieszanie mokrego prania na odsłoniętych grzejnikach. W takim przypadku wilgoć z materiałów przenika do powietrza. Dodatkowo warto wtedy gotować potrawy bez przykrywania, a także umieścić w pomieszczeniach specjalne naczynie z wodą przy grzejniku. Pojemnik ten może być wykonany z kamionki lub metalu, a efekt zwiększy jego zawieszenie bezpośrednio na grzejniku. Dobrym sposobem nawilżenia powietrza są rośliny, zwłaszcza te o bujnych liściach, gdyż sukcesywnie oddaja przez nie do otoczenia wodę, którą pobierają z gleby.

Nawilżacze powietrza w sypialni – sposób na zdrowy sen

Optymalna wilgotność powietrza w sypialni poprawia nie tylko jakość snu, ale wpływa przede wszystkim na lepsze samopoczucie. Toksyczne substancje, które obecne są w zanieczyszczonym powietrzu, a także niska wilgotność mogą powodować trudności w zasypianiu, prowokować nocne przebudzenia oraz prowadzić do chronicznego niewyspania. Jaka wilgotność w sypialni zapewni zdrowy sen? Komfortowy przedział wynosi od 40 do 60%. Spadek wilgoci w sypialni poniżej 40% stwarza doskonałe warunki rozwoju roztoczy i utrzymania się wirusów i bakterii, a spadek poniżej 20% skutkuje natomiast silnym kaszlem i problemami z oddychaniem.

Rozwiązaniem tych problemów może być zakup nawilżacza powietrza. Kupując go do sypialni warto zwrócić uwagę na poziom wytwarzanego hałasu oraz działanie trybu nocnego. Na rynku dostępne są cztery główne rodzaje nawilżaczy, a mianowicie nawilżacze tradycyjne, czyli proste oraz nieelektryczne pojemniki napełnione wodą, które wiesza się na grzejniku. Nawilżacze parowe zasilane są natomiast energią elektryczną, dzięki czemu podgrzewają wodę, a następnie wypuszczają ją w postaci ciepłej pary. Podobnie działają nawilżacze ewaporacyjne, które wypuszczają zimną mgiełkę oraz charakteryzują się mniejszym zużyciem energii. Nawilżacze ultradźwiękowe posiadają natomiast wbudowany higrometr i wytwarzają parę wodną za sprawą ultradźwięków. W tym przypadku wypuszczona mgiełka może być ciepła lub zimna. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się zakup nawilżacza ewaporacyjnego lub ultradźwiękowego, ponieważ nawilżacze parowe mogą być uciążliwe, ze względu na emitowany przez grzałkę hałas, który utrudni zasypianie.

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem 2w1 czy cały zestaw?

Obecnie wiele oczyszczaczy powietrza posiada dodatkową funkcję, którą jest nawilżacz powietrza. Nawilżacze 2w1 zawierają ten sam zestaw filtrów antysmogowych (filtr HEPA, węglowy), co oddzielne urządzenia z tym, że w urządzeniu 2w1 pojawia się zbiornik z wodą. Powietrze, które przechodzi przez zestaw filtrów dodatkowo przepływa przez filtr wodny, dlatego też można jednocześnie oczyszczać powietrze oraz odpowiednio je nawilżać. Połączenie tych dwóch funkcji jest zapewne wygodniejsze niż posiadanie dwóch oddzielnych urządzeń. Z pewnością mniej sprzętu to mniej pracy oraz mniej zajętego miejsca.

Największą wadą takiego urządzenia jest natomiast konieczność dbania o jego czystość, a dokładniej zbiornik na wodę, który przynajmniej raz dziennie należy uzupełniać. Urządzenie to z powodu zbierania się kamienia należy regularnie czyścić, aby uniknąć pojawienia się nieprzyjemnych zapachów. Oczyszczacz bez nawilżacza jest z kolei urządzeniem, o którym można zapomnieć nawet na parę dni. Oczyszczacze 2w1 zazwyczaj wykorzystują czujniki kurzu, które są mniej czułe na najmniejsze cząsteczki, czyli pył PM2,5. Dlatego też wolniej oczyszczają powietrze niż te oddzielne bez funkcji  nawilżenia. Jeżeli chodzi o kwestie finansowe to oczyszczacz 2w1 jest z reguły nieco droższy niż połączenie dwóch osobnych urządzeń.

Nowoczesne klimatyzatory jakie mają funkcje?

Nowoczesne klimatyzatory oprócz standardowego chłodzenia posiadają także funkcje ogrzewania, działając na tej samej zasadzie co pompy ciepła. Pobierają ciepło z powietrza w otoczeniu domu, a następnie ogrzewają nim jego wnętrze. Nowoczesne klimatyzatory wyposażone są także funkcje osuszania i oczyszczania powietrza, dzięki czemu są w stanie poprawić mikroklimat panujący w mieszkaniu i umożliwić oddychanie wysokiej jakości powietrzem. Tego typu urządzenia można także zintegrować z wentylacją, dzięki czemu wymiana powietrza jest skuteczniejsza. Ponadto dzięki wbudowanemu czujnikowi Wi-Fi, możliwie jest także sterowanie klimatyzatorem za pomocą telefonu komórkowego, czy tabletu. Zdalna obsługa pozwala sterować urządzeniem będąc np. w pracy, co umożliwia dostosowanie optymalnej temperatury oraz zmniejszenie zużycia energii.

Klimatyzator przenośny czy klimatyzer – sprawdź, który warto wybrać

Powszechnie wiadomo, że przebywanie w domu podczas upalnego lata może być uciążliwe. Panujące warunki można poprawić dzięki urządzeniom takim jak klimatyzator przenośny, czy klimatyzer. Co więc wybrać? Klimatyzator pozwala idealnie ustawić, a także kontrolować temperaturę powietrza w danym pomieszczeniu, która może spaść nawet o kilkanaście stopni. Dodatkowo niektóre klimatyzatory mają możliwość przełączenia na tryb ogrzewania. Ich wadą jest fakt, że osuszają powietrze w pomieszczeniu oraz należy zapewnić odprowadzenie ciepła na zewnątrz. Znaczna część klimatyzatorów przenośnych rozwiązuje ten problem za pomocą dużego węża wylotowego, który należy wystawić przez okno bądź otwór w ścianie. Działanie klimatyzera powoduje natomiast, że powietrze chłodzi się jedynie o kilka stopni. Jego zaletą jest jednak fakt, że nawilża powietrze, zwiększając tym samym poczucie komfortu. Dodatkowo klimatyzer w porównaniu z klimatyzatorem pobiera znacznie mniej energii elektrycznej oraz emituje niższy poziom hałasu.

Temperatura oraz wilgotność stanowią główne parametry powietrza, które wpływają na mikroklimat wnętrza. Istnieje wiele sposobów, które umożliwiają utrzymanie ich na optymalnym poziomie. Używa się w tym celu zarówno dedykowanych urządzeń, jak i domowych sposobów, które warto wybrać zauważając np. parujące szyby.

Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Projekty dużych domów – idealne rozwiązanie dla wymagających
Blog
01 Sierpień 2024
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. To miejsce, które ma być naszą oazą spokoju, schronieniem przed codziennym zgiełkiem oraz przestrzenią, gdzie
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść