Logo

Jakie moduły fotowoltaiczne wybrać? Polecane modele paneli fotowoltaicznych na 2021 rok

Branża odnawialnych źródeł energii gwałtownie się rozwija, a największą popularnością wśród inwestorów w OZE cieszą się instalacje fotowoltaiczne. Jako że panele PV przeżywają prawdziwy boom, na rynku pojawiają się coraz to nowsze i wydajniejsze produkty. Sprawdzamy, jak działają panele słoneczne i które modele są warte bliższego zainteresowania w 2021 roku.

Panele fotowoltaiczne: działanie i budowa

Panele fotowoltaiczne – jak to działa?

Żeby zrozumieć działanie paneli słonecznych, musimy skupić się na ich podstawowym elemencie, jakim są ogniwa fotowoltaiczne, zbudowane z materiałów półprzewodzących (np. krzem, selen lub german). Ogniwo składa się z dwóch warstw:

  • górna – cienka i przezroczysta powłoka z umiejscowioną nad nią elektrodą ujemną;
  • dolna – grubsza powłoka z elektrodą dodatnią.

Między nimi umieszcza się barierę potencjałów bazującą na złączach półprzewodników niesamoistnych (p-n). Połączone szeregowo ogniwa tworzą baterie słoneczne, czyli dobrze nam znane panele fotowoltaiczne.

Należy też wiedzieć, jak podłączyć panele fotowoltaiczne – szeregowo czy równolegle. Otóż zgodnie z zasadą moduły o tym samym napięciu należy łączyć równolegle, z kolei o tym samym natężeniu – szeregowo.

Panele fotowoltaiczne – moc i wymiary

Jak zauważyliśmy wyżej, każdy panel słoneczny składa się z ogniw fotowoltaicznych. W zależności od budowy może ich być 48, 60 lub 72, z czego najpopularniejsze w użytku prywatnym są panele 60-ogniwowe, gdyż mają dobre właściwości mechaniczne i są proste w montażu. Z kolei w zastosowaniu przemysłowym najczęściej wykorzystuje się 72 ogniwa.

Różna jest też moc paneli PV (np. panele fotowoltaiczne 500 W, panele fotowoltaiczne 450 W), natomiast zbliżone są do siebie ich wymiary. Panele fotowoltaiczne zazwyczaj mają szerokość ok. 100 cm, z kolei ich długość to 165-170 cm.

Jakie wymogi trzeba spełnić, aby można było zamontować panele fotowoltaiczne na dachu?

Panele fotowoltaiczne dla domu jednorodzinnego: monokrystaliczne, polikrystaliczne, amorficzne

Skupmy się jeszcze na rodzajach paneli fotowoltaicznych, gdyż ma to wpływ na ich sprawność. Wyróżniamy panele monokrystaliczne, polikrystaliczne i amorficzne.

Panele monokrystaliczne

Ogniwa najbardziej efektywne, które charakteryzują się czarnym kolorem. Sprawność takich paneli wynosi 15-19 proc. To dobry wybór, jeśli chcemy uzyskać większą moc instalacji fotowoltaicznej na mniejszej powierzchni.

Panele polikrystaliczne

Niebieskie ogniwa, które przez swoją barwę możemy pomylić z kolektorami solarnymi. Są najbardziej przystępne cenowo i warto je rozważyć przy większej powierzchni. Sprawność takich paneli to 14-16 proc.

Panele amorficzne

Panele cienkowarstwowe, które mają elegancką, ciemną barwę, choć mogą być też barwione na inne kolory. To panele lekkie i bardzo ładnie prezentujące się na fasadzie budynku. Ich sprawność energetyczna to tylko 5-13 proc., aczkolwiek są bardzo wydajne także przy niskim nasłonecznieniu (6-10 proc.).

Jak dobrać moc paneli fotowoltaicznych i pojemność akumulatorów?
Jak dobrać moc paneli fotowoltaicznych i pojemność akumulatorów?

System hybrydowy, czyli połączenie on-grid i off-grid

Jeśli decydujemy się na instalację fotowoltaiczną, musimy jeszcze wybrać rodzaj instalacji. Wyróżniamy instalacje PV on-grid, off-grid oraz połączenie obydwu rozwiązań, czyli system hybrydowy.

  • System on-grid – wymaga podłączenia do sieci. To system najpopularniejszy i najtańszy, w którym nadwyżki wyprodukowanej energii oddajemy do sieci, aby pobrać je w chwili większego zapotrzebowania, kiedy panele pracują z mniejszą sprawnością energetyczną (np. w sezonie zimowym). W systemie tzw. opustów jako prosument możemy bezpłatnie odebrać 80 proc. przekazanej energii (instalacje o mocy do 10 kW).
  • System off-grid – układ działający poza siecią, który nie jest do niej podłączony. Energia wytworzona przez instalację fotowoltaiczną jest akumulowana w akumulatorach.
  • System hybrydowy – połączenie układów on-grid oraz off-grid, w którym system jest połączony z siecią, a dodatkowo może ładować akumulatory i korzystać z energii, kiedy zostaniemy odłączeni od sieci, na przykład z powodu awarii. Koszty instalacji w przypadku tak połączonej fotowoltaiki są najwyższe spośród wszystkich systemów. Zestaw fotowoltaiczny jest najdroższy, co wynika m.in. ze specjalnych i drogich falowników fotowoltaicznych. Koszt instalacji mocno podnosi też zakup akumulatorów.

Oczywiście zawsze przy instalacji PV warto wspomóc się środkami pozyskanymi z zewnątrz. Jeśli inwestujemy w panele fotowoltaiczne, dofinansowanie możemy uzyskać z programów rządowych (np. Mój Prąd) lub samorządowych. Dostępne są także nisko oprocentowane kredyty, pożyczki czy leasing. Średnio za 1 kW instalacji fotowoltaicznej z użyciem paneli dobrej marki musimy zapłacić 4-6 tys. zł. Sama instalacja zwraca się ok. 6-8 lat i decydujemy się na nią coraz częściej, już nie tylko w domach energooszczędnych, pasywnych czy hybrydowych.

Ranking najwydajniejszych paneli PV

Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Instalacja fotowoltaiczna traci na wydajności, jeśli na panelach PV osadzają się zanieczyszczenia (np. kurz, spaliny, piasek, mech, ptasie odchody). Na szczęście panele słoneczne są łatwe w utrzymaniu w czystości, zwłaszcza jeśli mamy do nich łatwy dostęp.

Ważne natomiast, aby zaopatrzyć się w odpowiedni materiał czyszczący. Mycie paneli słonecznych powinniśmy przeprowadzić wodą destylowaną lub deszczówką, natomiast nie należy używać wody z kranu i mydła ściernego. Możemy też użyć mieszaniny małej ilości płynu do mycia szyb z octem winnym. Panele czyścimy miękką gąbką.

Wystarczy, że panele PV będziemy myć dwa razy w roku. Najmocniej brudzą się one wiosną i latem. Warto też regularnie usuwać punktowe zabrudzenia (np. ptasie odchody).

Jeśli nie wiemy, jak odświeżyć panele fotowoltaiczne, możemy zainwestować w panele samoczyszczące. To produkty, które najczęściej pracują w dwóch trybach. W jednym czyszczone są wodą z mydłem, w drugim – samą wodą. Oczywiście taniej jest skorzystać z usług firm zewnętrznych, które zajmują się oczyszczaniem ogniw fotowoltaicznych.

Panele fotowoltaiczne – opinie i ranking

Z uwagi na to, że na rynku znajdziemy bardzo różne panele fotowoltaiczne, ranking i opinie o takich produktach są jednym z czynników decydujących o ich wyborze. Dlatego przede wszystkim powinniśmy inwestować w panele od renomowanych, najwyżej ocenianych producentów (np. LG Solar, SolarWatt, REC, ZNShine, Bruk-Bet, Panasonic, QCells, LONGi, Ja Solar czy SunPower).

O jakości paneli słonecznych świadczy m.in. okres gwarancji, jakiego udziela producent. W przypadku kilku powyższych firm jest to często nawet 25 lat (np. SunPower – 25 lat gwarancji, LG Solar – 25 lat SolarWatt – 30 lat). Powinniśmy uważać na produkty firm, które na swoje produkty oferują tylko 10-letnią gwarancję. Ważne są także inne parametry modułów, m.in. moc, wydajność czy tolerancja na temperaturę.

Jakie panele fotowoltaiczne zwyciężyły w poprzednim roku?

Pośród najwyżej ocenianych paneli w 2021 roku są m.in.: LG375Q1C-V5, Panasonic VBHN330SJ47, SunPower SPR-MAX3-400, REC TP2SM 72, Sharp MONO NU-JB395, Jinko Solar JKM400M-72H-V, Longi LR4-72PH-430M, Q.PEAK L-G4.2 370, Ja Solar JAM72S20-465/MR czy Bruk Bet Nivo Extreme BEM 400 W White.

Obecnie na rynku znajdziemy bardzo różne panele słoneczne, dlatego każdy powinien znaleźć coś specjalnie dla siebie. Oczywiście najtańsze modele często ostatecznie nie zapewnią oczekiwanych efektów, a nawet przyniosą straty. Stąd warto zastanowić się, czy nie zainwestować w lepszej klasy panele słoneczne, zwłaszcza że możemy skorzystać z różnych dotacji oraz ulg.

Projekty domów murowanych, czyli co warto o nich wiedzieć?
Blog
22 Grudzień sylius.ui.original_price 2024
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie. Wśród dostępnych technologii, domy murowane od lat cieszą się niesłabną
Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść