Logo

Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.

Kategorie: Blog

Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.

Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też szybko przewietrzyć wnętrze. Dzisiejsze okna to jednak coś więcej niż tylko podstawowa funkcjonalność. Jako energooszczędne, wspomagają kontrolę nad stratami ciepła. Są bezpieczne – mają hartowane szyby, a system topSafe gwarantuje wzmocnioną ochronę przed włamaniem. Są też znacznie wygodniejsze w obsłudze niż kiedyś, dzięki ergonomicznej klamce i opcjom sterowania elektrycznego.

Jakie okna na poddasze?

Pod skosami królują sypialnie, ale przy nich projektuje się łazienki, a coraz częściej, zwłaszcza w rozwiązaniach loftowych, na poddaszu znajdują się również salon i kuchnia. Podobnie jak dobieramy materiały i sposób wykończenia do rodzaju wnętrza, tak samo okna dachowe możemy optymalnie dopasować do każdego typu pomieszczenia.

Decydując się na budowę domu zgodnie z projektem AKORD 14 warto przemyśleć, jakie okno dachowe wybrać do łazienki zlokalizowanej na poddaszu.

W łazience okresowo panuje podwyższona wilgotność, więc stolarka musi być odporna na korozję i łatwa w pielęgnacji. Świetnie sprawdzą się tu okna aluminiowo-tworzywowe. Są trwałe, nie reagują na zmienne czynniki atmosferyczne, niestraszna im wilgoć, a ich konserwacja jest ograniczona do niezbędnego minimum. Są ponadto dostępne w kolorze białym oraz trzech okleinach, więc łatwo dopasować je do wystroju łazienki.


Wybierając okna dachowe do łazienki, zwróćmy uwagę na to, czy ramy są odporne na wilgoć (fot. FAKRO)

Kuchnia na poddaszu?

Choć kuchnię zwykło się lokalizować na parterze - to nawet w domach jednorodzinnych nie brak odważnych rozwiązań, w których pomieszczenie to występuje na wyższej kondygnacji. Domy wielopokoleniowe, a także rozmaite przypadki budynków z kilkoma mieszkaniami coraz częściej goszczą na podmiejskich (i nie tylko) osiedlach. 

Projekt domu Wspólny pracowni Domowe klimaty przewiduje na poddaszu kuchnię, która doświetlona jest światłem naturalnym poprzez zaprojektowane okno dachowe FAKRO.

Para wodna i tłuszcz obecne w kuchni sprawiają, że najchętniej wybieramy tu materiały charakteryzujące się wysoką odpornością na wilgoć i niekłopotliwą pielęgnacją. Z tego względu kuchnia na poddaszu dobrze współgra z oknem drewnianym wykończonym poliuretanem. Potrójna warstwa lakieru tworzy trwałą i idealnie gładką powierzchnię, z której łatwo zmyć wszelkie zabrudzenia. Biały kolor i brak widocznego rysunku słoi sprawia, że bez problemu dopasujemy je do każdego stylu kuchennej zabudowy.


Dzięki oknom dachowym kuchnia na poddaszu może zostać szybko przewietrzona. Białe poliuretanowe wykończenie profili jest estetyczne i łatwe w pielęgnacji (fot. FAKRO)

W projekcie AKORD 14 pracowni Domowe Klimaty na poddaszu zaprojektowano 3 sypialnie. Już na etapie planowania budowy warto pomyśleć o zastosowaniu w tych pomieszczeniach okien dachowych.

Do świeżych, stonowanych wnętrz sypialnianych pięknie pasują okna białe. Optymalnym rozwiązaniem będą drewniane okna wykończone akrylowym białym lakierem. W sypialni warto też zwrócić uwagę na ochronę przed słońcem. Dobrze jest od razu przy zakupie okien pomyśleć o odpowiednich dodatkach zaciemniających – markizach, roletach zewnętrznych lub dostępnych w szerokiej gamie wzorniczej roletach wewnętrznych. W sypialni z pewnością przyda się też automatyczny nawiewnik, który przez cały rok zapewnia optymalną ilość świeżego powietrza, a nie wyziębia pomieszczeń, chroni je też przed pyłem i owadami.


Sypialnia na poddaszu wymaga ochrony przed nagrzewaniem i jasnością, uciążliwą zwłaszcza w letnie poranki (fot. FAKRO)

W projekcie domu ALFA 7 z poddaszem użytkowym pracowni Domowe Klimaty zastosowanie okna dachowego w jednym z pokoi na poddaszu zagwarantuje odpowiednią ilość naturalnego światła, a wybierając dodatkowo okno Galeria możemy uzyskać efekt balkonu.

W nowoczesnych rozwiązaniach projektowych często spotyka się także salon na poddaszu, który jest oryginalnym rozwiązaniem projektowym. Warto w nimpostawić na nowoczesność i komfort montując okno Galeria, i uzyskując tym samym balkon na poddaszu. Poza zwiększoną ilością światła, zyskujemy dzięki niemu dodatkową przestrzeń użytkową, bo otwarte skrzydła tworzą w dachu balkon. Wysuwane podczas otwierania barierki ochronne na co dzień są schowane, nie zakłócając płaszczyzny dachu.


Okno balkonowe jest wykończone bezbarwnym akrylem, odsłaniającym naturalną strukturę i kolor drewna, co z pewnością docenią wielbiciele klasyki (fot. FAKRO)

Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Projekty dużych domów – idealne rozwiązanie dla wymagających
Blog
01 Sierpień 2024
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. To miejsce, które ma być naszą oazą spokoju, schronieniem przed codziennym zgiełkiem oraz przestrzenią, gdzie
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść