Logo

Jakie okna wybrać do domu energooszczędnego?

Dom energooszczędny to nie tylko świetnie ocieplone ściany i instalacje. Musimy również zadbać o odpowiednie okna spełniające wymagania nowoczesnego budownictwa.

Przez okna może uciekać nawet do 20% energii, dlatego tak istotny jest ich właściwy wybór. Oferta

producentów stolarki imponuje wielkością, ale jak wybrać właściwy produkt? Po pierwsze, wbrew pozorom, nie ma znaczenia z jakiego materiału jest wykonane okno. Dobre energooszczędne okno może być zarówno drewniane jak i „plastikowe”.

To, co nas najbardziej powinno zainteresować to współczynnik przenikania ciepła – Uw całego okna. Co on oznacza? Parametr ten określa ile energii z wnętrza budynku przenika przez okno i zależy od współczynnika ramy (Uf) i współczynnika szyby (Ug). Im jest mniejszy tym lepiej, ale w przypadku okien energooszczędnych wartość Uw powinna być mniejsza od 1,3 W/m2K.

Ale uwaga! Sprzedawcy przekonując klienta do zakupu konkretnego okna „czarują” ich współczynnikiem przenikania ciepła samej szyby. Ale co z tego, że będzie on niski, skoro szyba zostanie osadzona w ramie nie spełniającej wymogów energooszczędności? Warto więc prosić o podanie współczynnika przenikania ciepła dla całego okna konkretnego modelu, który zamierzamy kupić, a nie dla okna referencyjnego.

Jednym z założeń budownictwa energooszczędnego, podobnie jak pasywnego, jest pozyskiwanie energii słonecznej. Z tego powodu warto zwrócić uwagę współczynnik g, czyli parametr określający ilość promieniowania słonecznego docierającego do wnętrza budynku. Im jest on większy, tym więcej promieni przenika przez okno i tym więcej energii pozyskamy.

Wiemy już jakie okno wybrać. Teraz pomówimy o ich usytuowaniu. Dla naszego domu to bardzo ważny aspekt, ale w miarę łatwy do zrealizowania. Musimy kierować się tylko jedną zasadą: najwięcej przeszkleń powinno znajdować się na południowej stronie. I aby pozyskać energię okna muszą mieć wysoki współczynnik g. Najmniej okien, o jak najmniejszym współczynniku U, czyli o podwyższonej izolacyjności termicznej, umieszczamy na elewacji północnej. Jeśli jest to możliwe warto w ogóle zrezygnować z okien w tym miejscu.

Projekty domów z możliwością adaptacji poddasza – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim domu?
Blog
28 Czerwiec 2024
Marzenie o własnym domu towarzyszy nam przez całe życie. Własne cztery kąty to nie tylko przestrzeń do życia, ale także miejsce, gdzie realizujemy swoje pasje, spędzamy czas z rodziną i odpo
Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść