Logo

Jakie okna wybrać do domu energooszczędnego?

Dom energooszczędny to nie tylko świetnie ocieplone ściany i instalacje. Musimy również zadbać o odpowiednie okna spełniające wymagania nowoczesnego budownictwa.

Przez okna może uciekać nawet do 20% energii, dlatego tak istotny jest ich właściwy wybór. Oferta

producentów stolarki imponuje wielkością, ale jak wybrać właściwy produkt? Po pierwsze, wbrew pozorom, nie ma znaczenia z jakiego materiału jest wykonane okno. Dobre energooszczędne okno może być zarówno drewniane jak i „plastikowe”.

To, co nas najbardziej powinno zainteresować to współczynnik przenikania ciepła – Uw całego okna. Co on oznacza? Parametr ten określa ile energii z wnętrza budynku przenika przez okno i zależy od współczynnika ramy (Uf) i współczynnika szyby (Ug). Im jest mniejszy tym lepiej, ale w przypadku okien energooszczędnych wartość Uw powinna być mniejsza od 1,3 W/m2K.

Ale uwaga! Sprzedawcy przekonując klienta do zakupu konkretnego okna „czarują” ich współczynnikiem przenikania ciepła samej szyby. Ale co z tego, że będzie on niski, skoro szyba zostanie osadzona w ramie nie spełniającej wymogów energooszczędności? Warto więc prosić o podanie współczynnika przenikania ciepła dla całego okna konkretnego modelu, który zamierzamy kupić, a nie dla okna referencyjnego.

Jednym z założeń budownictwa energooszczędnego, podobnie jak pasywnego, jest pozyskiwanie energii słonecznej. Z tego powodu warto zwrócić uwagę współczynnik g, czyli parametr określający ilość promieniowania słonecznego docierającego do wnętrza budynku. Im jest on większy, tym więcej promieni przenika przez okno i tym więcej energii pozyskamy.

Wiemy już jakie okno wybrać. Teraz pomówimy o ich usytuowaniu. Dla naszego domu to bardzo ważny aspekt, ale w miarę łatwy do zrealizowania. Musimy kierować się tylko jedną zasadą: najwięcej przeszkleń powinno znajdować się na południowej stronie. I aby pozyskać energię okna muszą mieć wysoki współczynnik g. Najmniej okien, o jak najmniejszym współczynniku U, czyli o podwyższonej izolacyjności termicznej, umieszczamy na elewacji północnej. Jeśli jest to możliwe warto w ogóle zrezygnować z okien w tym miejscu.

Fakty i mity o projektach domów szkieletowych
Blog
05 Luty 2025
Domy szkieletowe stają się coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych budynków murowanych. Jednak wokół tej technologii krąży wiele mitów i półprawd, które często zniechęcają do ich b
Dom szkieletowy a murowany – które rozwiązanie jest bardziej opłacalne?
Blog
05 Luty 2025
Planując budowę własnego domu, stajemy przed wieloma ważnymi decyzjami. Jedną z kluczowych jest wybór technologii budowy: dom szkieletowy czy murowany? Oba rozwiązania mają swoje zalety i wa
Projekty domów murowanych, czyli co warto o nich wiedzieć?
Blog
22 Grudzień sylius.ui.original_price 2024
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie. Wśród dostępnych technologii, domy murowane od lat cieszą się niesłabną
Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść