Logo

Kącik dla zwierzaka w domu – jak urządzić cztery kąty dla naszego pupila?

Posiadanie zwierzaka w domu to ogromna radość, ale również masa obowiązków. Na pewno zależy nam na tym, aby nasz pupil czuł się w mieszkaniu jak najlepiej, dlatego postarajmy się, aby znalazł w nim miejsce tylko dla siebie. Jak urządzić kącik dla kota i psa, by zapewnił im poczucie bezpieczeństwa?

Dom dla kota

Dlaczego warto i jak urządzić kącik dla kota lub psa?

Każdy z nas lubi mieć swoje miejsce w domu – to samo dotyczy naszych czworonożnych przyjaciół, których zaprosiliśmy do wspólnego życia w jednym mieszkaniu. Organizacja kącika dla psa lub kota to zadanie, z którym musimy się zmierzyć, jeśli chcemy zadbać o pełen komfort naszych pupili. Wybierzmy do tego celu miejsce dość zaciszne i zapewniające intymność, w którym zwierzaki będą mogły się schronić, gdy będą się źle czuły lub po prostu będą miały zły humor. Postarajmy się, aby znalazło się w tym miejscu także wyposażenie, które każdy pupil doceni.

Musimy mieć jednocześnie świadomość, że nawet starannie urządzony kącik dla kota i psa nie zawsze skusi naszych pupili do przebywania w nim. Bardzo wiele zależy od charakteru naszych kochanych czworonogów. Jeśli jednak mimo to zdecydujemy się go stworzyć, oto co powinniśmy wiedzieć.

kojec dla kota

Ile miejsca poświęcić na kącik dla psa lub kota?

Jeśli zastanawiamy się, czy w naszym domu jest dość miejsca na psi lub koci kącik, uspokajamy – zwierzaki nie potrzebują ogromnych przestrzeni tylko dla siebie. Ważne jednak, by znalazł się choć mały skrawek, gdzie poczują się naprawdę swobodnie. Oczywiście kącik dla kota zawsze może być niewielki, z kolei w przypadku psów jego metraż będzie już zależał w dużej mierze od gabarytów samego gospodarza.

Należy jednak w tym miejscu zaznaczyć, że zwierzak jest takim samym domownikiem, jak każdy z nas, więc nie powinniśmy mu jednocześnie ograniczać dostępu do pozostałych części domu. Zresztą – każdy, kto kiedykolwiek posiadał kota, z pewnością wie, że czasami trudno ustalić, gdzie tak naprawdę jest koci kącik.

poduszka dla psa w domu

Uwaga – jeśli nasz pies głośno szczeka, gdy nie ma nas w domu, warto pomyśleć o izolacji akustycznej jego kącika. Już nawet dywan na podłodze i tkanina na ścianie może zapewnić naszym sąsiadom większy spokój, gdy my jesteśmy w pracy.

Legowisko, czyli serce pokoju dla psa i kota

Wybranie odpowiedniego miejsca na legowisko dla psa to nie lada wyzwanie. Prawie każdy pies początkowo próbuje spać ze swoimi właścicielami – wskakuje do łóżka, by być jak najbliżej nas. Kategorycznie, lecz łagodnie powinniśmy się takim przyzwyczajeniom sprzeciwiać, aby każdy z nas – również pupil – mógł zaznać spokojnego i regenerującego snu. Kącik dla psa z legowiskiem powinien się zatem znaleźć w miejscu, w którym w ciągu dnia nasz czworonóg będzie miał dobrą pozycję obserwacyjną – warto więc oddać mu część przestrzeni w salonie, jednak w miejscu oddalonym od ciągów komunikacyjnych. Dzięki temu nie będzie się ciągle zrywał, gdy centrum zatętni popołudniowym życiem.

psiak w domu

Gdzie jest natomiast najlepsze miejsce na koci kącik z legowiskiem? To jest temat rzeka. Koty są indywidualistami i trudno narzucić im konkretną przestrzeń do spania, choć oczywiście możemy próbować. Jeśli stworzymy dla kota legowisko zamknięte – przykryte kocem lub inną płachtą – istnieje spore prawdopodobieństwo, że je zasiedli. Nie zdziwmy się jednak, jeśli zamiast miękkiego posłania wybierze twardą podłogę w kącie łazienki lub w innym, zaskakującym miejscu.

Jak przystosować meble do użytku przez psa lub kota?

Zarówno psy, jak i koty, uwielbiają układać się na fotelach i kanapach. Dla właścicieli wiąże się to jednak z pewnymi niedogodnościami – po takiej drzemce tapicerka jest pełna sierści, często też nosi ślady brudnych łap czy zwierzęcej śliny. Nie wspominając już o przypadkowych (lub niekoniecznie) zadrapaniach i zaciągnięciach materiału.

kot na drapaku

Jeśli chcemy, by kącik dla kota lub psa znajdował się także na meblach, wykorzystajmy specjalne narzuty i nakładki w formie legowisk na sofy i fotele. Dzięki temu nasz pupil będzie spać tam, gdzie mu wygodnie, a my będziemy mogli zadbać o estetykę naszych ulubionych mebli.

Miejsce pod schodami – czy sprawdzi się na kącik dla psa lub kota?

W domu pod schodami wewnętrznymi zwykliśmy tworzyć spiżarnie lub inne schowki. Jeśli jednak mamy tę przestrzeń pustą, wykorzystajmy ją na pokój dla psa lub kota! To miejsce jest wyjątkowo zaciszne i intymne – my natomiast najczęściej mamy z niego niewiele pożytku ze względu na trudny do urządzenia kształt. Zamiast zastanawiać się, jak zagospodarować przestrzeń pod schodami, pozwólmy zamieszkać tam naszym pupilom!

Gdzie postawić miski dla psa i kota?

Dla naszej wygody najlepiej umieścić miski naszych czworonożnych przyjaciół w kuchni. Tam będziemy mogli wygodnie nakładać im jedzenie, a także nie będziemy musieli się martwić, jeśli wywleką karmę z miski na podłogę – najczęściej w kuchniach posadzki są ceramiczne, a te można łatwo i szybko wyczyścić.

Warto jednak rozważyć umieszczenie dodatkowej miski z wodą w kąciku dla psa i kota – dzięki temu będą miały stały dostęp do picia. Co więcej, wiele kotów nie chce gasić pragnienia w tym samym miejscu, w którym ma jedzenie, dlatego tym bardziej druga miseczka z wodą to dobry pomysł!

Kącik dla psa – akcesoria dla naszego pupila

Jak urządzić pokój dla psa? Zadbajmy w nim o obecność akcesoriów, które mogą mu się przydać. Na pewno pobudzające okażą się rozmaite zabawki (z pewnością nasz pupil doceni te, z których w czasie zabawy wypadają przysmaki) i pomogą odwrócić uwagę psa od naszych mebli i kapci, gdy zostawimy go samego w domu. Wiele psów ma także swoje ulubione przytulanki, które zawsze powinny się znajdować w legowisku. Nasz pupil tęskni, gdy nie ma nas w domu? Zostawmy w kąciku dla psa naszą koszulkę, by mógł czuć znany zapach.

pies w kojcu

Kot w domu – kącik pełen zabawek i nie tylko

Jak już wspomnieliśmy,ustalenie, gdzie jest koci kącik, to nieraz nie lada wyzwanie. Legowisko kota jest tam, gdzie aktualnie się położy, a najlepszym miejscem do zabaw może okazać się stare pudełko. Jednak musimy pamiętać, aby w domu znalazło się kilka podstawowych akcesoriów.

Wstawmy do mieszkania drapak, na którym koty będą ostrzyć swoje pazury (miejmy nadzieję, że tym samym oszczędzą ulubioną kanapę). Postarajmy się, by miały też dostęp do zabawek – myszki, piórka i kuleczki możemy porozmieszczać po całym domu, tak by pupil mógł na nie trafiać podczas wędrówek po pokojach. Świetnym pomysłem okażą się też półki pozawieszane na ścianach, po których zwierzak będzie mógł się wspinać i zachować tym samym odpowiednią kondycję.

Kot i pies w domu to prawdziwy skarb – są wspaniałymi kompanami codziennego życia, dlatego zadbajmy, aby one również czuły się dobrze w naszym wspólnym mieszkaniu.

Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść