Kalenica prostopadła do drogi – sprawdź polecane projekty z dachem czterospadowym
Wybór projektu domu nie zawsze zależy od inwestora. Niemały wpływ na ostateczną decyzję przyszłych właścicieli mają przepisy prawa budowlanego. Jak uniknąć podstawowych błędów związanych z tego rodzaju wyborem? Jakie znaczenie w projekcie ma kalenica? Jak uniknąć najczęstszych nieprawidłowości związanych z projektowaniem domu z dachem czterospadowym? Sprawdźmy!
Co to jest kalenica i jakie znaczenie ma przy wyborze projektu domu?
Kalenica to krawędź dachu usytuowana na skrzyżowaniu dwóch przeciwległych połaci dachowych. To także najwyżej położony punkt budynku, do którego poziomu mierzona jest jego wysokość. Wyjątek stanowią dachy kopertowe – będące jedną z form dachów czterospadowych, obok dachu mansardowego i namiotowego, niemające kalenic, których wysokość mierzona jest od miejsca w jakim stykają się cztery przeciwległe połacie dachowe. Jest to istotna informacja, ważna przy wyborze projektu domu, ponieważ przepisy prawa budowlanego odgórnie określają, jaką wysokość powinien mieć dom.
Istotnym przy wyborze projektu domu np. Aster będzie wcześniejsze zapoznanie się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (jeśli gmina nie posiada takiego planu, należy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy) – to od wytycznych powyższych dokumentów będzie zależał jego wybór.
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego a wybór projektu domu
O czym nie decydują właściciele przyszłych domów przy wyborze projektu domu? Przed każdym przystąpieniem do wyboru projektu wymarzonego budynku – jeżeli mamy uniknąć dodatkowych kosztów związanych z jego przeprojektowaniem lub całkowitą wymianą – konieczne jest zaznajomienie się z zapisami znajdującymi się w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Dokument ten określa, jaki typ domu możne zostać wybudowany na danej działce. W MPZP znajdziemy zwykle odpowiedź między innymi na takie pytania, jak:
- Jakie jest przeznaczenie konkretnej działki?
- Jakie jest przeznaczenie terenów znajdujących się w jej okolicy?
- Czy dom bokiem do drogi jest dozwolony na działce?
- W jaki sposób przyłączyć ścieki i media?
- Jakie są warunki zagospodarowania terenu wynikające z potrzeby ochrony środowiska?
- Jaka jest wymagana kubatura budynku, kształt dachu i rodzaj pokrycia – czy dozwolona jest kalenica równoległa do drogi?
MPZP ma zatem spory wpływ na decyzję o wyborze projektu domu np. Alt N. Na jego podstawie dowiemy się nie tylko o tym, jaka będzie kubatura przyszłego domu, jego wysokość, rodzaj dachu, tego, czy będzie stał dom bokiem do drogi, ale także, jakich materiałów musimy użyć do jego budowy; w niektórych przypadkach dowiemy się, jakiego koloru będzie elewacja. Na szczęście nie wszystkie plany dokładnie i szczegółowo określają typ warunków zabudowy, pozwalając tym samym na większą autonomię w zakresie projektowania budynku.
Wymagania gminy dotyczące wysokości budynku i dachu
Niekiedy jednak brak szczegółowo opracowanego Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego może być niewygodny podczas projektowania domu. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy próbujemy określić wysokość budynku i nie wiemy, który z elementów domu należy uznać za jego najwyższy punkt – zwykle bierze się pod uwagę kalenicę główną. Są jednak odstępstwa od tej zasady, nie we wszystkich gminach przepisy prawa budowlanego są bowiem jednakowo interpretowane – zdarza się, że za najwyższy punkt budynku uznawany jest komin lub attyka.
Aby zatem uniknąć nieporozumień, a w konsekwencji niepotrzebnych kosztów związanych z przebudową domu, warto skontaktować się z gminą w kwestii ustalenia uzgodnień. Sama znajomość przepisów prawa budowlanego może bowiem okazać się niewystarczająca – szczególnie wtedy, kiedy mamy do czynienia z zapisami o konstrukcji zbyt ogólnikowej. To ostatecznie od decyzji gminy zależeć będzie, czy projekt domu np. Maciejka III, który wybraliśmy, wymaga naniesienia dodatkowych poprawek, czy też możemy pozostawić go bez zmian.
Kalenica prostopadła czy równoległa do drogi?
Co to znaczy – kalenica prostopadła do drogi? Jak właściwie określić jej położenie względem drogi? Miejscowy Plan Zagospodarowani Przestrzennego reguluje także, choć nie zawsze, przepisy dotyczące usytuowania kalenicy – równolegle do drogi czy prostopadle. Taka informacja jest bardzo istotna podczas wyboru projektu domu ze względu na prawidłowe jego umiejscowienie na działce. Określenie tego, czy kalenica jest równoległa do drogi, czy też prostopadła, nie zawsze jest prostym zadaniem. Trudność ta dotyczy głównie domów z dachem kopertowym. Niemałych problemów w ustaleniu położenie kalenicy przysparzają także domy, na których utworzonych jest po kilka kalenic.
W wymienionych przypadkach może okazać się koniecznym zaciągnięcie opinii od gminy. Wytyczne, które otrzymamy z urzędu, pomogą przy wyborze projektu domu w zgodzie z obowiązującymi w danej miejscowości przepisami. Zatem i w tym przypadku decyzja o kalenicowym ustawieniu budynku może nie należeć do przyszłych właścicieli budynku.
Domy z kalenicą prostopadłą do drogi w wersji tradycyjnej, nowoczesnej czy piętrowego domu z dachem dwuspadowym?
Jeżeli miejscowe przepisy prawa budowlanego nie określają usytuowania kalenicy względem drogi bądź nakazują jej ułożenie prostopadle do niej, to wciąż możemy zdecydować, czy projekt naszego nowego domu ma być w wersji tradycyjnej, nowoczesnej lub w formie piętrowego domu z dachem dwuspadowym. Jeśli szukamy form tradycyjnych, to doskonałym rozwiązaniem będzie wybór domu z czterospadowym dachem typu mansardowego. Nowocześniejszy wygląd budynkowi nada z kolei dach namiotowy. Kopertowy zaś będzie się świetnie prezentował na domach typu willowego.
Niewątpliwie decydującą rolę przy wyborze projektu będą miały koszty związane z realizacją przedsięwzięcia, jakim jest budowa domu.
Wybór projektu domu nie musi być trudny. Nie każdy projekt będzie jednak zgodny z miejscowymi przepisami prawa budowlanego. By uniknąć przykrych niespodzianek, warto zatem wcześniej zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego i skonsultować decyzję z gminą.