Kiedy można rozpocząć budowę domu? Formalności i warunki pogodowe
Najlepszy moment na rozpoczęcie budowy domu wcale nie jest taki oczywisty. Niektórzy inwestorzy zaczynają prace nawet późną jesienią. Jeśli jednak chcemy wybrać optymalny okres na prace budowlane, powinniśmy dowiedzieć się, jakie zależności warto wziąć pod uwagę.
Budowa domu – jak zrobić to z głową?
Czy warto zacząć budowę domu jak najszybciej, gdy tylko wszelkie formalności są już dopięte na ostatni guzik, bez względu na panującą porę roku? Nie zawsze wystarczy mieć w rękach dokument potwierdzający własność działki, aby wszystko odpowiednio rozplanować w czasie. Budowa domu to etapy, z których każdy wymaga współpracy z osobami trzecimi. Zgranie wszystkich prac i wykonawców jest najcięższym zadaniem.
Jak rozpocząć budowę domu – formalności
Przed umawianiem się z wykonawcami czy zatrudnieniem inspektora nadzoru inwestorskiego, upewnijmy się, że mamy już komplet potrzebnych do rozpoczęcia budowy dokumentów, takich jak:
- decyzja o warunkach zabudowy, jeśli jest wymagana w świetle obowiązujących przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym,
- projekt domu – gotowy lub indywidualny,
- kosztorys w przypadku, gdy wybrany został projekt indywidualny,
- badania gruntów,
- zgłoszenie o zamiarze rozpoczęcia budowy (od którego złożenia powinno minąć przynajmniej 21 dni) lub decyzja o pozwoleniu na rozpoczęcie budowy.
Dopiero wtedy można śmielej myśleć o następnych krokach. Od czego zacząć budowę domu?
Kiedy następuje formalne rozpoczęcie budowy?
W momencie wpisania do dziennika budowy daty (zgodnej z decyzją o zgodzie rozpoczęcia prac budowlanych) następuje formalne rozpoczęcie budowy. Warto zatem po złożeniu zgłoszenia znaleźć już kierownika umowy i umówić się z nim na konkretną datę.
Roboty ziemne mogą ruszyć po ustaleniu harmonogramu robót, który powinien objąć:
- wyznaczenie dat wizyt kierownika budowy i inspektora nadzorczego, jeśli go zatrudnimy,
- terminarz dostarczania materiałów budowlanych oraz ich kolejności i ilości,
- ustalenie daty odbioru budowanego domu.
Zakup niezbędnych materiałów – kiedy jest najbardziej opłacalny? Zakup a składowanie
To, kiedy można rozpocząć budowę domu, zależy również od materiałów budowlanych, bez których przecież nie będzie można rozpocząć żadnych prac. Jeśli jest już późna jesień, będą one znacznie tańsze niż w innych porach roku, jednak wtedy już nie zaczniemy prac budowlanych. Nie powinno się bowiem zaczynać prac budowlanych w momencie, gdy jest ryzyko, że temperatura spadnie poniżej 5°C.
Jesienią warto zatem kupić materiały i znaleźć sposób na ich bezpieczne przechowywanie. Warto skonsultować się też z zaufaną ekipą budowlaną, która będzie wiedziała, które z nich są potrzebne na sam początek.
Istotne warunki – co trzeba brać pod uwagę przy wyborze pory roku do rozpoczęcia budowy domu?
Warunki pogodowe to bardzo istotny czynnik wpływający na prace budowlane, szczególnie w pierwszym etapie wznoszenia domu. Największe znaczenie ma tutaj temperatura – zbyt niska będzie sprawiała, że woda obecna w większości zapraw, a także w gruncie, zamarznie. Nie zaleca się zatem rozpoczynać pierwszych prac budowlanych (stawiania fundamentów) zbyt późną jesienią. Trafiony może być za to jej początek.
Najlepszym momentem, kiedy można rozpocząć budowę, jest druga połowa marca. Szansa na przymrozki jest już wtedy nikła, a dzień zaczyna się wydłużać, dzięki czemu nie trzeba używać sztucznego oświetlenia na budowie. Rozpoczęcie prac wczesną wiosną daje największe szanse na to, aby zakończyć etap budowy stanu surowego zamkniętego w tym samym roku.
Jak warunki pogodowe mogą utrudnić pracę?
Wspomniana już temperatura odgrywa ważną rolę podczas prac budowlanych. Gdy jest bardzo gorąco, aktywność fizyczna staje się bardzo wymagająca. Takie warunki nie przyspieszają wykonywania kolejnych robót. Również deszcze, szczególnie te długo utrzymujące się i obfite, przeszkodzą w pierwszych fazach budowy. Nie powinno wylewać się fundamentów, gdy ziemia jest rozmiękła i grząska. Wszelkie prace hydroizolacyjne są niemożliwe w czasie zbyt niskich temperatur, tym bardziej podczas mrozów.
Z przerwami na pracę trzeba się liczyć, nie tylko tymi technologicznymi, ale także związanymi z warunkami pogodowymi. Rozpoczęcie budowy można jednak zaplanować tak, żeby mieć większą pewność, że nie przeszkodzą one w najważniejszym zadaniu – wylaniu fundamentów.
Po zimie czy przed? Który okres będzie lepszy na rozpoczęcie budowy – wiosna czy jesień?
Nie zaleca się zaczynać budowy wtedy, gdy wszystkie formalności zostały załatwione. Lepiej jest odczekać kilka tygodni i porządnie zaplanować start na placu budowy. Jeśli uda się rozpocząć budowę wczesną wiosną, możemy być zadowoleni, jednak jesień również ma swoje plusy. Oto zestawienie.
Kiedy rozpocząć budowę - wiosną czy jesienią
Wiosna | Jesień |
Wszystkie materiały są ogólnodostępne i nie muszą leżakować. | Materiały budowlane są znacznie tańsze, ale mogą być mniej dostępne i należy je odpowiednio składować i zabezpieczyć. |
Możliwe jest całkowite wykonanie stanu surowego zamkniętego jeszcze w tym samym roku. | Konieczne jest przerwanie prac na zimę i istnieje ryzyko, że nie uda się skończyć tego, co zostało zaplanowane. |
Coraz dłuższy dzień i coraz lepsze warunki pogodowe dla ekipy budowlanej. | Dzień się skraca, a pogoda sukcesywnie pogarsza. |
Mniej dostępne ekipy budowlane. | Łatwiej znaleźć wolną ekipę budowlaną w tym okresie. |
Już wiemy, od czego zacząć budowę domu – przede wszystkim od załatwienia wszystkich formalności, ponieważ dopiero wtedy będzie możliwe zaplanowanie dalszych prac. Warto zacząć cały proces przed zimą, żeby na wiosnę można było realizować pierwsze zadania budowlane. Upewnijmy się, że projekt domu jest zgodny z rozporządzeniami MZPM i poszukajmy kierownika budowy, ekipy i ewentualnie inspektora inwestorskiego, który będzie pilnował naszych interesów. I do dzieła!