Logo

Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?

Kategorie: Blog

W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie są obecnie tak popularne jak dawniej. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że rozwiązanie to oferuje nie tylko przestronne wnętrza, ale także możliwość komfortowego mieszkania dla dwóch pokoleń. Czy warto zdecydować się na projekt domu dwupokoleniowego? Zachęcamy do lektury.

Projekty domów dwupokoleniowych, czyli jakich?

Budowa domu dla kilku pokoleń, kilku rodzin, łączy w sobie aspekty ekonomiczne oraz praktyczne. Taki wybór pozwala zaoszczędzić spore kwoty, niwelując konieczność budowy dwóch odrębnych nieruchomości. Dom, w którym mieszka kilka pokoleń, pozwala całej rodzinie być blisko siebie i wspierać się wzajemnie, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Między innymi właśnie te czynniki przesądziły o tym, że koncepcja domów dwupokoleniowych ponownie zyskuje w Polsce popularność. 

O czym należy pamiętać wybierając projekty domów dwurodzinnych, dwupokoleniowych?

Projekty domów, które oferują dwa mieszkania w jednym budynku, stanowią nieodłączny element polskiego budownictwa. W naszym kraju mamy tradycję mieszkań wielopokoleniowych, choć dotychczasowe budynki tego typu nie oferowały może najbardziej ergonomicznych i prywatnych warunków do życia. To się jednak zmieniło - w naszej ofercie posiadamy projekty domów nie tylko wielopokoleniowych, ale także energooszczędnych, spełniających standardy WT 2021, o nowoczesnych technologicznie rozwiązaniach. Postawienie domu dwulokalowego wiąże się przede wszystkim z ograniczeniem kosztów budowy. Korzystając z takiego rozwiązania, możemy wznieść dom na jednej działce, co samo w sobie będzie oszczędnością. Taki budynek pozwoli również na wspólne eksploatowanie pewnych elementów infrastruktury, np. instalacji grzewczej, co sprzyjać będzie niskim kosztom życia obu rodzin. Domy dwupokoleniowe nie zakładają – jak bliźniaki – podziału działki. Pozostaje ona również domeną wspólną, choć obecność oddzielnego wejścia daje zwykle również możliwość wydzielenia przestrzennego. Przydaje się to np. w sytuacji, gdy chcemy wynająć część budynku. Po więcej informacji w temacie, dlaczego budynki dwupokoleniowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, polecamy sięgnąć do naszego artykułu. 

Projekt domu dwupokoleniowego z dwoma osobnymi mieszkaniami 

Domy dwupokoleniowe są idealne dla dwóch, a nawet trzech rodzin - rodziców, dzieci i dziadków. Sporą popularnością cieszy się projekt domu z mieszkaniem dla seniora – tego typu konstrukcja daje możliwość wygodnej opieki nad osobą starszą, a jednocześnie zapewnia jej zachowanie intymności i prywatności. Z drugiej strony domy dwupokoleniowe z oddzielnym wejściem to także dobre rozwiązanie dla rodziców z dziećmi, którzy mają zdrowych i sprawnych dziadków mogących od czasu do czasu zaopiekować się wnukami. Przy takim rozwiązaniu rodzice nie muszą odwozić dzieci na drugi koniec miasta czy martwić się, że maluchy późno wrócą do domu. Poza tym, kto nie lubi obiadów jak u babci? Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą projektów dużych domów dwupokoleniowych, które spełnią różnorodne oczekiwania inwestorów. 

Domy wielopokoleniowe z wejściem osobnym czy wspólnym? 

Jedną z ważniejszych decyzji w trakcie wyboru projektu domu dwupokoleniowego jest ta, czy zaplanować dla obu rodzin jedno wspólne wejście, czy dwa oddzielne. Jeśli zależy nam na prywatności i niezależności, to drugie rozwiązanie będzie dla nas bardziej odpowiednie. Sprawdzi się ono szczególnie w sytuacji, kiedy w domu tworzą się dwa osobne światy. Ale nawet jeśli więzi rodzinne są silne, osobne wejścia pozwolą na zachowanie odrębności. Będziemy mogli również uniknąć niepotrzebnych konfliktów. 

Osobne wejścia stanowią pewien koszt, którego można byłoby nie ponosić łącząc tę funkcję w jednej przestrzeni. Jest to szczególnie opłacalne w sytuacji, w której całe jedno mieszkanie zlokalizowane zostało na piętrze. Wówczas podział wewnątrz budynku z natury jest bardzo klarowny, a w razie potrzeby można nawet zastosować dodatkowe drzwi przed klatką schodową. Minusem łączonego wejścia jest jednak utrudnienie w wynajmie takiego lokalu. Czym innym jest dzielenie wejścia z bliższą lub dalszą rodziną, a czym innym z obcymi osobami.

Projekty domów z osobnym mieszkaniem – dlaczego takie rozwiązanie może być korzystne? 

Tworzenie domu, w którym możemy zastosować wspólne elementy infrastruktury np. grzewczej, jest korzystne z perspektywy finansowej i daje możliwość lepszego zagospodarowania działki niż przy dwóch wolnostojących budynkach. Kreacje wielopokoleniowe mogą także mieć znaczny wkład w rozwój pozytywnych (z całego serca życzymy) relacji rodzinnych, a dom czterorodzinny lub dwurodzinny daje szansę na częstsze koegzystowanie z naszymi krewnymi. Takie rozwiązanie sprzyja bezpieczeństwu. W budynkach, w których żyje wiele znajomych osób, jest mniejsze ryzyko włamania czy kradzieży. Popularnością wśród domów dwurodzinnych cieszą się także projekty z garażem, w których dostępna jest dodatkowa przestrzeń na samochód dla każdej rodziny z osobna. Przykładem takiego rozwiązania może być projekt Taurus GB – to imponującej wielkości budynek, w którym znajdują się dwa osobne garaże, a mieszkania łączy wspólna ściana i dach. 

Poznaj wady i zalety projektów domów dwurodzinnych 

Powyżej wspomnieliśmy, że główne zalety domów dwurodzinnych to: lepsze zagospodarowanie działki, bliskość krewnych, ekonomia finansowa czy większe bezpieczeństwo. Mieszkanie razem przynosi pewne wymierne korzyści dla obu stron i może okazać się bardzo opłacalne. Ma jednak również pewne wady. Sporym minusem będzie z pewnością metraż do zagospodarowania po tym, gdy któryś z domowników z jakiegoś powodu będzie musiał opuścić lokum na stałe. Projekty domów dwurodzinnych, zwłaszcza tych z łączoną infrastrukturą stawiają także pewne wymagania przed mieszkańcami. Muszą być oni gotowi do współpracy i zajmowania się wspólną przestrzenią. Przy wyborze takiego rozwiązania warto być pewnym, że osoby, z którymi będziemy dzielić budynek są elastyczne oraz gotowe do współdziałania na rzecz obopólnego dobra. Mimo że mieszkania są rozdzielone i dają dużą dozę prywatności, to jednak wspólne bytowanie na tej samej działce, czy częste odwiedzanie się może rodzić napięcia, których w innej sytuacji można by uniknąć. Zobacz też artykuł o wadach mieszkań w zabudowie bliźniaczej, które częściowo pokrywają się z wadami i zaletami projektów domów dwurodzinnych. 

Układ pomieszczeń w projektach domów dwurodzinnych 

Kolejną wadą, o której warto wspomnieć, jest nieco gorszy rozstaw pomieszczeń niż w domach jednorodzinnych, w których wartością dodaną jest możliwość tworzenia konstrukcji wspierających swoim układem pomieszczeń codzienne życie. Wówczas przenosimy nasze aktywności zgodnie z ruchem słońca. Sypialnie ulokowane są w idealnej sytuacji na wschodzie, salon na południu, biuro na zachodzie, a pomieszczenia gospodarcze na północy. W przypadku domów, w których mieszczą się dwa mieszkania, zwykle nie ma takiej możliwości. Istnieje jednak szereg sposobów na zaradzenie temu problemowi, np. poprzez wysunięcie fragmentu budynku, by uzyskać dodatkowe doświetlenie. Wybierając projekt, warto mieć tę cechę na uwadze. 

Projekty domów dwurodzinnych i ich funkcjonalność 

Dobry projekt domu wielopokoleniowego stawia na zachowanie pełnej funkcjonalności w każdym z mieszkań. Obie przestrzenie powinny być wyposażone w odrębne łazienki i kuchnie. Na etapie projektowania warto zastanowić się, jak bardzo ekologiczny i energooszczędny ma być nasz dom. Warto rozważyć pompy ciepła, grubą izolację, systemy rekuperacji oraz dalsze innowacje, które poprawiają funkcjonalność i wygodne użytkowanie przestrzeni mieszkalnej. Projekty domów dwurodzinnych mają to do siebie, że dają szansę na budowę dużych budynków na terenach, które są zarówno atrakcyjne z perspektywy infrastruktury miejskiej i podmiejskiej, jak i ze względu na zachowanie wysokiego poziomu prywatności. Nowoczesne domy wielopokoleniowe spełniają standard energetyczny WT 2021 i pozwalają na zaoszczędzenie wydatków na ogrzewanie. 

Domy wielopokoleniowe, dwurodzinne w formie parterowej i z poddaszem 

Aktualnie na rynku dostępne są różne rozwiązania domów wielopokoleniowych. To sprawia, że z pewnością każdy znajdzie odpowiednie dla siebie. Można zdecydować się na domy wielopokoleniowe parterowe, choć tego typu projekty nie należą do najpopularniejszych. Bardziej sprzyjające codziennej funkcjonalności dwóch lub więcej rodzin są domy z piętrem lub poddaszem. Przy rozbudowanym programie użytkowym, w domach z dachem stromym rośnie powierzchnia użytkowa dostępna na piętrze. Wykorzystanie jej daje szansę na zmniejszenie budynku, a tym samym kosztów budowy. Jeżeli jesteśmy zwolennikami domów parterowych - w wielu przypadkach, szczególnie gdy mówimy o projektach domów parterowych na wąską działkę, dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie garażu i infrastruktury domowej na parterze, natomiast pokojów dziennych na piętrze. Poddasze może służyć również jako dodatkowy schowek. 

Jak wybrać projekt domu na lata? 

Wybierając projekt domu dwupokoleniowego warto kierować się potrzebami i oczekiwaniami przyszłych lokatorów. Mieszkania w bloku rzadko kiedy są w stanie zaoferować wygodne i komfortowe warunki dla kilku pokoleń w obrębie jednego mieszkania - jeśli więc mają Państwo możliwość zaplanowania przestrzeni na lata w przestronnych wnętrzach domu wolnostojącego, zdecydowanie warto to zrobić. Kluczowe w tej kwestii okaże się przeanalizowanie potrzeb wszystkich przyszłych mieszkańców oraz jasne, zgodne określenie granic. Dla jednych lepszy będzie pełny podział budynku. Inni chętniej skorzystają z oszczędności, jaką dają wspólne przestrzenie ogrzewania, garażu czy działki. Po więcej informacji na temat tego, co jest ważne przy wyborze projektu, zapraszamy na naszą stronę traktującą o tym, jak wybrać projekt.

Dla kogo projekt domu dwurodzinnego?

Takie rozwiązanie będzie idealne dla osób, które mieszkają ze starszymi rodzicami i nie chcą zmieniać tej sytuacji przy jednoczesnej chęci budowy nowego, bardziej funkcjonalnego i nowoczesnego domu. Dom dwurodzinny to również częsty wybór par, które posiadają dorastające już dzieci. Jeśli potomstwo planuje wieść dalsze życie w rodzinnej okolicy, projekt domu dwurodzinnego może okazać się najlepszym wyjściem dla obu stron. Oczywiście każda koncepcja musi być w takim wypadku dopasowana nie do jednej, ale do dwóch rodzin i spełniać ich wszystkie wymagania oraz potrzeby.

Na co zwrócić uwagę, wybierając projekt domu dwurodzinnego?

Zanim przejdziemy do wyboru wymarzonego projektu domu dwurodzinnego, musimy dokładnie przeanalizować działkę, na której ma on zostać zrealizowany. Na podstawie jej wymiarów i przy uwzględnieniu wymogów MPZP lub warunków zabudowy, można wybrać projekt domu dwurodzinnego, który będzie spełniał określone kryteria. 

W naszej ofercie posiadamy bogaty wybór projektów domów dwupokoleniowych o różnej powierzchni użytkowej, stylistyce i liczbie kondygnacji. Niektóre z nich, np. projekt domu Zodiak, z powodzeniem mogą być zrealizowane nawet na wąskiej działce. Po określeniu parametrów działki, możemy już przystąpić do wyboru projektu budynku. W tym przypadku warto zacząć od bryły, czyli ilości kondygnacji oraz typu dachu. Jeśli chodzi o poszycie, to w naszej ofercie znajdują się zarówno projekty domów dwurodzinnych z dachem płaskim, jak i z dwuspadowym i wielospadowym. W przypadku bryły do wyboru są koncepcje parterowe, piętrowe oraz z funkcjonalnym poddaszem. Ostatecznym aspektem wyboru projektu budynku są ważne cechy dodatkowe, które decydują o funkcjonalności domu. Należą do nich między innymi: podpiwniczenie, rodzaj ogrzewania, technologia budowy, umiejscowienie wejścia, ilość pokoi oraz rodzaj garażu. Projekty domów dwurodzinnych z garażem dwustanowiskowym to idealne rozwiązanie, gdy rodzina posiada więcej niż jeden samochód, a budynek nie stanowi dwóch oddzielnych części, jak w przypadku zabudowy bliźniaczej czy szeregowej. Jednym z przykładów takiego projektu jest Dwupokoleniowy 10. To nowocześnie zaprojektowany budynek, który już z daleka przykuwa spojrzenia unikalną koncepcją architektoniczną. W domu wydzielona została przestrzeń, która z powodzeniem może służyć za wygodne mieszkanie np. dla seniorów bądź też dla najemców. Na piętrze została natomiast zaplanowana komfortowa strefa sypialniana idealna dla rodziny 2+2.

Projekty domów dwurodzinnych z naszej oferty 

W naszej ofercie znajdziesz różnorodne domy wielopokoleniowe: duże i mniejsze, parterowe i z poddaszem, a także piętrowe. Projekty budynków wielorodzinnych, które szczególnie polecamy, to: Dwupokoleniowy 7 – o powierzchni użytkowej 235,92 m2 przy 223,36 m2 zabudowy.

  • Miki III B – dla mniejszych rodzin, o powierzchni użytkowej 119,83 m2 przy powierzchni zabudowy 107,85 m2.
  • Mrówka B – dom szeregowy, o powierzchni użytkowej 73,56 m2 i zabudowy 57,52 m2 w każdym z segmentów.

Powyższe rozwiązania są popularne, ale nie wyczerpują różnorodności, jaką prezentujemy w naszej ofercie. W naszym katalogu znajdą Państwo zarówno projekty domów dwurodzinnych, czterorodzinnych czy wielopokoleniowych, a także projekty domów z osobnym mieszkaniem dla seniora. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Pomożemy dobrać idealny projekt domu dwurodzinnego.  

Projekty domów murowanych, czyli co warto o nich wiedzieć?
Blog
22 Grudzień sylius.ui.original_price 2024
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie. Wśród dostępnych technologii, domy murowane od lat cieszą się niesłabną
Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść