Kiedy zamówić projekt domu?
Kiedy zamówić projekt domu? To pytanie niejednokrotnie zadają sobie osoby marzące o własnych czterech kątach. Formalności, których należy w pierwszej kolejności dopełnić, są dość czasochłonne i od zakupu działki do zakupu projektu domu długa droga, do której należy się dobrze przygotować. Od czego te przygotowania rozpocząć i jakich błędów nie popełnić po drodze?
Niezbędne decyzje i formalności
Przed zakupem działki, na której stanie nasz wymarzony dom, należy sprawdzić, do kogo należy i jaki jest jej stan prawny: czy nie jest obciążona hipoteką lub prawami osób trzecich. Konieczne jest również sprawdzenie, jakie zapisy znajdują się w decyzji o warunkach zabudowy określanej jako WZ. W tym celu musimy zgłosić się do urzędu gminy. Uzyskamy tam również informację, czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego został już uchwalony, czy są prowadzone nad nim prace, a jeśli tak – jak bardzo są zaawansowane. Jeśli taki plan nie istnieje, należy złożyć wniosek o wydanie stosownej decyzji. Dlaczego ta decyzja jest tak ważna? Ponieważ może się okazać, że dla naszej działki istnieją ograniczenia, które uniemożliwią nam budowę domu, o którym marzymy, np. dotyczące dopuszczalnej liczby kondygnacji, kąta nachylenia dachu, przebiegu linii zabudowy czy dostępu do drogi publicznej. Z decyzji dowiemy się również, czy w niedalekiej przyszłości tuż obok naszej działki nie powstanie wysypisko śmieci lub droga szybkiego ruchu.
Wszelkie wnioski oraz informacje ozgłoszeniu budowywraz z uzyskanie decyzji opozwoleniu na budowęznajdą Państwo w naszym poradniuku jak dokonać tych kwestii opisano krok po kroku- poradnik dostępny jest tutaj
Kwestie techniczne pozwoleń na przyłącze do domowych instalacji
Istotną kwestią jest także istniejące i projektowane uzbrojenie terenu: czy istnieje możliwość podłączenia energii elektrycznej, gazu oraz wody. Informacje te uzyskamy, kontaktując się z lokalnymi przedsiębiorstwami zajmującymi się dystrybucją mediów. Należy również sprawdzić rodzaj gruntu pod względem jego nośności i przepuszczalności oraz ustalić poziom wody gruntowej. W tym celu należy udać się do powiatowego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej lub wydziału geodezji gminy. W niektórych regionach konieczne jest również upewnienie się, że budowa domu nie będzie ograniczona przez konserwatora zabytków lub przyrody.
Uzyskanie wszystkich powyższych informacji i dokumentów niewątpliwie bywa czasochłonne, warte jest jednak naszych zabiegów, jeśli chcemy, by nasze marzenia o domu się spełniły. Gdy uzyskamy niezbędne decyzje, kolejnym krokiem będzie kontakt z uprawnionym geodetą, który wykona mapę do celów projektowych.
Kupiłem działkę – i co dalej?
Gdy jesteśmy już właścicielami działki i mamy wszystkie niezbędne dokumenty, udajemy się do… No właśnie:gdzie kupić projekt domu? Możliwości mamy kilka. Możemy udać się do pracowni projektowej, biura sprzedaży lub bezpośrednio do wykwalifikowanego i uprawnionego architekta. Warto dobrze tę decyzję przemyśleć, ponieważ zależeć będzie od niej nie tylko wygląd naszego przyszłego domu, ale także koszt jego budowy i późniejszej eksploatacji.
Gotowy projekt czy projekt na zamówienie?
Chcąc wybudować własny dom, stajemy nie tylko przed dylematem,gdzie kupić projekt domu, ale także, czy wybrać gotowy projekt, czy zdecydować się na projekt na zamówienie. Każdy rodzaj ma zarówno wady, jak i zalety, z których warto zdawać sobie sprawę przed podjęciem decyzji.
Gotowy projekt jest zdecydowanie tańszy – zapłacimy za niego znacznie mniej niż za jego odpowiednik przygotowany na nasze indywidualne zamówienie. Nawet jeśli zdecydujemy się na wprowadzenie w nim drobnych zmian, wybór ten wciąż będzie nam się opłacał. Niestety, taki projekt nie będzie idealnie dopasowany do naszych oczekiwań, wielkości naszej działki, ukształtowania terenu i – co dla wielu może stanowić istotny mankament – nie będzie całkowicie niepowtarzalny. Może się również okazać, że późniejsza eksploatacja domu będzie droższa. Dlaczego? Ponieważ projekty tworzone na indywidualne zamówienie zwykle są energooszczędne – uwzględniają orientację działki i jej nasłonecznienie, przewidują zastosowanie energooszczędnych rozwiązań, np. kolektorów słonecznych czy wentylacji z odzyskiem ciepła. Projekt na zamówienie warto rozważyć także wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie znaleźć koncepcji, która odpowiada nam całkowicie, a każda z zaprezentowanych przez biuro propozycji wymaga istotnych (i kosztownych) zmian konstrukcyjnych.
Ze względu na znacznie niższą cenę większość inwestorów decyduje się jednak nagotowy projekt domu. Rozwiązanie to nie jest pozbawione zalet. Biura projektowe dysponują szeroką ofertą gotowych projektów domu np. z poddaszem użytkowym, spośród której można znaleźć spełniającą oczekiwania kupującego. Co więcej, zakup gotowego projektu bywa bardziej bezpieczny – z dużym prawdopodobieństwem zakładać można, że został wykonany i sprawdzony przez sztab specjalistów.
Jeśli decydujemy się na zakup gotowego projektu domu, powinniśmy dokładnie zapoznać się z orientacyjnym cennikiem budowy. Na finalny koszt inwestycji wpływ bowiem mieć będzie wiele czynników, m.in. sposób konstrukcji domu i kształt jego dachu. Niezbędne będzie również dostosowanie projektu do naszej działki oraz planu zagospodarowania przestrzennego i decyzji o warunkach zabudowy. To z kolei może oznaczać spore koszty i utrudniać realizację naszych marzeń o własnym domu.