Logo

Kolejność prac wykończeniowych od stanu surowego – 7 najważniejszych etapów

Kategorie: Blog

Dom w stanie surowym zamkniętym, który ma zamontowane okna i drzwi, nadaje się do wykonania w nim prac wykończeniowych. Większość z nich należy przeprowadzać w temperaturze powyżej 5 st. Celsjusza, a więc stan surowy zamknięty spełnia ten wymóg.

Zdziwiony brodaty inwestor szacujący prace wykończeniowe określający plan prac wykończenia wnętrza domu, skupiający się nad planem architektonicznym projektu domu
Prace wykończeniowe od czego zacząć?

Kolejność prac na budowie od stanu surowego zamkniętego

Podobnie jak kolejność prac podczas budowy domu, swoje etapy ma też jego wykończenie. Jeśli nawet zakładamy, że ekipa remontowa wykona wszystkie prace zgodnie z zalecanymi procedurami, warto znać kolejność prac na budowie. W ten sposób dobrze zaplanujemy kolejne etapy wykończenia domu, co pozwoli nam zaoszczędzić bez utraty jakości.

Jest to o tyle ważne, że wykończenie domu od stanu surowego zamkniętego to nawet połowa budżetu całej inwestycji. Stąd powinniśmy wykorzystać każdą szansę na choćby najmniejsze oszczędności.

Budowa domu – kolejność prac wykończeniowych

Jest kilka list, które opisują kolejność prac przy budowie domu. Jeśli weźmiemy pod uwagę dom w stanie surowym zamkniętym i same roboty wykończeniowe, poniższe etapy są najczęściej wymienianymi przez budowlańców i technologów ds. wykończeniowych.

Dom w trakcie prac wykończeniowych ścian domu
Prace wykończeniowe na posadzkach i ścianach

Etap 1. Planowanie, kosztorys i umowa

Koszt wykończenia wnętrza domu w stanie surowym zamkniętym zależy od wielu czynników. Poza wielkością i specyfiką pomieszczeń ważna jest jakość materiałów wykończeniowych i ogólny standard, w jakim chcemy wykończyć dom. Kosztorys powinien też uwzględniać koszt robocizny.

Koncepcję urządzenia budynku powinniśmy mieć już na etapie planowania. Musimy wiedzieć, co znajdzie się na jego wyposażeniu (np. kominek, sauna, ogrzewanie podłogowe) i gdzie znajdą się konkretne elementy. Jest to ważne dla odpowiedniego poprowadzenia instalacji.

Na tym etapie należy też wybrać materiały wykończeniowe, w czym pomoże projektant wnętrz (o ile skorzystamy z jego usług). Jeśli zdecydujemy się na pomoc projektanta, przygotuje on kosztorys wykończenia domu. Co ważne, zrobi to z uwzględnieniem naszego budżetu. To najwygodniejsze i najprostsze rozwiązanie, które nie wymaga od nas specjalistycznej wiedzy. W innym wypadku o pomoc możemy zgłosić się do ekipy remontowej, która zajmie się całym wykończeniem, ewentualnie możemy skorzystać z internetowych kalkulatorów.

Jeśli decydujemy się na zatrudnienie wykonawcy, należy spisać umowę, co pozwoli na ewentualne dochodzenie roszczeń na drodze sądowej. Wykonawca zobowiązuje się w umowie do realizacji robót w określonym czasie i zgodnie z przedstawionym przez inwestora projektem, zasadami wiedzy technicznej i przepisami prawa budowlanego.

W umowie trzeba zawrzeć termin wykonania robót i wynagrodzenie wykonawcy wraz z formą zapłaty – etapami lub po zakończeniu prac. Szczególną uwagę zwróćmy na opis prac objętych umową, najlepiej z załączonym do niej dokładnym wykazem robót. Jeśli umowa z wykonawcą uwzględnia zakup przez niego wszystkich materiałów, w aneksie należy określić ich rodzaj, klasę, gatunek, producenta itp.

Szacowanie planu wykończenia wnętrza domu
Szacowanie planu wykończenia wnętrza domu

Etap 2. Prace instalacyjne: wodno-kanalizacyjne, elektryczne, wentylacyjne i centralnego ogrzewania

Pierwsze w kolejności prace budowlane w domu w stanie surowym zamkniętym dotyczą instalacji. Najlepiej, jeśli jako pierwszą przygotujemy instalację wentylacji mechanicznej (bez rekuperacji), zaślepiając jej kanały po ułożeniu.

Później czas na hydraulika, który rozprowadzi instalację wodno-kanalizacyjną. Po nim do pracy może przystąpić elektryk, który zajmie się instalacją elektryczną, alarmową, a nawet telewizyjną czy internetową.

Instalacje wodno-kanalizacyjne i sanitarne w domu

Etap 3. Wykonania podłóg oraz tynkowanie ścian, sufitów i wnęk

Następne w kolejności są podłogi i ściany. Przy posadzkach możemy skorzystać z wylewek samopoziomujących, które gwarantują równą podłogę. Po zalaniu posadzek (np. jastrychowych) wstawiamy narożniki we wnękach okiennych i drzwiowych, po czym rozpoczynamy tynkowanie.

Ważne, aby temperatura wewnątrz wynosiła przynajmniej 10 st. Celsjusza. W innym wypadku woda na ścianach może zamarzać. Pamiętajmy też, że kolejność prac remontowych ma tu bardzo duże znaczenie. Dlatego najpierw tynkujemy sufity, a dopiero później ściany. Również na tym etapie wstawiamy i wykańczamy ścianki działowe.

Prace glazurnicze na posadzce - klejenie płytek ceramicznych
Prace glazurnicze na posadzce - klejenie płytek ceramicznych

Etap 4. Zabudowa lekka, szpachlowanie i wyrównanie podłóg

Kolejny etap to tzw. zabudowa lekka, a więc montowanie podwieszanych sufitów. Do ich zalet zaliczamy brak obowiązku szpachlowania. Poza tym gwarantują one doskonały efekt wizualny i pozwalają zastosować nowoczesne oświetlenie.

Po zabudowie lekkiej szpachlujemy i szlifujemy ściany, ale tylko te, które będziemy pokrywać farbą. Nie ma takiego obowiązku na ścianach wykańczanych tapetami lub płytkami.

Od tego etapu najczęściej zaczyna się kolejność prac wykończeniowych dla stanu deweloperskiego.

Wykończenie i łatanie ścian z płyt kartonowo-gipsowych przez kaukaskiego remodelera w wieku około 30 lat. Przemysł budowlany
Wykończenie gładzią ścian z płyt kartonowo-gipsowych

Etap 5. Gruntowanie, malowanie i układanie posadzek

Kolejne etapy pracy nie zawsze są zależne od poprzednich, ale często nie możemy przeskoczyć kolejności robót wykończeniowych. Szpachlowane ściany trzeba zagruntować specjalnym gruntem, który wzmacnia podłoże i zapobiega odparzaniu. Po nim osadzamy parapety i malujemy suche ściany.

Następny w kolejności jest montaż instalacji sanitarnej. Wykonujemy też prace glazurnicze i układamy posadzki. Pamiętajmy, aby położyć pod nie folię termoizolacyjną i podkład wygłuszający.

Nakładanie farby do kuwety przed przystąpieniem do prac malarskich
Prace malarskie na gotowo

Etap 6. Montaż drzwi wewnętrznych

Montaż drzwi wewnętrznych powinniśmy przeprowadzić po zakończeniu prac wykończeniowych, kiedy położyliśmy już podłogi, glazurę i terakotę. Drzwi nie należy osadzać na świeżo otynkowanej lub wymurowanej ścianie, co może spowodować uszkodzenie ościeżnicy.

Etap 7. Biały montaż i wykończenia listew

Termin „biały montaż” swoją nazwę zawdzięcza białej barwie urządzeń sanitarnych (umywalka, zlewozmywak, wanna, brodzik, kabina prysznicowa, miska ustępowa, bidet, zestaw podtynkowy, bateria).

Hydraulik z narzędziami pracującymi w toalecie
Biały montaż sanitariów w łazience

Zaburza to odrobinę kolejność wykończenia domu, kiedy decydujemy się na zestaw podtynkowy. Wówczas glazurę układa się dopiero po jego zamontowaniu. Generalne jednak biały montaż przeprowadzamy po zakończeniu wszystkich prac budowlanych, podczas których moglibyśmy zabrudzić lub nawet uszkodzić ceramikę. Na tym etapie montujemy też listwy przypodłogowe.

Podobnie jak kolejność budowy domu, również kolejne etapy prac wykończeniowych są od siebie zależne. Najważniejsze, aby przed rozpoczęciem robót wszystko sobie dobrze zaplanować i przynajmniej orientacyjnie oszacować koszty. Na pewno bezcenna jest tu pomoc doświadczonej ekipy remontowej, a nawet projektanta wnętrz.

Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Projekty dużych domów – idealne rozwiązanie dla wymagających
Blog
01 Sierpień 2024
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. To miejsce, które ma być naszą oazą spokoju, schronieniem przed codziennym zgiełkiem oraz przestrzenią, gdzie
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść