Logo

Kostka brukowa: rodzaje, wzory i wymiary. Jak wycenia się układnie kostki brukowej?

Kategorie: Otoczenie

Podjazdy, ścieżki ogrodowe, tarasy – różne rodzaje kostek brukowych pozwalają nam tworzyć estetyczne i trwałe powierzchnie zewnętrzne. Jednak oferta kształtów, kolorów i wzorów kostki brukowej jest tak szeroka, że warto najpierw przyjrzeć się dostępnym opcjom, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

dobinanie młotkiem gumowym bruku

Gdzie sprawdzi się kostka brukowa?

Kostka brukowa znajduje zastosowanie w wielu miejscach w naszych ogrodach i na podwórkach. Solidny i w pełni funkcjonalny podjazd, na którym będziemy parkować auta, powinien być wykonany na dobrze utwardzonym fragmencie podwórka – do tego celu kostka nadaje się wprost idealnie. Układanie kostki brukowej to także dobry sposób na stworzenie pasujących do domu i ogrodu ścieżek – naturalnych i eleganckich zarazem.

Niektórzy decydują się nawet na wyłożenie posadzki tarasu lub altany za pomocą kostek brukowych, a różne melanże kolorystyczne i odcienie pozwalają na aranżowanie wymarzonych stylizacji otoczenia. Wykorzystamy je również, by wykonać miejsca parkingowe przed domem – tym sposobem unikniemy też przypadkowego przejechania rabat przez naszych gości.

Rodzaje kostki brukowej – materiały

Spośród dostępnych rodzajów kostki brukowej do wyboru będziemy mieli przede wszystkim modele kamienne i betonowe. O ile na te pierwsze trzeba mieć konkretny pomysł, by pasowały do otoczenia, o tyle te drugie sprawdzą się w każdym przydomowym ogrodzie. Kostki kamienne wykonywane są z kamienia polnego i często mają nieregularne kształty. Ma to swój urok, jednak nie każdemu musi się taki design podobać.

alejka chodnikowa z kostki brukowej 6cm

Z kolei betonowe kostki brukowe dzielą się na dwa rodzaje:

  • jednowarstwowe – wykonane z jednego rodzaju betonu, przez co cechujące się niższymi właściwościami wytrzymałościowymi;
  • dwuwarstwowe – obie warstwy wymieszane są ze wzmacniającym kruszywem – jedna zapewnia kostce brukowej trwałość, druga zaś odpowiada za efekt dekoracyjny.

Kostka brukowa – kształty i ich nazwy

Rodzaje kostek brukowych i ich nazwy często pochodzą od kształtu pojedynczych elementów. I tak możemy spotkać się z następującymi modelami:

  • Kość – jedna z najpopularniejszych kostek brukowych – jej kształt przypomina kość lub rzymską cyfrę 1. Najczęściej stosuje się ją na przyulicznych chodnikach i w innych miejscach sfery publicznej.
  • Trapez – podłoża użyte z wykorzystaniem kostki brukowej w tym kształcie są niezwykle efektowne i przypominają fantazyjne mozaiki. Jednak układanie takiej kostki brukowej nie należy do najprostszych.
  • Cegła – prostokątne kostki brukowe, które mogą być efektowne i łatwe w układaniu jednocześnie.
  • Fala – dawniej bardzo popularny kształt kostki brukowej o pofalowanych krawędziach. Dziś ten design nie jest już doceniany.
  • Młotek – bardzo oryginalne kostki składające się z dwóch kwadratów – mniejszego i większego. Daje to efekt kształtu młotka, który można później wykorzystać na bardzo wiele sposobów.
układanie kostki burkowej na posesji

Kostka brukowa przemysłowa i szlachetna – kolory i faktury

Znaczenie ma także sposób produkcji kostki brukowej – z tego względu wyróżniamy jej dwa rodzaje: przemysłową i szlachetną. Jak można się łatwo domyślić, ta pierwsza jest tańsza, prostsza i zazwyczaj ma nieskomplikowany kształt i podstawowy, szary kolor. W przypadku tej drugiej możemy już liczyć na więcej.

Szlachetna kostka brukowa to rodzaj, który daje spory wybór w zakresie wykończenia. Popularne są tu np. modele płukane (gdzie wyeksponowane są ziarna kruszywa, a powierzchnia przez to antypoślizgowa), łupane (przypominające kamień łupany), postarzane (szczególnie popularne są wzory kostki brukowej starobruk), czy też strukturalne (imitujące kamień i inne materiały szlachetne).

W zakresie kolorów mamy natomiast do czynienia z kostkami brukowymi jednolitymi – barwionymi na jeden odcień – oraz melanżowymi – utrzymanymi w dwóch, trzech, a nawet większej liczbie barw – takie wzmocnienie kolorystyczne może nadać nawierzchniom ogrodowym niepowtarzalny charakter.

zagęszczanie kostki burkowej

Grubość kostki brukowej a wytrzymałość

Do wykonywania ścieżek i alejek w ogrodzie, po których będziemy chodzić lub jeździć rowerami, z powodzeniem wystarczy najcieńsza kostka brukowa o grubości 4 cm. 6-centymetrowe nadają się już do jeżdżenia samochodem osobowym, więc będą odpowiednie do wykonania podjazdu. Kostki brukowe 8-centymetrowe sprawdzają się nawet w przypadku jeżdżenia aut ciężarowych, a grubsze modele mogą być wykorzystywane także do tworzenia miejsc do składowania ciężkich sprzętów i materiałów budowlanych.

Wzory kostki brukowej

Układanie kostki brukowej we wzory może być świetnym sposobem na stworzenie mozaiki o wyjątkowym, niepowtarzalnym charakterze. Pamiętajmy jednak, że inne możliwości da nam kostka młotek, a inne cegła. Wzory układania kostki brukowej prostokątnej także mogą być ciekawe, jeśli odpowiednio je zaprojektujemy – np. będziemy łączyć krótszy bok z dłuższym, lub nawet używali kostek kwadratowych i prostokątnych jednocześnie.

układanie chodnika z kostki cena

Ile kosztuje układanie kostki brukowej – ceny za m²

Układanie kostki brukowej we wzory i fugowanie nawierzchni dla niektórych z nas może okazać się świetną zabawą, dla innych jednak mordęgą. Dlatego też warto, byśmy poznali ceny wykonywania brukowanych powierzchni:

UsługaCena za m²
Układanie kostki brukowej przemysłowej40-52 zł
Układanie kostki brukowej szlachetnej45-61 zł
Układanie kostki brukowej we wzory71-86 zł
Koszt układania kostki brukowej przed domem

Ceny układania kostki brukowej mogą różnić się w zależności od rejonu – z najwyższymi cenami muszą liczyć się mieszkańcy województwa mazowieckiego, z najniższymi zaś lubelskiego. Dlatego też warto rozważyć, czy nasze umiejętności nie pozwolą nam zająć się tym zadaniem samodzielnie, a przy tym sporo oszczędzić.

Dowiedz się także, jak usuwać plamy z kostki brukowej i co zrobić, gdy pojawi się na niej biały nalot oraz Nawierzchnia wokół domu – modne i sprawdzone rozwiązania na spójny podjazd, chodniki i taras.

Projekty domów murowanych, czyli co warto o nich wiedzieć?
Blog
22 Grudzień sylius.ui.original_price 2024
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie. Wśród dostępnych technologii, domy murowane od lat cieszą się niesłabną
Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść