Logo

Kuchnie w 3 najmodniejszych stylach: prowansalskim, loftowym i angielskim. Najlepsze pomysły na aranżację

Kategorie: Blog

Modna i funkcjonalna kuchnia? Podpowiadamy, jak ją stworzyć, przyglądając się najpopularniejszym obecnie stylom. biała kuchnia w stylu skandynawskim

Modna kuchnia – o czym pamiętać podczas jej projektowania?

Nowoczesna kuchnia zawsze wygląda pięknie. Jednak o wyglądzie tego pomieszczenia nie powinniśmy decydować, biorąc pod uwagę jedynie estetykę. Przy projektowaniu kuchni nie zapominajmy o kwestiach praktycznych i własnej wygodzie. Najważniejsza jest zasada trójkąta roboczego, która zakłada, że kuchenka, lodówka i zlewozmywak powinny być umieszczone blisko siebie. To między tymi trzema punktami poruszamy się najczęściej podczas pracy. Większa ilość sprzętu powoduje, że wszystko musi mieć swoje miejsce. Przed piekarnikiem i zmywarką powinniśmy zostawić nie mniej niż 120 centymetrów wolnego miejsca, by móc przed nimi stanąć i swobodnie je otwierać. Jednak w nowoczesnych zabudowach pojawiły się także szafki, blaty i wyspy mobilne. Pewne rozwiązania ergonomiczne odeszły do przeszłości. Kuchnia stała się pomieszczeniem, które trzeba starannie zaplanować, funkcjonalność może mieć wpływ na wygląd i odwrotnie.

Aranżacja kuchni – jaki styl wybrać?

Bez względu na to, gdzie chcemy umieścić jadalnię i czy planujemy zrobić z kuchni część salonu, każdy znajdzie styl dla siebie. Nie musimy być też konsekwentni. Mieszanki wybranych stylów mogą dać intrygujące rezultaty. Jakie mamy możliwości?

Kuchnie skandynawskie

Wnętrze kuchni w nowym luksusowym domu Surowe i minimalistyczne, w których dominują biel, czerń i drewniane blaty. Meble są proste, pozbawione ozdób, a zlewozmywaki wypełnia nie stal nierdzewna, a przepiękny granit. Nie ma w nich miejsca na rzeczy zbędne, wszystko musi mieć swoje miejsce i spełniać określoną funkcję.

Kuchnie nowoczesne

Panoramiczne tło wnętrza nowoczesnej kuchni, renderowania 3d Oryginalne barwy, fronty na wysoki połysk, wyspy, mobilne szafki i maskowane uchwyty. Znajdziemy tu różnorodne materiały, takie jak cegła, beton architektoniczny, szkło, metal i kamień. Synonimem luksusu w tym przypadku stały się kwarcowe blaty, choć beton i blaty ze sprasowanej makulatury są równie popularne.

Kuchnie w stylu vintage

Aranżacja dla osób, które lubią otaczać się przedmiotami z duszą i we wnętrzach szukają „tego czegoś”. Umieścimy w niej odnowione kredensy i pamiątki po dziadkach, ale także stylizowane na przedmioty z epoki armaturę, dodatki i urządzenia kuchenne.

Kuchnie klasyczne

kuchnia w stylu retro Aranżacja ponadczasowa, taka, która nigdy nie wychodzi z mody. Zdobione meble w naturalnych barwach łączą się tu z chromowanymi sprzętami. Atmosfera polskiego dworku spotyka się tu z nowoczesnością.

Kuchnie minimalistyczne

kuchnia minimalistyczna Prostota w zgeometryzowanych formach z łagodnymi liniami, rozproszonym światłem, surowością cementu i betonu.

Kuchnie industrialne

Cegła, stal, surowe wnętrze z czarnymi ramami okiennymi i suwnicami, na których wiszą kuchenne sprzęty. Otwarte szafki kuchenne i odsłonięte żarówki bez oprawy. Loftowa atmosfera ma swoich zwolenników, ale kuchnia w tym konkretnym stylu ma również zagorzałych przeciwników.

Kuchnie rustykalne

Przywołują na myśl swojską atmosferę wiejskiej chaty, królują w nich naturalne materiały. Klimat tworzą belki sufitowe, cegła i pobielone gąbką malarską ściany. Wszystko to uzupełniają rzecz jasna stylizowane sprzęty i akcesoria. Taka kuchnia to miejsce, które musi też mieć spiżarnię.

Kuchnie w stylu glamour

kuchnia glamour Stworzone dla wszystkich, którzy kochają blask, przepych i blichtr. Nawet meble powinny być wykonane z połyskujących materiałów. Efektu musi oczywiście dopełniać oświetlenie. I nie chodzi tu jedynie o odbijające się światło, ale również o kryształowe żyrandole. Nawet i w takiej kuchni możemy przesadzić z blaskiem, uważajmy, aby wnętrze nie stało się synonimem kiczu.

Kuchnie tradycyjne

To klasyczne rozwiązania wielopokoleniowe bez krzykliwych akcentów i designerskich sprzętów. Dominują tu praktyczne rozwiązania, biel, beż lub pastelowe kolory.

Kuchnia w stylu prowansalskim – jasna kuchnia z akcentem koloru

Prowansalskie kuchnie to wyjątkowa odmiana stylu rustykalnego, wypełniona nie tylko światłem i swojską atmosferą, ale również zapachem wina, lawendy i ziół przewiązanych kokardką. Kolorystyka to połączenie bieli i fioletu z malowniczymi akcentami żółci i czerwieni. Styl prowansalski to kuchnie z deseniami w paski i kratę, wzbogacone o tapety w drobne kwiaty. Całości dopełniają lniane zasłonki lub koronkowe zazdrostki w oknach. Pomysł na meble kuchenne przybiera najczęściej formę pobielonych, bogato zdobionych szafek. Rzeźbione motywy kwiatów czy winogron przywodzą na myśl prowansalskie klimaty. To wymarzony styl dla tych, którzy chcą połączyć jadalnię z kuchnią.

Kuchnia w stylu loftowym – jak urządzić kuchnie w stylu industrialnym?

Kuchnia w stylu industrialnym otwiera przed nami szerokie możliwości zaaranżowania salonu z kuchnią w modelu otwartym. Przestronne wnętrza w stylistyce przemysłowej idealnie nadają się do zastosowania takiego właśnie rozwiązania. Otwarta przestrzeń to jednak tylko jedna z cech charakterystycznych dla domu lub mieszkania w stylu loftowym. Musimy ją jeszcze uzupełnić surową cegłą i betonem oraz dużymi oknami – najlepiej oprawionymi w metalowe ramy. Oświetlenie to natomiast gołe edisonowskie żarówki lub charakterystyczne przemysłowe klosze. Otwarte szafki lub suwnice jako wieszaki na akcesoria kuchenne stanowią „wisienkę na torcie”.

Kuchnia w stylu angielskim – dobór mebli, podłogi i ścian oraz tkanin i dodatków

Arystokratyczna, wyrafinowana elegancja to główny wyznacznik stylu angielskiego, ale nie jest to równoznaczne z tym, że każda kuchnia jest taka sama. Białe szafki, jasne, pastelowe ściany i wyspa kuchenna to styl angielski, który jest definiowany przez nowoczesny design. Większość z nas kojarzy go jednak bardziej ze stylem rustykalnym i drewnianymi, rzeźbionymi meblami pełnymi szuflad. W angielskiej kuchni na drewnianej podłodze możemy postawić kredens z babciną zastawą i powiesić kwieciste firanki. Należy pamiętać również o tym, że meble kuchenne prezentują się w pełnej krasie dopiero z barwną ceramiką i wiklinowymi dodatkami.

Kuchnia w szarościach i ciemnych kolorach – jaki styl dobrać?

Ciemna kuchnia pomyślnie wpisuje się w każdy styl wnętrzarski – od stylu loftowego po skandynawski. Szarość podbiła serca zarówno zwolenników minimalizmu, jak i tych, którzy lubią eksperymentować z kolorem. Stanowi bowiem ciekawe tło dla barwnych kontrapunktów. kuchnia ciemna Nie istnieje oczywiście jeden sposób na aranżację kuchni w szarościach. Wystarczy zmienić kolor blatów lub uchwytów, aby pomieszczenie zmieniło całkowicie swój charakter. A to oznacza, że taką kuchnię łatwo ją odświeżyć. To duży plus dla tych, którzy są zwolennikami częstej odmiany i lubią bawić się charakterem wnętrza.

Kuchnia na poddaszu – złote zasady urządzania

Kuchnia na poddaszu może być dobrym sposobem na małą kuchnię lub dodatkową, niezależną kuchnię w rodzinach wielopokoleniowych. Aby jednak ta aranżacja miała szansę powodzenia, musimy pamiętać o kilku zasadach. Ważna jest chociażby wysokość ścianki kolankowej. Jedynie 90-centymetrowa ścianka daje pełną swobodę projektowania kuchni i umieszczania szafek pod skosami. Wielkość 75 cm umożliwi jedynie zabudowę skosu schowkami. Bardzo istotne jest też zadbanie o właściwą wentylację, aby w pomieszczeniu nie rozwijały się grzyby i pleśnie. Okna powinny stanowić przynajmniej 10% powierzchni podłogi. Uzyskamy wtedy stosunkowo jasne wnętrze, które jednocześnie nie będzie się zbytnio nasłoneczniało. Sprawdzonym rozwiązaniem są też okna połaciowe umieszczone w skosach.

Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Projekty dużych domów – idealne rozwiązanie dla wymagających
Blog
01 Sierpień 2024
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. To miejsce, które ma być naszą oazą spokoju, schronieniem przed codziennym zgiełkiem oraz przestrzenią, gdzie
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść