Logo

Łazienka w inteligentnym domu – nowoczesne rozwiązania podnoszące komfort życia

Łazienka powinna być ostoją relaksu i przestrzenią bezpieczną dla całej rodziny. Podpowiadamy, na które innowacyjne technologie warto się zdecydować, jak można oszczędzać wodę i które sprzęty da się uruchamiać zdalnie. Czym jest inteligentna łazienka?

technologie łazienkowe - Ochrona przed zalaniem w łazience i odzyskiwanie energii cieplnej
Ochrona przed zalaniem w łazience i odzyskiwanie energii cieplnej

Elektroniczne baterie łazienkowe z czujnikami ruchu

Automatyzacja to jeden z najistotniejszych aspektów nowoczesnych łazienek. Aranżując wnętrze, wybierajmy rozwiązania, które umożliwiają sterowanie instalacjami zdalnie – za pomocą aplikacji, głosu lub gestów. Dotyczy to również działania kranów. Alternatywą dla tradycyjnych modeli są elektroniczne baterie łazienkowe – ultranowoczesne urządzenia, które uruchamiają strumień wody w momencie, gdy zbliżamy do nich dłonie.

Takie rozwiązanie jest nie tylko wygodne, ale i opłacalne. Szacuje się, że pozwala na zaoszczędzenie 50% wody zużywanej podczas użytkowania tradycyjnych kranów. Dodatkowe oszczędności zapewnia montaż perlatora, który napowietrza wodę i zwiększa objętość strumienia. Elektroniczna bateria umywalkowa może być wyposażona w termostat, który zapewnia kontrolę nad temperaturą wody. Możemy regulować ją ręcznie lub ustawić blokadę przy 38°C. Opcja sprawdzi się, jeśli mamy małe dzieci i nie chcemy, by oparzyły się gorącą wodą z kranu.

Bezpieczna łazienka – ochrona przed zalaniem i czujnik czadu

Najnowsze trendy w aranżacji łazienek uwzględniają nie tylko rozwiązania poprawiające funkcjonalność – istotne jest także bezpieczeństwo wszystkich domowników. Oprócz termostatu umożliwiającego ustawienie blokady temperatury możemy wykorzystać również wiele innych środków bezpieczeństwa. Jeśli w łazience znajduje się piecyk gazowy, konieczny jest montaż czujnika czadu. Urządzenie wykryje podwyższony poziom tlenku węgla i uruchomi sygnał ostrzegawczy.

W swojej łazience warto mieć także czujnik zalania wodą, który natychmiast powiadomi nas o fakcie pojawienia się wody w miejscu, gdzie nie powinno jej być. Dzięki czujnikowi będziemy mogli szybko zareagować i zapobiec dalszym stratom.

Licznik zużycia wody w bateriach łazienkowych
Licznik zużycia wody w bateriach łazienkowych

Pralka sterowana zdalnie – czy warto ją mieć?

Aby ułatwić sobie wykonywania domowych obowiązków, można wykorzystać funkcję zdalnego kontrolowania urządzeń. Przykładem może być pralka sterowana smartfonem, którą uruchomimy z dowolnego miejsca w domu lub poza nim. Z poziomu aplikacji ustawimy tryb pracy urządzenia, stworzymy własne programy piorące, uruchomimy pralkę o wybranej godzinie, a także przeprowadzimy autodiagnostykę i wykryjemy ewentualne problemy techniczne. Możemy uruchomić program, będąc w pracy, tak by po powrocie do domu od razu powiesić czyste pranie.

Dla poprawy estetyki wnętrza możemy zabudować pralkę, dopasowując front szafki do wykończenia pozostałych mebli. Dobra organizacja łazienki, sprytne maskowanie niedoskonałości i zapewnienie miejsca do przechowywania pomagają w uzyskaniu harmonijnej przestrzeni do relaksu.

Domowa automatyka w łazience – harmonogramy i scenariusze

Integracja urządzeń z systemem inteligentnego domu umożliwia korzystanie z bardziej zaawansowanych funkcji i działanie opierające się na scenariuszach. Możemy na przykład zaaranżować scenę „kąpiel” i za pomocą smartfona wydać polecenie napełnienia wanny wybraną ilością wody o określonej temperaturze. Ustawimy zdalnie także nastorojowe oświetlenie i muzykę, a także uruchomić ogrzewanie podłogowe, by zyskać pełnię relaksu. Automatyka w łazience może działać na bazie harmonogramów, które sami ustalimy. Każdego dnia po powrocie z pracy lub tuż po obudzeniu będzie czekała na nas gorąca kąpiel.

Oświetlenie – chromoterapia jak w profesjonalnym salonie SPA

W modnych łazienkach w stylu skandynawskim ważną rolę odgrywa oświetlenie. Stosuje się plecione klosze i klimatyczne lampiony, które dodają wnętrzu przytulności. W przypadku nowoczesnych wnętrz świetnie sprawdzają się różnokolorowe lampy LED. Możemy zastosować oświetlenie w postaci listew lub diod wbudowanych w wannę z hydromasażem.

Wanna z hydromasażem - gadżet czy wymarzony sprzęt, aby móc się w pełni zrelaksować?
Wanna z hydromasażem - gadżet czy wymarzony sprzęt, aby móc się w pełni zrelaksować?

Kolory mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie – uspokajają, działają kojąco lub energetyzująco. Chromoterapia, czyli terapia kolorem, może stać się jednym z rytuałów w domowym SPA. Pomysłowe oświetlenie nie podnosi znacząco kosztów wykończenia łazienki i jest w stanie całkowicie odmienić charakter wnętrza.

Wanna z hydromasażem i wielofunkcyjna kabina prysznicowa – relaks na najwyższym poziomie

Wanna z hydromasażem to sposób na odprężenie po ciężkim dniu. Stanowi niezbędne wyposażenie nowoczesnej, modnej łazienki. Zazwyczaj jest wyposażona w liczne dysze do masażu wodnego i powietrznego pleców, stóp i całego ciała, a także oświetlenie LED, które umożliwia terapię kolorami.

Wanna sprawdzi się szczególnie w łazience na poddaszu. Dzięki niej optymalnie wykorzystamy ograniczoną przestrzeń pod skosem i stworzymy przytulne miejsce, które będzie sprzyjało relaksującej kąpieli. Pamiętajmy, że wanna z hydromasażem musi być często użytkowana – w przeciwnym razie zwiększamy ryzyko awarii urządzenia.

Nowoczesne technologie - oszczędzania wody i energii w łązience
Nowoczesne technologie - oszczędzania wody i energii w łązience

Podczas projektowania łazienki może okazać się, że na wannę nie będzie miejsca. Nie oznacza to, że musisz rezygnować z komfortu. W małej łazience lepiej zamontować wielofunkcyjną kabinę prysznicową wyposażoną w akupunkturowe dysze do masażu wodnego, wygodne siedzisko, masażer stóp, a nawet generator pary, który zamieni kabinę w domową saunę. Wszystkie elementy wyposażenia łazienki powinny zostać rozmieszczone zgodnie z zasadami montażu instalacji sanitarnych, by były wygodne w codziennym użytkowaniu.

Perlator czyli napowietrzania wody
Perlator czyli napowietrzania wody

Wanna z hydromasażem, system inteligentnego domu, czujniki poprawiające bezpieczeństwo, a może elektroniczne baterie łazienkowe? Warto samodzielnie zdecydować, co sprawdzi się w naszej łazience i stworzyć modną i komfortową przestrzeń do relaksu.

Projekty domów z możliwością adaptacji poddasza – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim domu?
Blog
28 Czerwiec 2024
Marzenie o własnym domu towarzyszy nam przez całe życie. Własne cztery kąty to nie tylko przestrzeń do życia, ale także miejsce, gdzie realizujemy swoje pasje, spędzamy czas z rodziną i odpo
Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść