Luksfery i pustaki szklane – zalety i zastosowanie
Podczas wykańczania domu lub mieszkania szukamy eleganckich i funkcjonalnych rozwiązań. Jednym z ciekawszych jest zastosowanie luksferów i pustaków szklanych. Jak wykorzystać wewnętrzne i zewnętrzne elementy szklane, by stworzyć aranżację z klasą?
Luksfery czy pustaki szklane?
Choć nazwy te stosowane są zamiennie, warto wiedzieć, że istnieją różnice pomiędzy tymi dwoma elementami. Pustak szklany składa się z dwóch tafli szklanych połączonych ze sobą tak, że pomiędzy nimi znajduje się powietrze. Luksfery robione są natomiast z jednego kawałka szkła.
Luksfery w projekcie domu – zalety i wady
Luksfery, zwane też pustakami szklanymi, są materiałem budowlanym znanym od lat. Stosuje się je zarówno w aranżacjach wnętrz, jak i jako element dekoracyjny fasady – czasami wstawia się w ściany luksfery zamiast okna. Nowoczesne luksfery mają ogromne właściwości dekoracyjne, choć rzecz jasna mają zarówno grono zwolenników, jak i przeciwników – niektórzy uważają je za dość toporne i ciężkie w odbiorze. Jakie jeszcze wady i zalety mają luksfery? Zacznijmy od zalet:
- Luksfery doskonale nadają się do budowania ścianek działowych.
- Pustaki szklane doświetlają pomieszczenia, w których nie ma okien lub po prostu jest mało światła.
- Stanowią ciekawe uzupełnienie nowoczesnych aranżacji przestrzeni.
- Cechują się wysoką izolacyjnością akustyczną.
- Mają dobre właściwości termiczne– jeśli jednak chcemy stosować je na fasadzie, wybierzmy energooszczędne pustaki szklane.
- Nowoczesne luksfery są odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Spośród głównych wad luksferów należy wymienić ich sporą grubość – ma ona znaczenie w szczególności podczas stawiania ścianek działowych w małych pomieszczeniach. Koszt postawienia takiej przegrody jest także o wiele wyższy niż w przypadku zwykłej ścianki działowej z płyty g-k. Pustaków szklanych nie można wstawić też w zabudowie suchej, a sam montaż jest dość czaso- i pracochłonny.
Pustaki szklane zewnętrzne w roli okna: luksfery w garażu
Luksfery zamiast okna to doskonałe rozwiązanie w sytuacjach, kiedy nie możemy wstawić w ściany okien. Pamiętajmy o nich, jeśli nasz dom jest postawiony w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiada – zgodnie z przepisami na ścianie zwróconej w jej kierunku nie powinno być okien. Jednak w taką ścianę z powodzeniem możemy wstawić zewnętrzne pustaki szklane, przez które będą wpadały promienie słoneczne do naszych wnętrz. Luksfery zamiast okna sprawdzą się też w garażach – zazwyczaj nie montuje się w nich okien, ale można je przyjemnie rozjaśnić właśnie takim sposobem. Pięknie zaprezentują się w tej roli np. w projekcie domu Klimek 2, Klimek 3 lub Klimek 4.
Parametry pustaków szklanych
Nowoczesne luksfery mają bardzo dobre parametry – wspomnieliśmy już o ich doskonałej izolacji termicznej.Pustaki szklane są zdecydowanie skuteczniejsze w tym zakresie od tradycyjnych okien. Nieco gorzej wypadają w kwestii izolacji cieplnej, choć producenci coraz częściej oferują pustaki szklane termoizolacyjne. Szukając solidnych luksferów zewnętrznych, koniecznie zwróćmy też uwagę na modele ognioodporne i mrozoodporne, które co prawda kosztują więcej, ale zapewniają większe bezpieczeństwo.
Wymiary luksferów
Pustaki szklane dostępne są w standardowych rozmiarach, dlatego można łatwo zaplanować aranżacje z ich udziałem. Jakie wymiary luksferów mamy do wyboru?
Luksfery standardowe | 19 x 19 x 8 cm |
Luksfery połówkowe | 19 x 9 x 8 cm |
Luksfery duże | 24 x 24 x 8 cm |
Luksfery narożne | 19 x 13 cm, 2 x 8 cm |
Montaż luksferów
Pustaki szklane możemy zamontować na trzy sposoby. Pierwszym, najpopularniejszym, jest murowanie luksferów. Do tego celu potrzebna jest zwykła zaprawa murarska oraz pionowe i poziome zbrojenia, a szczeliny pomiędzy pustakami należy wypełnić fugą. Drugi sposób zakłada wykorzystanie gotowego systemu montażowego z PCV, ale i tutaj konieczne jest użycie zaprawy. Nie musimy po nią sięgać natomiast wtedy, gdy zdecydujemy się na montaż luksferów na sucho – tu również są potrzebne gotowe systemy montażowe oraz silikon do połączenia krawędzi pustaków szklanych.
Ceny pustaków szklanych – ile kosztują luksfery?
Ceny luksferów są mocno zróżnicowane. Za standardowe pustaki szklane zapłacimy ok. 7-25 zł za sztukę. Jednak koszty będą rosły, kiedy zdecydujemy się na wykorzystanie luksferów narożnych, energooszczędnych, ognioodpornych czy też barwionych w masie.
Ciekawe aranżacje pustaków szklanych z podświetleniem
Ogromną popularnością cieszą się podświetlane pustaki szklane – gra światła i szkła to sposób na efektowne wykończenie i udekorowanie mieszkania. Dostępne są podświetlane, odpowiednio drogie luksfery u producentów, ale można także skorzystać ze zwykłych pustaków szklanych i samodzielnie zadbać o ich podświetlenie. Wystarczy zaopatrzyć się w dobre listwy LED, których żywotność zapewni efektowny wygląd ścianek z luksferów na długi czas.
Prysznic ze szklanych cegieł, czyli łazienka w nieoczywistym wydaniu
Luksfery znalazły swoje zastosowanie podczas aranżowania łazienek– projektanci wnętrz doceniają ich walory dekoracyjne, ale też zalety, które czynią je idealnym materiałem do wykonania prysznica. Dzięki luksferom łazienka będzie jaśniejsza, a kabina natryskowa będzie się cechowała wyjątkową trwałością. Co więcej, z pustaków szklanych można łatwo usunąć zabrudzenia z mydlin i zacieki z wody. Luksfery świetnie nadają się też do doświetlenia małej toalety– zachowamy w niej prywatność, ale wpuścimy więcej światła.
Jak wykorzystać luksfery w kuchni?
Pustaki szklane są równie popularne w kuchniach. Nowoczesne luksfery są łatwe w czyszczeniu, odporne na temperatury, ale przede wszystkim pozwalają na doświetlanie małych kuchni. Wykorzystywane są na wiele sposobów – z pustaków szklanych można zbudować niebanalną wyspę kuchenną, postawić barek albo też zbudować ściankę działową pomiędzy salonem a kuchnią.