Logo

Malowanie ścian krok po kroku. Jak malować ściany?

Malowanie ścian jest jedną z najprostszych metod na zmianę wyglądu wnętrza. Jeśli zostanie przeprowadzone zgodnie ze sztuką, a w trakcie prac nie pominiemy żadnego ważnego etapu, możemy mieć pewność, że nowa powłoka będzie nie tylko estetyczna, ale również trwała. Jak malować ściany, aby uzyskać taki efekt?

Malowanie ścian wałkiem przez kobietę

Kiedy i jak malować ściany?

Decyzja o malowaniu ścian może być podyktowana różnymi czynnikami. Ta metoda dekorowania i zabezpieczania powierzchni należy do najchętniej wybieranych – zarówno na etapie wykańczania nowych nieruchomości, jak i odnawiania tych starych. W drugim przypadku zmiana koloru ścian często wynika z chęci przeprowadzenia metamorfozy wnętrza, a w niektórych sytuacjach jest konieczna ze względu na niedoskonałości powierzchni, pojawiające się w efekcie codziennej eksploatacji mieszkania lub domu.

Zanim jednak przystąpimy do malowania, warto dobrze je zaplanować. Najczęściej tego typu prace przeprowadza się w sezonie wiosenno-letnim – nie jest to oczywiście jedyna pora umożliwiającą malowanie wnętrz z dobrym efektem, jednak to właśnie wtedy najłatwiej o optymalne do malowania warunki – temperaturę w graniach 18-23 stopni Celsjuszai wilgotność powietrza na poziomie 40- 80%. Bardzo ważnym warunkiem, który musi być spełniony przed rozpoczęciem malowania, jest również suche podłoże. Jeśli ściany zostały niedawno pokryte tynkiem, muszą zostać najpierw wysezonowane, co w zależności od konkretnego produktu i warunków trwa zwykle od 2 do 4 tygodni.

Mycie i przygotowywanie ścian przed malowaniem

Bardzo ważnym etapem poprzedzającym malowanie jest właściwe przygotowanie podłoża. Musi być nie tylko suche, ale również czyste, pozbawione tłustych plam i kurzu – efekt ten uzyskuje się poprzez mycie ścian przed malowaniem przy użyciu wody z mydłem malarskim. Jeśli czysta ściana jest pozbawiona ubytków, pęknięć, otworów po gwoździach czy łuszczących się fragmentów starej farby, większość prac przygotowawczych mamy za sobą.

Bardziej czasochłonne będzie przygotowanie do malowania ścian pokrytych słabo przyczepnymi powłokami oraz tych uszkodzonych. W tym przypadku w pierwszej kolejności trzeba usunąć z ich powierzchni wszelkie luźne płaty starej emulsji. Jej przyczepność można sprawdzić w łatwy sposób, naklejając na nią taśmę klejącą, a następnie energicznie ją odklejając. Jeśli na taśmie pozostaną fragmenty farby, starą powłokę trzeba usunąć.

Wszystkie pęknięcia i dziury należy natomiast wypełnić naprawczą masą szpachlową. Na tym jednak nie koniec – wyschnięte spoiny trzeba następnie wyszlifować, by powierzchnia ściany była idealnie gładka. Ostatnim etapem przygotowania ścian do malowania jest ich gruntowanie. Grunt ujednolica chłonność podłoża i zwiększa przyczepność powłoki wykończeniowej. Jego użycie nie jest potrzebne tylko na ścianach, które nie pozostawiają pyłu na palcach po ich dotknięciu lub po których spływa woda po potarciu nasączoną gąbką.

Przygotowanie podłoża do malowania - gruntowanie ścian

Metody malowania wnętrz – którą wybrać?

Malowanie ścian można wykonać na trzy sposoby – pędzlem, wałkiem lub natryskiem. Dwie pierwsze metody należą do najpopularniejszych, natomiast trzecia, polegająca na użyciu specjalnego urządzenia natryskowego wraz z osprzętem, jest stosowana najczęściej tylko przez zawodowych malarzy. Wynika to z wysokich kosztów zakupu i eksploatacji sprzętu, a także konieczności prawidłowego przygotowania farby i umiejętnego jej nakładania. Ponadto natryskiwana pod ciśnieniem emulsja oblepia wszystko dookoła – dlatego metodę natryskową stosuje się w budynkach nowych lub poddawanych gruntownemu remontowi.

Pędzle i wałki są natomiast narzędziami niedrogimi i prostymi w obsłudze – można dopasować je do rodzaju stosowanej farby, rodzaju wykańczanej powierzchni, a także jej wielkości. W sklepach dostępne są specjalne narzędzia do nanoszenia farby w trudno dostępne miejsca, za kaloryferami czy w narożnikach, co ułatwia dokładne wykończenie ścian.

Zastosowanie pędzli jest najbardziej czasochłonną techniką, która może powodować, że na ścianie będą widoczne ślady po pociągnięciu narzędziem – złej jakości pędzel może też gubić włosie, które przykleja się do ściany. Prace przebiegają natomiast szybciej przy użyciu wałka – dzięki niemu można wyeliminować problemy związane z wykorzystaniem pędzla, a także wygodnie sięgać w wyższe partie ścian, na co pozwala teleskopowy drążek skompletowany z narzędziem.

Malowanie ścian wałkiem z wysięgnikiem teleskopowym

Rzeczy potrzebne do malowania

Przed rozpoczęciem prac malarskich należy zaopatrzyć się w rzeczy potrzebne do malowania – nie tylko niezbędne narzędzia malarskie (różne rodzaje pędzli lub wałków) i farbę, ale także szereg innych akcesoriów. Należą do nich:

  • taśma malarska do zabezpieczania kontaktów, klamek, mocowania folii ochronnej czy odcinania kolorów przy suficie,
  • folia ochronna do zabezpieczania podłogi, okien czy drzwi przed zabrudzeniem farbą,
  • mieszadełko do farby, które pozwoli nadać jej właściwą konsystencję,
  • kuweta z kratką, ułatwiająca odsączanie nadmiaru farby z pędzla lub wałka,
  • odzież ochronna.

Jeśli ściany wymagają w pierwszej kolejności drobnych napraw, potrzebna będzie też masa szpachlowa i szpachelka do jej nakładania oraz papier ścierny do późniejszego wyrównania spoin.

Malowanie ścian wałkiem przez kobietę

Malowanie ścian – najczęściej popełniane błędy

Podstawą uzyskania zadowalającego efektu podczas remontu jest malowanie ścian krok po kroku, bez pomijania poszczególnych etapów przygotowania podłoża, którego jakość ma niebagatelne znaczenie dla trwałości i wyglądu powłoki dekoracyjnej. Błędem będzie nanoszenie farby na starą, słabo przyczepną powłokę, brak zagruntowania pylących ścian, a także nakładanie farby na wilgotne podłoże. W każdym przypadku ryzykujemy, że świeżo nałożona farba będzie odpadać.

Kolejne błędy to nieprzestrzeganie zaleceń producenta związanych z warunkami, w jakich można stosować farbę, czy możliwością jej rozcieńczania, co nie tylko wpływa na efekt wizualny, ale też powoduje pogorszenie parametrów uzyskanej powłoki. Wiele zależy również od samego sposobu aplikacji – nierówne malowanie czy zbyt mocne dociskanie narzędzia jest przyczyną nieestetycznych zacieków, smug itp.

Malowanie ścian to dobry pomysł na stworzenie eleganckiej aranżacji domu lub mieszkania, który każdy może zrealizować we własnym zakresie. Więcej inspiracji dotyczących wykończenia ścian wewnętrznych prezentujemy w pozostałych artykułach z naszej czytelni gdzie znajdziecie także poradnik o malowaniu mebli.

Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Projekty dużych domów – idealne rozwiązanie dla wymagających
Blog
01 Sierpień 2024
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. To miejsce, które ma być naszą oazą spokoju, schronieniem przed codziennym zgiełkiem oraz przestrzenią, gdzie
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść