Mansardowy dach wraca do łask – zobacz projekty z dachem łamanym
Dach mansardowy to rozwiązanie oryginalne i estetyczne, a jednocześnie zapewniające dodatkową przestrzeń do wykorzystania na poddaszu. Połączenie klasycznego wyglądu i nowoczesnych technologii pozwala stworzyć atrakcyjne projekty domów, dzięki którym dach mansardowy ponownie staje się modny.
Jak wygląda dach mansardowy i czy nadal jest modny?
Dach mansardowy to szczególny rodzaj dachu o połaciach łamanych. W tym przypadku połać zostaje podzielona na dwie części: część górną o mniejszym kącie nachylenia i część dolną o większym kącie nachylenia. Jest zatem dachem dwukondygnacyjnym, w którym skosy zostają oddzielone za pomocą uskoku czy gzymsu.
Wyróżnić można dachy mansardowe dwuspadowe i czterospadowe, typu francuskiego (spadek górnej połaci ok. 30 stopni i dolnej ok. 60 stopni) i polskiego (brak dużej różnicy między spadkiem obu połaci). Zamieszczony w konkretnym projekcie przekrój dachu mansardowego pokazuje dokładną konstrukcję dachu łamanego i zastosowane kąty nachylenia poszczególnych jego części.
Jedną z podstawowych zalet dachu mansardowego jest jego wyjątkowo oryginalny, a jednocześnie nawiązujący do klasyki wygląd. Ma on również ogromne walory praktyczne, ponieważ pozwala uzyskać dodatkową przestrzeń użytkową na poddaszu, dzięki czemu można zagospodarować je w bardziej funkcjonalny sposób.
Dach mansardowy ma długą historię – swoją popularność zyskał w baroku, a nazwę zawdzięcza francuskiemu architektowi Francoisowi Mansartowi. Współcześnie stosunkowo rzadko buduje się budynki z tego rodzaju dachami, jednak obecnie zauważyć można trend świadczący o tym, że powoli wracają one do gry. Coraz częściej doceniamy zalety dachu mansardowego, takie jak większa przestrzeń poddasza i przyciągający wzrok wygląd. Rosnącą popularnością cieszą się dachy mansardowe płaskie – czyli nadbudowy dachu płaskiego. To prosty sposób na postawienie kolejnej kondygnacji i uzyskanie dodatkowej przestrzeni, co okazuje się szczególnie wartościowe przy wysokich cenach gruntów.
Efektywne zagospodarowanie poddasza domu bez optycznego powiększania jego kubatury
Biorąc pod uwagę ilość wolnej przestrzeni do zagospodarowania na poddaszu, dach mansardowy wydaje się jednym z najkorzystniejszych rozwiązań. Dzięki niewielkiemu nachyleniu dolnej części połaci może ona de facto pełnić funkcję ściany zewnętrznej, w której montuje się zwykłe okna. Brak uciążliwych skosów sprawia, że otrzymujemy wiele pełnowartościowej przestrzeni, mającej powyżej 1,9 m.
Konstrukcja dachu mansardowego stwarza jednocześnie wiele możliwości rozbudowy poddasza czy wybudowania dodatkowo lukarn, czyli dachowych nadbudówek z pionowo osadzonymi oknami, pełniących funkcje praktyczne (doświetlenie) i ozdobne.
Konstrukcja dachu wielopołaciowego – mansardowego
Dach mansardowy to szczególny rodzaj dachu wielopołaciowego, którego wykonanie jest stosunkowo skomplikowane i wymaga sporych umiejętności. Więźbę w tym przypadku stanowi konstrukcja płatwiowo-kleszczowa, a wiązar ma część dolną i górną.
Dolna, bardziej stroma część konstrukcji, obejmuje słup środkowy i słupy skrajne. Znajdują się w niej także zastrzały, do których połączenia wykorzystuje się specjalne kleszcze o dużej długości. Z kolei górna część konstrukcji to krokwie, płatwie i kleszcze o mniejszej długości.
Projekt domu Kurant mały 129.83m²
Czym najlepiej pokryć dach mansardowy? Dachówka ceramiczna czy gonty drewniane?
Wybierając dach mansardowy, musimy pamiętać o niezwykle dokładnym wykonaniu pokrycia dachowego. Miejsca, w których dochodzi do przełamania połaci, są szczególnie narażone na powstawanie nieszczelności, a co za tym idzie – na wychładzanie wnętrza.
Ze względu na skomplikowany kształt dachu łamanego najłatwiejsze okazuje się pokrycie go gontem bitumicznym, który jest znacznie tańszy od ceramicznej dachówki, a także o wiele mniej kłopotliwy w położeniu.
Jeśli zależy nam na klasycznym wyglądzie, możemy zdecydować się na tradycyjną dachówkę ceramiczną. Jest to jednak rozwiązanie dość drogie i skomplikowane, ponieważ wymaga zastosowania specjalnych dachówek mansardowych o właściwym kącie rozwarcia lub przygotowania dodatkowo odpowiedniego zabezpieczenia krawędzi mansardowej. Ciekawy efekt, zwłaszcza w przypadku tradycyjnych dworków lub domów drewnianych, daje pokrycie dachu mansardowego gontem drewnianym. Trzeba pamiętać wtedy o dostosowaniu pokrycia do kątów nachylenia połaci – np. przy kącie większym od 38 stopni zalecane jest wykonywanie podwójnej warstwy gontów.
Połacie dachu mansardowego – izolacja termiczna. Wełna czy styropian?
Staranne zabezpieczenie miejsc przełamania połaci to podstawa prawidłowego wykonania dachu dwukondygnacyjnego. Izolacja dachu mansardowego może być zrobiona z wełny mineralnej bądź styropianu. Oba rozwiązania zapewnią odpowiedni efekt, jeżeli izolacja zostanie ułożona w prawidłowy sposób.
Materiały izolacyjne najczęściej układa się pomiędzy krokwiami – w przypadku wełny konieczne jest dodatkowo osłonięcie jej od wewnątrz folią paroizolacyjną. W zależności od wybranego pokrycia dachowego na krokwiach układa się pełne deskowanie bądź folię wstępnego krycia. Dokładne pokrycie folią newralgicznych punktów, czyli miejsc przełamania połaci, to podstawa powodzenia całej operacji. Dla pewności warto ułożyć podwójną warstwę folii, przy czym pas dolnej części powinien zostać wywinięty i przykryty pierwszym pasem pochodzącym z części górnej. Taka zakładka umożliwia prawidłowe odprowadzanie wody, nawet gdy górna część dachu jest niemal płaska.
Projekty domów z dachem mansardowym – wielopołaciowym
Dachy mansardowe dwuspadowe i czterospadowe, a także dachy mansardowe z lukarnami – te rozwiązania znów są w modzie i coraz częściej pojawiają się w projektach domów.
Projekt domu Kurant z garażem 173.22m²
Projekty dachów mansardowych wykonywane są najczęściej w związku z budową domów jednorodzinnych w stylu klasycznym lub dworkowym. Optycznie powiększają niewielkie budynki, tworząc zarazem dodatkową przestrzeń na poddaszu. Chociaż koszt dachu mansardowego jest stosunkowo wysoki, ponadczasowy styl i tradycyjna elegancja sprawiają, że jest wart swojej ceny.
Dach mansardowy wraca do łask, kusząc stylowym wyglądem i możliwością korzystania z pełnowartościowej przestrzeni użytkowej na poddaszu. Starannie wykonana izolacja i właściwie położone pokrycie dachowe stanowią gwarancję jego funkcjonalności i odporności na niekorzystne warunki atmosferyczne.
Więcej gotowych projektów nowoczesnych domów w klasycznym lub tradycyjnym stylu znajdziesz tutaj.