Logo

Jak łączyć style w urządzaniu wnętrz? Połączenie starego stylu z nowoczesnym ...

Nowoczesny, skandynawski, retro, a może klasyczny? Wybór stylu, w jakim chcemy urządzić dom, nigdy nie jest prosty. Okazuje się jednak, że nie musimy ograniczać się do jednego z nich – łączenie stylów to jeden z najgorętszych trendów ostatnich lat. Jak jednak zrobić to dobrze?

Jak łączyć style? Paleta kolorystyczna i podobne materiały

Najważniejszą zasadą, jakiej należy przestrzegać podczas łączenia stylów, jest stonowana baza – i to bez względu na to, czy urządzamy salon, czy szukamy pomysłu na wystrój kuchni. Mowa przede wszystkim o kolorach ścian i sufitów, czyli płaszczyznach dominujących w każdym pomieszczeniu. By były dobrym tłem, zdecydujmy się na biel, beż albo szarość. To ponadczasowe, a przy tym neutralne barwy, które będą bardzo dobrą podstawą dla dalszych aranżacyjnych eksperymentów.

Dobierając style w urządzaniu wnętrz, warto jednak mieć na uwadze, by miały one coś wspólnego – a najprościej osiągniemy to, stawiając na podobną kolorystykę. Przykładowo, style skandynawski i prowansalski są oparte na jasnych barwach: białym, beżowym czy kremowym, oraz modnych od kilku sezonów odcieniach pastelowych. Bardziej nasycone i intensywne kolory wyróżniają natomiast styl pop-art czy retro.

Dobrym punktem wspólnym będą również podobne materiały. Drewniane meble i elementy wykończeniowe oraz naturalne tkaniny obecne na dekoracjach można odnaleźć w kilku pozornie odmiennych stylach – np. skandynawskim, toskańskim czy prowansalskim. Z kolei tworzywa sztuczne albo niebanalne, innowacyjne materiały cechują m.in. style modern, awangardowy i nowoczesne oblicze glamour.

Łączenie stylów w wnetrzach

Jakie style pasują do nowoczesnego wnętrza? Przykłady zestawiania stylów

W ostatnich latach wyjątkową popularnością cieszy się styl nowoczesny. Urządzone w ten sposób pomieszczenia są piękne w swej prostocie, przejrzyste, przestronne, a zarazem nie brakuje w nich ciekawych i pomysłowych rozwiązań. Nowoczesne wnętrza są dobrą bazą dla co najmniej kilku stylów, które można do nich wprowadzić: retro, industrialnego czy klasycznego.

Połączenie starego stylu z nowoczesnym często określane jest jako modern classic. Tak zaaranżowany dom będzie zachwycał klasycznym urokiem i przyciągał uwagę meblami czy dodatkami nawiązującymi do współczesnych trendów.

Jak jeszcze można zestawiać style? Sprawdzone duety to:

  • styl skandynawski i glamour – niebanalne, kontrastujące połączenie, w którym do bazujących na naturalnych materiałach i neutralnych barwach wnętrz wprowadza się eleganckie tkaniny i dodatki w kolorach srebrnym, złotym czy miedzianym;
  • styl skandynawski i prowansalski – oba oparte są na podobnej palecie barw, naturalnych materiałach i wrażeniu przytulności. To idealna propozycja dla osób, którym zależy na zestawieniu wzajemnie uzupełniających się stylów;
  • styl industrialny i vintage – niezawodny przepis na niezwykle oryginalne wnętrze, w którym surowe industrialne wpływy ocieplają meble, dodatki i drobne akcenty „z duszą”.
Styl glamore

Oryginalne dekoracje i motywy zdobnicze do salonu – poznaj ciekawe ozdoby ścienne i podłogowe

W łączeniu stylów aranżacyjnych bardzo istotne jest zachowanie właściwych proporcji – tylko jeden z nich może być bowiem tym przodującym. I dotyczy to również dużych przestrzeni, pełniących kilka funkcji, np. salonów połączonych z kuchnią i strefą jadalnianą. Najczęściej zaleca się, by zestawiając dwa style, kierować się zasadą 80:20, co pozwoli utrzymać we wnętrzu równowagę.

Wspomniane 20 proc., które powinien zajmować styl dopełniający, warto przeznaczyć na dodatki i dekoracje. To jeden z prostszych sposobów na pomieszanie różnych stylów we wnętrzu, a zarazem wyznaczenie wyraźnej granicy między nimi i uzyskanie harmonii.

Podstawowy styl i stonowaną bazę przełamią oryginalne obrazy, grafiki czy plakaty. Niezawodne są też ciekawe tekstylia. Ozdobne poduszki, pledy i zasłony ułatwią nam umiejętne wprowadzenie drugiego stylu do pomieszczenia. Ciekawy efekt osiągniemy też, stawiając na utrzymane w danej stylistyce lampy, świeczniki, dekoracyjne lampiony, kwiaty czy doniczki.

Ozdoby kwiatowe w stylu skandynwskim

Skandynawskie ozdoby i modne dekoracje kwiatowe zawsze w modzie

Styl skandynawski jest ceniony przede wszystkim za doskonały balans między estetyką a funkcjonalnością. Możemy się nim inspirować, dobierając nie tylko kolory ścian, podłóg czy elementy wyposażenia, ale i ozdoby, które często mają również praktyczne zastosowanie.

Świetną ozdobą w stylu skandynawskim jest narzuta. Najlepiej, by była ona wykonana z naturalnych materiałów i utrzymana w jasnym, neutralnym kolorze, dzięki czemu stworzy atmosferę komfortu w sypialni czy salonie. Doskonale sprawdzą się także poduszki czy drewniane skrzynie, które mogą pełnić funkcję stolika, a zawieszone na ścianie – półki na książki. W skandynawską stylistykę wpisują się ponadto wiklinowe koszyki i osłonki na doniczki oraz metalowe lampy.

Idealnym dopełnieniem każdej aranżacji są dekoracje kwiatowe, w których wyczuwalne są wpływy holenderskie. W zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć, mogą to być zarówno kwiaty czy rośliny zielone, jak i same gałęzie drzew. Ważnym elementem każdej kompozycji są naczynia, w których umieścimy rośliny. Słoiki, buteleczki, flakony czy szklane kule będą fantastycznie prezentować się w każdym pomieszczeniu – nawet małej kuchni.

Nowoczesne style aranżacji w kuchni

Łączenie stylów we wnętrzach może wydawać się wyzwaniem – szczególnie jeśli urządzamy dom po raz pierwszy. Jednak znajomość kilku podstawowych zasad i sprawdzonych rozwiązań, a także odrobina odwagi, pozwalająca na stylizacyjne eksperymenty, pomogą nam stworzyć wyjątkową aranżację.

Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść