Mata izolacyjna – dlaczego warto wykorzystać ją do ocieplenia poddasza
W nowoczesnym budownictwie bardzo ważna jest termoizolacja budynków. Obecnie ma ona chronić nie tylko przed utratą ciepła w czasie niskich temperatur, ale także zapobiegać przegrzewaniu budynków, szczególnie w czasie słonecznych dni. Jedną z takich technologii są refleksyjne maty izolacyjne.
Nowoczesne materiały izolacyjne o grubości zaledwie kilku centymetrów, stosowane w budownictwie, pozwalają na osiągniecie parametrów izolacyjnych, jakie jeszcze kilkanaście lat temu uzyskiwało się, stosując dwudziestocentymetrowe lub grubsze warstwy wełny mineralnej, lub tradycyjnego styropianu. Jednym z takich nowoczesnych materiałów są izolacje wielowarstwowe MLI (Multilayer Insulation), w których część warstw jest wykonana z cienkiej folii aluminiowej.
Mata izolacyjna z folią aluminiową opiera swoje działanie na dwóch mechanizmach. Pierwszym z nich jest izolacyjność uwięzionych pomiędzy warstwami folii pęcherzyków powietrza, drugim zaś wysoka zdolność folii aluminiowej do odbijania promieniowania podczerwonego (cielnego) o określonych długościach fali. W przypadku czystej aluminiowej folii emisyjność wynosi 0,02 W/(m·K) a w przypadku folii aluminiowej z warstwą ochronną wartość ta wynosi 0,5. Jeszcze wyższą izolacyjność, na poziomie poniżej 0,01 W/(m·K) mają maty izolacyjne próżniowe, które stosowane są w kriogenice i technologiach kosmicznych.
Jako przekładki dla folii aluminiowej, w matach izolacyjnych stosowane są zazwyczaj pianki polietylenowe lub folie bąbelkowe, dostępne w wersjach: jedno, dwu lub trój warstwowych. Ponadto, jako przekładki stosowane są inne materiały o dużym oporze cieplnym – takie jak watolina, wełna mineralna lub spienione tworzywa sztuczne. Szczególnie te ostatnie, np. polietylen lub neopren chętnie się stosuje, ponieważ są mało podatne na uszkodzenia mechaniczne i kurczenie.
Warstwy, z jakich składa się mata izolacyjna termiczna, łączone są przez klejenie lub zgrzewanie, choć można znaleźć modele, w których łączenie jest wykonane mechanicznie, za pomocą plastikowych łączników. Maty refleksyjne są szczególnie skuteczne wszędzie tam, gdzie energia cieplna przekazywana jest w formie promieniowania.
Podobnym do mat izolacyjnych materiałem są płyty piankowe powlekane dwustronnie folią aluminiową, które wykorzystywane są do ocieplania dachów budynków od zewnątrz. Montuje się je na pełnym deskowaniu lub do desek montażowych umieszczonych na krokwiach, a następnie przytwierdza się do nich specjalnymi wkrętami.
Jak ocieplić poddasze matą izolacyjną?
Ocieplenie budynków, zwłaszcza poddaszy i stropów z użyciem maty ocieplającej jest proste i szybkie. Konieczne do prac z tym materiałem narzędzia to nóż do tapet lub ostre nożyczki, tacker (zszywacz) oraz taśma klejąca, najlepiej pokryta warstwą folii aluminiowej, by zachować ciągłość powłoki refleksyjnej. Przydatna może być także wkrętarka i wkręty do drewna. Przed położeniem mat ocieplających trzeba zamontować na ścianach szczytowych i kominach listwy pomocnicze, które ułatwią montaż mat. Następnie mierzy się odległości między krokwiami i przycina matę na szerokość większą o 10 do 15 centymetrów. Przycięty materiał montuje się, zaczynając od czoła krokwi, pozostawiając dwucentymetrową szczelinę powietrzną między matą a pokryciem dachowym i przyszywa do krokwi tackerem za pomocą nierdzewnych zszywek o długości co najmniej 14 mm. Kolejno położone fragmenty maty uszczelnia się taśmą samoprzylepną. Mocowanie folii wzmacnia się co kilkadziesiąt centymetrów za pomocą wkrętów z podkładkami. Miejsca trudno dostępne trzeba uszczelnić niskoprężną pianą montażową.
Zalety i wady mat izolacyjnych
Główną zaletą refleksyjnych mat ocieplających jest wysoki opór cieplny przy jednoczesnej małej grubości i masie takiej maty, łatwość montażu i brak pylenia, tak charakterystycznego np. przy montażu wełny mineralnej. Mata izolacyjna jest ponadto odporna na korozję biologiczną i nie ulega zawilgoceniu, które może być problemem w przypadku izolacji wykonanych z wełny mineralnej. Nawet bezpośredni kontakt z wodą nie wpływa w żaden sposób na właściwości tego materiału. Badania pokazują, że najlepsze właściwości termiczne ma mata ocieplająca, w której warstwa folii bąbelkowej pokryta jest z dwóch stron folią aluminiową. Z kolei maty zaopatrzone w dodatkowe warstwy poliestrowe mają wyższą odporność mechaniczną. Zastosowanie izolacyjnych mat refleksyjnych, w porównaniu do wełny mineralnej lub styropianu, pozwala obniżyć współczynnik przenikania ciepła nawet kilkukrotnie, przy porównywalnej grubości warstwy izolacji. Jednak by osiągnąć taki efekt, warto też poprawić szczelność powietrzną pomiędzy elementami konstrukcyjnymi budynku. Mata izolacyjna doskonale sprawdza się w izolacji poddaszy użytkowych, ponieważ w przeciwieństwie do wełny mineralnej nie nagrzewa się, dzięki czemu nie dochodzi do przegrzewania się pomieszczeń.
Mata izolacyjna – cena
Ceny refleksyjnych mat izolacyjnych zależą od technologii wykonania, grubości i producenta. Koszty zakupu mat zaczynają się od niecałych 10 złotych za metr kwadratowy za trójwarstwową matę z folią pęcherzykową marki Baufol. W podobnej cenie można kupić matę izolacyjną Rebond o grubości 10 mm, składającą się kilku warstw zbrojonej folii metalizowanej, watoliny, wkładek refleksyjnych i pianki. Około 20 złotych za metr kwadratowy kosztuje pięciowarstwowa mata ocieplająca o grubości 10 mm.
Jak widać, ceny mat ocieplających są zróżnicowane, a w wyborze odpowiedniej warto kierować się nie tylko kosztem zakupu, ale także warunkami, w jakich planuje się użytkować izolację.
Przeczytaj o łącznych kosztach montażu ocieplenia na poddaszu w naszym podarniku.