Logo

Meble z palet – do jakich wnętrz pasują najlepiej?

Idea ponownego wykorzystania surowców jest znana od lat. Jednak tak popularne dawniej skupy makulatury i butelek odeszły w zapomnienie, a zawody jak szewc, introligator, kaletnik i rymarz też już są niezmiernie rzadko spotykane. Przyzwyczajeni jesteśmy do pozbywania się rzeczy wadliwych, z defektem i kupowania nowych, działających. Coraz śmielej jednak wkracza do nas moda na twórcze pomysły zrobienia czegoś z, wydawałoby się, zupełnie zbędnych materiałów i surowców, których przeznaczeniem jest wysypisko lub recykling. Jednym z takich produktów, który trafił pod nasze dachy z przemysłu, jest drewniana paleta.

Łóżko jako meble z palet

Skąd się wzięła moda na meble z palet?

Drewno jest materiałem drogim i, wbrew pozorom, trudno dostępnym w dobrej jakości dla zwykłego człowieka. Wielu z nas zapewne zdziwiłoby się, jak restrykcyjnym normom podlega drewno przeznaczone na wykonanie palet. Deska musi mieć zdrowe, niewypadające sęki, być pozbawiona grzybów i przebarwień. Dodatkowo muszą być zachowane ściśle wymiary i wilgotność materiału. Wszystko to spowodowało, że zaczęto w końcu zastanawiać się, jak wykorzystać ten doskonały materiał do innych celów. Z racji tego, ze palety mają określone wymiary, jak szerokość, długość i wysokość, które dla każdego jej typu są niezmienne, okazało się, że te odpady znakomicie nadają się do wtórnego zagospodarowania. Zaczęto więc tworzyć meble z palet. Na taras i do ogrodu trafiały zwykle pierwsze egzemplarze w formie stolików, ław i siedzisk. Stopniowo, przełamując stereotypy, wprowadzono je pod dachy – obecnie łózkoz palet jest więc bardzo często spotykanym elementem wyposażenia sypialni, a i kanapa z palet w salonie już nikogo nie dziwi.

Meble z europalet – do jakich wnętrz pasują?

Istnieje wiele różnych aranżacji, do których meble z palet będą się nadawać, uzupełniając kompozycję. Na pewno wszędzie tam, gdzie chcemy zaznaczyć nasze przywiązanie do natury i ekologii rozwiązanie to będzie pasować. Dotyczy to w szczególności wnętrz w stylu rustykalnym, skandynawskim, ale także nowoczesnym, minimalistycznym, gdzie chcemy połączyć nowatorski design z naturalnością drewna. Obyśmy tylko nie przesadzili z tą naturalnością we wnętrzu, ponieważ zbytnie przeładowanie stolikami, ławami, półkami i kanapami z palet spowoduje, że nas przytłoczą i zdominują całą aranżację. Kanapa i stół, półka i fotel – takie połączenia sprawdzą się najlepiej. Kawałek ceglanego muru, czy kamiennej podłogi znakomicie uzupełnią się z takimi specyficznym konstrukcjami z drewna.

Łóżko z palet z materacem

Ile kosztują meble z palet?

Już za kilkanaście złotych możemy stać się właścicielami części naszego przyszłego stołu. Możemy też wykonać samodzielnie meble z palet na taras. Będą to oczywiście palety używane, ale utrzymane w bardzo dobrym stanie, które będziemy mogli wykorzystać w całości. Tańsze, gorzej zachowane i zużyte są dostępne na rynku już od kilku złotych, jednak w tym przypadku musimy się liczyć z tym, ze część z nich będzie złej jakości i nie będzie się nadawać na budowę mebli, chociaż na pewno dużo z nich drewna odzyskamy. Nowe, często szlifowane i gotowe do zabawy w projektanta i majsterkowicza, zależnie od typu i wymiarów, można kupić za około 50 złotych i więcej. Często może się zdarzyć, ze największym kosztem przy zakupie kilkunastu palet będzie ich transport. Dlatego zawczasu lepiej przemyśleć miejsce i cenę zakupu oraz możliwość dowozu palet do naszego domu.

Meble na tarasie - odpoczynek kobiety przy filiżance napoju

Co można zrobić z palet?

Każdy mebel, który znamy, można wykonać z palety. Czy to będzie szerokie łóżko z szufladami, nocny stolik, czy stół na kółkach lub półka na książki – każde z nich zbudujemy, wykorzystując paletę jako podstawowy element konstrukcji. Palety możemy przycinać, rozcinać, modyfikować i dowolnie zestawiać. Już wyszlifowana i polakierowana pojedyncza paleta może służyć jako niski stolik kawowy.

Jak zrobić meble z palet – krok po kroku

Po zakupie palet sprawdzamy wymiary, połączenia (czy nie są luźne) oraz ewentualne pęknięcia desek, które dyskwalifikują użycie danej sztuki w procesie produkcji mebla. Następnie oceniamy, czy drewno palety jest wystarczająco suche i w razie potrzeby dosuszamy je, w zależności od pory roku na zewnątrz lub w ciepłym, suchym i przewiewnym pomieszczeniu. Następnie, odrzucamy te deski, które nie będą nam potrzebne. Robimy to na tyle ostrożnie, by nie połamać dobrego materiału, który może nam się później jeszcze przydać. Gotowy półprodukt szlifujemy tak, aby nie było przebarwień, drzazg i ewentualnych, niewielkich wgnieceń. Ubytki i dziury, które czasem powstają w miękkim stosunkowo drewnie, z jakiego są wykonywane palety (sosna, świerk) uzupełniamy szpachlą i jeszcze lekko szlifujemy. Następnie, zależnie od tego, jaki chcemy uzyskać efekt, malujemy lub lakierujemy drewno. Tak przygotowane elementy możemy już łączyć i skręcać za pomocą wkrętów do drewna – pamiętając, że najlepiej wcześniej przygotować i nawiercić otwory pod wkręty, ponieważ suche drewno lubi pękać i nasze meble z europalet zaczną wtedy nieprzyjemnie trzeszczeć i nie będą stabilne. Drewno zaopatrujemy w poduchy, poduszki, narzuty i inne materiały, które będą pasować do naszej wnętrzarskiej aranżacji. Poradników o tym, jak zrobić meble z palet jest mnóstwo i nawet będąc całkowitym laikiem, przy pomocy kilku prostych narzędzi, z powodzeniem będziemy w stanie zrobić sobie większość dostępnych projektów.

Drewniane meble urzadzanie pokoju

Jak łączyć meble z palet?

Czy to wykonując proste meble ogrodowe z palet, czy zaawansowane konstrukcje, często wykorzystywać będziemy nie jedną, a kilka połączonych ze sobą palet. Palety łączymy za pomocą prostego narzędzia, jakim jest śrubokręt i wkrętów do drewna. Drewno jest tak cudownym materiałem, że nie trzeba do niego używać żadnych, specjalnych metod łączenia, aby było ono trwałe. Czasem wystarczy zastosować proste łączniki ciesielskie lub kołki meblarskie, ale w większości sprawdzą się one w tych konstrukcjach z palet, gdzie wymagana będzie ich większą wytrzymałość w miejscach łączeń, jak podwieszane łóżka czy szerokie kanapy. Pamiętajmy, ze upcykling palet ma być jak najbardziej prosty i nie wymagający doświadczenia w stolarce.

Pomysł na meble z palet

Wspomniany już upcykling, czyli przetwarzanie wtórne odpadów, może być nie tylko twórczym zajęciem, ale też bardzo użytecznym dla możliwości aranżacji naszych wnętrz. Niebywałym marnotrawstwem byłoby pozwolić, by tak doskonały materiał, jakim jest drewniana paleta, był wykorzystywany tylko w transporcie. Tym bardziej, że przy obecnych cenach gotowego drewna trudno sobie pozwolić na samodzielny zakup i budowę mebli. Pamiętajmy też, że deski z palet mają grubość 22 mm co daje im niezwykłą przewagę wytrzymałości nad dostępnymi w marketach mebelkami z cienkich, kilkunastomilimetrowej grubości deszczułkami. Poza tym własnoręcznie wykonany element naszego mieszkania ma jedną, niepodważalną zaletę nad wszystkimi innymi – jest wykonany przez nas samych.

Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Projekty dużych domów – idealne rozwiązanie dla wymagających
Blog
01 Sierpień 2024
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. To miejsce, które ma być naszą oazą spokoju, schronieniem przed codziennym zgiełkiem oraz przestrzenią, gdzie
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść