Moskitiery i siatki na okna, drzwi i balkon – skuteczne sposoby na komary i inne owady
Denerwujące bzyczenie i ukąszenia? W trakcie gorącego lata moskitiery do okien to jedyny sposób na spokojny sen. Podpowiadamy, jakie siatki do okien wybierać i jak radzić sobie z plagą komarów.
Przed moskitierą do okien, czyli naturalne metody odstraszania owadów
Walka z komarami to dla wielu osób najgorsza część letniego odpoczynku w domu. Skutecznym sposobem na pozbycie się owadów są moskitiery do okien. Jednak planując wykończenie zewnętrzne (okna, drzwi i żaluzje), przed zamówieniem kompletu moskitier do naszego domu, warto wypróbować kilka naturalnych metod odstraszania nieproszonych gości:
- olejki zapachowe – citronella, cytryna, bazylia, goździki, tymianek, mięta pieprzowa, eukaliptus czy trawa cytrynowa – to tylko kilka olejków, które rozpylone w domu sprawią, że komary będą go omijać,
- świeczki zapachowe – oprócz olejków, można zastosować świeczki, szczególnie o zapachu citronelli, mięty, pomarańczy i grejpfruta. Można zrobić je samodzielnie w domu lub kupić gotowe w sklepie,
- spray na komary DIY – potrzebna będzie szklanka ekstraktu z oczaru i przegotowana woda, do których należy dodać pół łyżeczki gliceryny roślinnej oraz po 10 kropli olejku z trawy cytrynowej, cytryny i eukaliptusa, a także po 5 kropli olejku z drzewa herbacianego i bazyliowego. Miksturę przelewamy do spryskiwacza i rozpylamy w domu.
Wielkość moskitiery do okien: gęstość sieci, wielkość oczek
Jeśli zamiast walki pachnącymi preparatami, do pozbycia się komarów wolimy wybrać moskitiery do okien – podpowiadamy, jak je dobrać. Te siatki na zwykłe okna czy okna balkonowe są popularną metodą walki z insektami. Są lekkie, łatwe w montażu i najczęściej (dzięki zamówieniu ich na wymiar) maksymalnie dopasowane do naszych okien. Wybierając je do domu, należy kierować się kilkoma kryteriami.
Pierwszy aspekt, o którym nie wolno zapominać, to gęstość sieci w moskitierze do okien. Cienka siatka z włókien syntetycznych, którą mocujemy, powinna mieć jak najmniejsze oczka. Zagwarantuje to, że zarówno komary, jak i drobne muszki, nie będą miały jak się przez nią przecisnąć. Im większa gęstość sieci, tym mniej insektów w pokoju. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Rodzaje moskitier do okien ze względu na rodzaj montażu: harmonijkowa, rolowana, kołnierzowa oraz magnetyczna lub na rzep
Ważnym kryterium w doborze moskitiery do okien czy siatki na okno balkonowe jest rodzaj montażu. Możemy zdecydować się na:
- moskitiery do okien plisowane – to estetyczna i łatwa w obsłudze roleta, której harmonijkowy materiał po złożeniu schowa się w bocznym profilu okna lub drzwi balkonowych,
- moskitiery do okien rolowane – to rolowane i praktyczne zabezpieczenie przed insektami. Często integrowane jest z systemem rolet zewnętrznych,
- moskitiery do okien kołnierzowe – moskitiery ramkowe to łatwy sposób na pozbycie się komarów. Osadzone są na ramie PCV. Minusem jest brak możliwości zwijania,
- moskitiera na okno na magnes – moskitiera magnetyczna sprawdzi się na często używanych drzwiach, np. przesuwnych. Siatka podzielona jest na pół, a magnesy zamontowane pośrodku moskitiery gwarantują szybkie zamknięcie całości po wyjściu,
- moskitiery do okien na rzep – rzep montowana od wewnątrz pozwala łatwo i tanio zabezpieczyć okna i drzwi przed owadami. Samoprzylepna taśma trzyma siatkę. Demontaż nie zostawia żadnego śladu.
Nietypowe moskitiery: na okno dachowe i drzwi balkonowe
Różne przestrzenie potrzebują różnych rozwiązań.Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów moskitier, które różnią się ze względu na umiejscowienie.W pierwszej kolejności warto wymienić tradycyjne moskitiery okienne. Będą pasowały do okien uchylnych i otwieranych. Kolejny rodzaj to moskitiery drzwiowe i balkonowe. Sposób montażu i działania jest podobny jak w przypadku tradycyjnych moskitier do okien. Często wyróżnia je jednak „rozcięcie” pośrodku, które pozwala na swobodne przechodzenie, np. z pomieszczenia na taras.
Wśród moskitier znajdziemy też te dachowe. To ciekawe rozwiązanie w przypadku poddasza czy zaadaptowanego na potrzeby mieszkalne strychu. Można je zamontować na stałe – zaraz przy wstawianiu okien. Można też postawić na nieco prostsze i tańsze rozwiązania, takie jak moskitiery rolowane dachowe czy mocowane na rzep – do całej wnęki okiennej.
Alternatywa dla moskitiery do okien – zasłony lamelowe
Wiele osób szuka bardziej „mobilnego” zabezpieczenia przed komarami. Jeśli w domu jest np. zwierzę, które potrzebuje swobodnie wchodzić z ogrodu do pokoju – warto wybrać zasłony lamelowe. Montowane są w drzwiach, tak aby nasz pupil mógł swobodnie przemieszczać się pomiędzy paskami materiału. Moskitiera lamelowa chroni pomieszczenie przed insektami i jest łatwa w obsłudze dla zwierząt.
Montaż moskitiery – najważniejsze względy, o których trzeba pamiętać
Nie ważne, czy to siatka na okno na magnes, czy może moskitiery do okien na rzep – montując zabezpieczenie przed komarami, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- Wykonanie odpowiednich pomiarów – zawsze należy sprawdzić, jak montować moskitierę (w oknie czy na wnęce?) i pod tym kątem wykonać pomiary.
- Montaż na czystym podłożu – przed zamontowaniem siatki na komary należy dokładnie oczyścić podłoże.
- Częste czyszczenie moskitiery do okien – korzystając z montowanej siatki, należy pamiętać o jej regularny praniu i czyszczeniu.
- Zdjęcie siatki na okno balkonowe na zimę – niektóre systemy warto chronić przed niepotrzebnym działaniem mrozu i śniegu.
- Demontaż bez zabrudzeń – przykładowo, jeśli siatka była przyklejona do ramy okna, należy użyć benzyny ekstrakcyjnej do usunięcia klejących pozostałości.
Moskitiery do okien skutecznie zabezpieczą przed komarami i innymi owadami. Dzięki nim można mieć otwarte okno, włączone światło i nie martwić się latającymi nieproszonymi gośćmi.