Logo

Nawiewnik okienny – lepsza wymiana powietrza w domu

Nawiewnik do okien to prosty mechanizm pozwalający na skuteczne poprawienie cyrkulacji powietrza w domu. Zamontowanie nawiewników okiennych umożliwia efektywną walkę z nadmierną wilgocią, a także znacząco zwiększa komfort i bezpieczeństwo domowników.

Czym jest nawiewnik do okien?

Nawiewnik do okien to niewielki i niepozorny mechanizm, mający jednak duże znaczenie dla prawidłowego działania wentylacji grawitacyjnej. To posiadające otwierane i zamykane otwory akcesorium może być obsługiwane ręcznie lub automatycznie. W przypadku części okien stanowi wbudowany produkcyjnie element, przy innych oknach – zazwyczaj dotyczy to starszych modeli – konieczne jest samodzielne zamontowanie nawiewników w ościeżnicy lub skrzydle okna.

Nawiewniki w oknach a wentylacja grawitacyjna

Prawidłowo wykonana wentylacja w oknach jest niezbędna do właściwego funkcjonowania systemu wentylacji grawitacyjnej. Zadaniem wentylacji jest zapewnienie wymiany powietrza w domu czy mieszkaniu – świeże powietrze dopływa z zewnątrz przez nawiewniki, a zużyte usuwane jest dzięki kominowym przewodom wentylacyjnym (więcej o działaniu wentylacji grawitacyjnej).

Montaż wywietrzników wentylacji mechanicznej

To proste i tanie rozwiązanie wymaga jednak wystarczającego napływu powietrza z zewnątrz i zaistnienia różnicy ciśnień(temperatura w budynku powinna być wyższa niż na zewnątrz). Ze względu na te obostrzenia w wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem okazuje się wentylacja mechaniczna, umożliwiająca dodatkowo zastosowanie rekuperacji (warto sprawdzić, jak działa rekuperator i ile można zaoszczędzić na rekuperacji).

Nawiewniki w oknach umożliwiają prawidłowy dopływ świeżego powietrza i odpowiednie funkcjonowanie systemu wentylacyjnego. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań i domów, w których zamontowane są nowe, bardzo szczelne okna, zwiększające ryzyko braku napływu wystarczającej ilości powietrza.

Dlaczego warto zdecydować się na wywietrzniki w oknach?

Wywietrzniki w oknach są niezbędne do zapewnienia właściwego działania systemu wentylacyjnego. Warto pamiętać, że brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza w mieszkaniu może prowadzić do powstania wielu różnych problemów.

Po pierwsze, wilgotność w pomieszczeniach może znacznie wzrosnąć, co skutkuje rozwojem pleśni i grzybów, a także obniżeniem komfortu życia mieszkańców. Nadmierna wilgoć może mieć też negatywny wpływ na zdrowie domowników.

Po drugie, nieprawidłowo działający system wentylacyjny jest bardzo niebezpieczny w mieszkaniach ogrzewanych piecykami gazowymi – w przypadku takich wnętrz sprawność wentylacji jest kwestią kluczową.

Wywietrznik do okien – podział ze względu na możliwość regulacji

Wywietrzniki w oknach można podzielić ze względu na możliwość regulacji. Tak zwane nawiewniki do okien stałe mają ustawioną fabrycznie wielkość otworu doprowadzającego powietrze – jego wyregulowanie nie jest możliwe. To rozwiązanie ekonomiczne i proste w obsłudze, jednak niedające opcji dostosowania nawiewników do aktualnych warunków atmosferycznych lub innych bieżących potrzeb.

Rodzaje nawiewników okiennych
Nawiewniki stałeNawiewniki regulowane ręcznieNawiewniki regulowane automatycznie
· nawiewnik higrosterowany
· nawiewnik ciśnieniowy
· nawiewnik termostatyczny

Na rynku znajdziemy także różnego rodzaju wywietrzniki do okien regulowane. Pierwszą podgrupę stanowią tu modele regulowane ręcznie, w których samodzielnie ustawiamy wielkość otworu, dostosowując go do indywidualnych preferencji. Druga grupa to modele regulowane automatycznie, o wyższym stopniu zaawansowania.

Systemy okienne wentylacyjne

Nowoczesna wentylacja w oknach – nawiewniki regulowane automatycznie

Nowoczesne nawiewniki w oknach regulowane automatycznie dostosowują się do bieżących potrzeb, zapewniając optymalny w danych warunkach dopływ powietrza.

Nawiewniki okienne ciśnieniowe regulują dopływ powietrza, bazując na zmianach poziomu ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz budynku. Przy wzroście różnicy ciśnień dopływ powietrza się zwiększa, a w miarę jej wyrównywania zostaje zmniejszony, dzięki czemu temperatura w mieszkaniu pozostaje na komfortowym poziomie.

W przypadku nawiewników termostatycznych czynnikiem regulującym dopływ powietrza jest temperatura na zewnątrz budynku. Nawiewniki higrosterowane z kolei reagują na poziom wilgotności wewnątrz budynku, zwiększając dopływ świeżego powietrza przy wykryciu jej zbyt wysokiego poziomu.

Jak zamontować nawiewniki w oknach?

Montaż nawiewników okiennych nie jest skomplikowany, wymaga jednak przestrzegania kilku prostych zasad. Wywietrzniki do okien zawsze zamieszczamy w górnej części okna. Można do tego celu wybrać przylgi okienne i ościeżnicę. Pamiętajmy, by jednocześnie nie utrudnić komfortowego otwierania okna – dlatego godnym polecenia miejscem jest np. środkowa część skrzydła okna bądź okolice klamki.

Po wybraniu odpowiedniej lokalizacji wykonujemy otwory, trzymając się ściśle zaleceń producenta. Z reguły wykorzystuje się w tym celu frez palcowy bądź tarczowy. Ostatnim etapem jest założenie nawiewników zgodnie z instrukcją.

Wentylacja w oknach potrafi skutecznie poprawić cyrkulację powietrza w mieszkaniu i zapewnić domownikom większy komfort i bezpieczeństwo. Warto dowiedzieć się więcej o systemach wentylacyjnych, zaglądając do naszej czytelni.

Projekty domów z możliwością adaptacji poddasza – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim domu?
Blog
28 Czerwiec 2024
Marzenie o własnym domu towarzyszy nam przez całe życie. Własne cztery kąty to nie tylko przestrzeń do życia, ale także miejsce, gdzie realizujemy swoje pasje, spędzamy czas z rodziną i odpo
Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść