Nawiewnik okienny – lepsza wymiana powietrza w domu
Nawiewnik do okien to prosty mechanizm pozwalający na skuteczne poprawienie cyrkulacji powietrza w domu. Zamontowanie nawiewników okiennych umożliwia efektywną walkę z nadmierną wilgocią, a także znacząco zwiększa komfort i bezpieczeństwo domowników.
Czym jest nawiewnik do okien?
Nawiewnik do okien to niewielki i niepozorny mechanizm, mający jednak duże znaczenie dla prawidłowego działania wentylacji grawitacyjnej. To posiadające otwierane i zamykane otwory akcesorium może być obsługiwane ręcznie lub automatycznie. W przypadku części okien stanowi wbudowany produkcyjnie element, przy innych oknach – zazwyczaj dotyczy to starszych modeli – konieczne jest samodzielne zamontowanie nawiewników w ościeżnicy lub skrzydle okna.
Nawiewniki w oknach a wentylacja grawitacyjna
Prawidłowo wykonana wentylacja w oknach jest niezbędna do właściwego funkcjonowania systemu wentylacji grawitacyjnej. Zadaniem wentylacji jest zapewnienie wymiany powietrza w domu czy mieszkaniu – świeże powietrze dopływa z zewnątrz przez nawiewniki, a zużyte usuwane jest dzięki kominowym przewodom wentylacyjnym (więcej o działaniu wentylacji grawitacyjnej).
To proste i tanie rozwiązanie wymaga jednak wystarczającego napływu powietrza z zewnątrz i zaistnienia różnicy ciśnień(temperatura w budynku powinna być wyższa niż na zewnątrz). Ze względu na te obostrzenia w wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem okazuje się wentylacja mechaniczna, umożliwiająca dodatkowo zastosowanie rekuperacji (warto sprawdzić, jak działa rekuperator i ile można zaoszczędzić na rekuperacji).
Nawiewniki w oknach umożliwiają prawidłowy dopływ świeżego powietrza i odpowiednie funkcjonowanie systemu wentylacyjnego. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań i domów, w których zamontowane są nowe, bardzo szczelne okna, zwiększające ryzyko braku napływu wystarczającej ilości powietrza.
Dlaczego warto zdecydować się na wywietrzniki w oknach?
Wywietrzniki w oknach są niezbędne do zapewnienia właściwego działania systemu wentylacyjnego. Warto pamiętać, że brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza w mieszkaniu może prowadzić do powstania wielu różnych problemów.
Po pierwsze, wilgotność w pomieszczeniach może znacznie wzrosnąć, co skutkuje rozwojem pleśni i grzybów, a także obniżeniem komfortu życia mieszkańców. Nadmierna wilgoć może mieć też negatywny wpływ na zdrowie domowników.
Po drugie, nieprawidłowo działający system wentylacyjny jest bardzo niebezpieczny w mieszkaniach ogrzewanych piecykami gazowymi – w przypadku takich wnętrz sprawność wentylacji jest kwestią kluczową.
Wywietrznik do okien – podział ze względu na możliwość regulacji
Wywietrzniki w oknach można podzielić ze względu na możliwość regulacji. Tak zwane nawiewniki do okien stałe mają ustawioną fabrycznie wielkość otworu doprowadzającego powietrze – jego wyregulowanie nie jest możliwe. To rozwiązanie ekonomiczne i proste w obsłudze, jednak niedające opcji dostosowania nawiewników do aktualnych warunków atmosferycznych lub innych bieżących potrzeb.
Rodzaje nawiewników okiennych | ||
Nawiewniki stałe | Nawiewniki regulowane ręcznie | Nawiewniki regulowane automatycznie |
· nawiewnik higrosterowany | ||
· nawiewnik ciśnieniowy | ||
· nawiewnik termostatyczny |
Na rynku znajdziemy także różnego rodzaju wywietrzniki do okien regulowane. Pierwszą podgrupę stanowią tu modele regulowane ręcznie, w których samodzielnie ustawiamy wielkość otworu, dostosowując go do indywidualnych preferencji. Druga grupa to modele regulowane automatycznie, o wyższym stopniu zaawansowania.
Nowoczesna wentylacja w oknach – nawiewniki regulowane automatycznie
Nowoczesne nawiewniki w oknach regulowane automatycznie dostosowują się do bieżących potrzeb, zapewniając optymalny w danych warunkach dopływ powietrza.
Nawiewniki okienne ciśnieniowe regulują dopływ powietrza, bazując na zmianach poziomu ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz budynku. Przy wzroście różnicy ciśnień dopływ powietrza się zwiększa, a w miarę jej wyrównywania zostaje zmniejszony, dzięki czemu temperatura w mieszkaniu pozostaje na komfortowym poziomie.
W przypadku nawiewników termostatycznych czynnikiem regulującym dopływ powietrza jest temperatura na zewnątrz budynku. Nawiewniki higrosterowane z kolei reagują na poziom wilgotności wewnątrz budynku, zwiększając dopływ świeżego powietrza przy wykryciu jej zbyt wysokiego poziomu.
Jak zamontować nawiewniki w oknach?
Montaż nawiewników okiennych nie jest skomplikowany, wymaga jednak przestrzegania kilku prostych zasad. Wywietrzniki do okien zawsze zamieszczamy w górnej części okna. Można do tego celu wybrać przylgi okienne i ościeżnicę. Pamiętajmy, by jednocześnie nie utrudnić komfortowego otwierania okna – dlatego godnym polecenia miejscem jest np. środkowa część skrzydła okna bądź okolice klamki.
Po wybraniu odpowiedniej lokalizacji wykonujemy otwory, trzymając się ściśle zaleceń producenta. Z reguły wykorzystuje się w tym celu frez palcowy bądź tarczowy. Ostatnim etapem jest założenie nawiewników zgodnie z instrukcją.
Wentylacja w oknach potrafi skutecznie poprawić cyrkulację powietrza w mieszkaniu i zapewnić domownikom większy komfort i bezpieczeństwo. Warto dowiedzieć się więcej o systemach wentylacyjnych, zaglądając do naszej czytelni.