Logo

Niwelacja terenu działki pod budowę domu – jak przygotować działkę pod budowę domu?

Zanim rozpoczniemy prace związane z budową domu, musimy odpowiednio przygotować teren, na którym znajdzie się budynek. Dotyczy to szczególnie sytuacji, w której działka ma nierówności. By je wyeliminować, należy przeprowadzić niwelację terenu. Jak się do tego zabrać?

poziomowanie działki co trzeba wiedzieć
Wyznaczanie różnic pomiędzy poszczególnymi punktami znajdującymi się na działce budowlanej

Poziomowanie działki budowlanej – na czym polega?

Poziomowanie, równanie działki i niwelowanie terenu to pojęcia, których często używa się wymiennie. Poziomowaniem możemy określić wyznaczenie różnic pomiędzy punktami na działce budowlanej(które znajdują się na różnych poziomach).Prace przeprowadza geodeta, określający, na jakiej wysokości nad poziomem morza znajdują się poszczególne punkty. W efekcie tych działań uzyskamy wiedzę, czy nasza działka jest równa oraz na jakiej wysokości znajduje się względem działek sąsiednich lub na przykład drogi dojazdowej.

Jeśli zostaną wykryte istotne nierówności terenu, konieczna będzie ich niwelacja, tzn. doprowadzenie do stanu, w którym możliwe będzie bezpieczne położenie fundamentów i zbudowanie całego domu. W zależności od konkretnej sytuacji może to wiązać się z wywiezieniem ziemi z terenu działki lub odwrotnie – jej sprowadzeniem i usypaniem w wybranych miejscach. To kluczowy krok w przygotowaniu działki pod budowę domu.

działka pod budowę przygotowana do zalewania stopy
Plantowanie terenu: jak wyrównać teren działki budowlanej?

Poziomowanie gruntu dopiero po pozwoleniu na budowę

Niwelacja terenu formalnie zalicza się do robót przygotowawczych. Oznacza to, że prace z nią związane można rozpocząć dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Pozwolenie wydaje odpowiedni ze względu na lokalizację urząd miasta lub starostwo powiatowe. Alternatywnym rozwiązaniem jest zgłoszenie budowy – w tym przypadku prace możemy rozpocząć, jeśli urząd wydał tzw. milczącą zgodę (tzn. nie wyraził sprzeciwu w ciągu 21 dni od daty złożenia dokumentu). Po dopełnieniu tych formalności możemy rozpocząć działania, które pozwolą wyrównać pochyłą działkę.

Plantowanie terenu – jak wyrównać teren działki budowlanej?

Plantowanie to pierwszy etap prac związanych z przygotowaniem gruntu pod budowę. Czynność tę najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, która dysponuje specjalistycznym sprzętem. Zdarza się, że inwestorzy prowadzą te działania na własną rękę, jednak bez niezbędnych narzędzi może to być trudne, długotrwałe i kosztowne. Maszyny wykorzystywane przy niwelacji terenu to koparki, walce czy spychacze.

Ogrodzenie terenu budowy - wysokość i odległość dla bezpieczeństwa prac
Ogrodzenie terenu budowy - wysokość i odległość dla bezpieczeństwa prac

Jak wyrównać teren działki? Zakres prac to usunięcie nierówności, powodowanych przez pagórki, wzniesienia, ale także zagłębienia. Jest to jednak nieco trudniejsze, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. W wieku przypadkach konieczne może być dodatkowe utwardzenie terenu czy nawet wytyczenie rowów melioracyjnych. Warto pamiętać, że to na właścicielu działku leży odpowiedzialność za zachowanie prawidłowych stosunków wodnych w obrębie gruntu. Nie można zmieniać kierunku i natężenia odpływu wód opadowych czy roztopowych z terenu działki ani doprowadzić od innych zmian w tym zakresie.

Wyrównanie terenu na działce budowlanej – pamiętaj o ogrodzeniu

Prowadząc niwelację terenu i dalsze prace na działce budowlanej, trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Pierwsza z nich to dokładne ogrodzenie terenu. Przepisy stanowią, że ogrodzenie musi mierzyć co najmniej 1,5 m wysokości. Jego wykonanie jest konieczne, by zapewnić bezpieczeństwo osobom postronnym, które mogłyby znaleźć się na miejscu robót i narazić się np. na kontakt z ciężkim sprzętem lub wpadnięcie do wykopanego dołu. Na płocie, najczęściej przy wjeździe na teren budowy, powinna także znaleźć się tablica ze wszystkimi niezbędnymi informacjami o inwestycji (co jest budowane, przez kogo i na jakiej podstawie prawnej). Warto wiedzieć, że nie trzeba ogradzać całego terenu działki (zwłaszcza jeśli jest duża) – wystarczy obszar, na którym prowadzone są prace.

Poziomowanie działki budowlanej
Przygotowanie miejsca na działce do składowaniu materiałów

Wycięcie drzew i przygotowanie miejsca do składowania materiałów

Wielu inwestorów zastanawia się, czy wycinać drzewa na działce przed budową? Usunięcie drzew i krzewów to pierwszy etap przygotowania terenu, który będzie wyrównywany. Usunąć należy wszystkie inne elementy, które utrudniłyby pracę ciężkiego sprzętu, takie jak mała architektura. Nie oznacza to oczywiście, że trzeba usuwać całą roślinność znajdującą się na działce – dotyczy to tylko obszaru, który będzie niwelowany.

Ważną kwestią jest także przygotowanie miejsca na działce do składowaniu materiałów. Zgodnie z prawem wszystkie materiały muszą być składowane w taki sposób, by nie stwarzać zagrożenia dla pracowników budowy oraz osób postronnych. Wygodnym rozwiązaniem jest wynajęcie specjalnego kontenera – należy przy tym pamiętać, by znajdował się on minimum 5 metrów od terenu, na którym prowadzone są pace budowlane. Materiały nie mogą być również składowane poza granicami działki.

Czy wycinać drzewa na działce przed budową?
Czy wycinać drzewa na działce przed budową?

Ostatni etap prac – wykopanie ziemi pod fundamenty

Przygotowanie terenu pod budowę domu kończy się w momencie, w którym zostanie wykopana przestrzeń pod fundamenty. Przestrzeń ta powinna odpowiadać obrysowi budynku i być wyznaczona w sposób precyzyjny – dlatego prace z tym związane najlepiej zlecić specjaliście. By sprawnie przeprowadzić wykop, niezbędne będzie wynajęcie maszyn – w tym przypadku koparki.

Jak wyglądają ceny robót ziemnych – koszt wyrównania terenu

Cena przygotowania terenu pod budowę domu zależy od kilku czynników. Najważniejszym będzie oczywiście skala działań: wielkość działki, na której prowadzone będą prace, oraz to, jak bardzo teren ten jest nierówny. W tym także jakiej jakości jest grunt – czy będzie wymagał utwardzenia lub czy zaistnieje potrzeba regulacji stosunków wodnych. Wszystko to sprawia, że w każdym przypadku cena równania terenu będzie inna.

Wyznaczanie różnic pomiędzy poszczególnymi punktami znajdującymi się na działce budowlanej
Wyznaczanie różnic pomiędzy poszczególnymi punktami znajdującymi się na działce budowlanej

Uśredniając, możemy oszacować, że cena wyrównania terenu pod budowę domu wyniesie od 4 do 10 za m². Jeżeli prace obejmują wycinkę niewielkich drzew i roślinności, całościowy koszt wzrośnie o kilka złotych na każdym metrze (w przypadku dużych drzew nawet o kilkadziesiąt). Za standardową wywrotkę ziemi (25 ton) do podniesienia terenu zapłacimy natomiast około 300-500 zł.

Warto pamiętać, że z oferty gotowych projektów możemy wybrać taki, który będzie dostosowany do kształtu i wymiarów danego terenu. Warto rozważyć chociażby projekty na płytką działkę lub dostosowane do budowy na pochyłym terenie.

Przykładowy cennik niwelowania działki (wybrane zagadnienia):

DziałanieCena
Wywrotka ziemi (25 ton)300-500 zł
Wyrównanie terenu (podstawowe)4-10 zł/m²
Wyrównanie z wycinką drzew/roślinności12-15 zł/m²
Niwelator optyczny ze statywemod 900 zł
Wycięcie dużego drzewa o obwodzie do 95 cm150-200 zł/szt.
Cennik niwelowania terenu pod budowę domu

Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Projekty dużych domów – idealne rozwiązanie dla wymagających
Blog
01 Sierpień 2024
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. To miejsce, które ma być naszą oazą spokoju, schronieniem przed codziennym zgiełkiem oraz przestrzenią, gdzie
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść