Nowoczesna kuchnia z wyspą. Czy to rozwiązanie się sprawdza?
Przestronna kuchnia z wyspą to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność wśród właścicieli nieruchomości. Wyspa pozwala nie tylko na urządzenie blatu roboczego, ale także zagospodarowanie dodatkowego miejsca do przechowywania sprzętów kuchennych. Jak urządzić nowoczesny aneks kuchenny? Co powinny uwzględniać projekty kuchni z wyspą? Prezentujemy inspiracje i wskazówki.
Kuchnia z wyspą – moda z Zachodu
Wyspa kuchenna to rozwiązania aranżacyjne, które polega na umieszczeniu w centralnej części pomieszczenia szafek kuchennych z blatem roboczym, domownicy mają zatem do niego dostęp z każdej strony. Bardzo często w wyspie znajduje się zlewozmywak, płyta gazowa lub indukcyjna, zmywarka albo piekarnik – wszystko zależy od jej rozmiarów, wielkości kuchni oraz indywidualnych upodobań właścicieli nieruchomości. Blat wyspy może być wykonany z naturalnego kamienia, kompozytu lub drewna.
Moda na kuchnie z wyspą przyszła do Polski ze Stanów Zjednoczonych oraz krajów zachodniej Europy, gdzie takie rozwiązanie powszechnie się stosuje. To właśnie tam w mieszkaniach i domach przeważają otwarte przestrzenie – przestronne salony połączone z jadalnią i kuchnią. Funkcjonalna i ergonomiczna wyspa stanowi znakomity sposób na oddzielenie w pomieszczeniu strefy relaksu oraz części kuchennej.
Nowoczesna kuchnia z wyspą – pomysły na urządzenie funkcjonalnego wnętrza
Przestronna kuchnia z pojemną wyspą to marzenie wielu osób, jednak pomieszczenie urządzone niezgodnie z podstawowymi zasadami aranżacyjnymi może okazać się mało ergonomiczne. Jeśli zależy nam na tym, żeby wnętrze było funkcjonalne i pozwalało na swobodne przygotowywanie posiłków, warto pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych szafek. Optymalna przestrzeńmiędzy wyspą a innym blatem roboczym lub ścianą powinna wynosić 90 cm, zaś odległość od najbliższego ciągu kuchennego – 120 cm.
Decydując się na kuchnię z wyspą, warto pamiętać o urządzeniu pomieszczenia zgodnie z zasadami trójkąta roboczego. Według tej teorii miejsca, w których znajdują się zlewozmywak, lodówka oraz kuchenka, powinny stanowić wierzchołki trójkąta. Jest to najbardziej optymalne ustawienie sprzętów kuchennych, pozwala bowiem na wygodną pracę i swobodne przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi stanowiskami. Dzięki temu codzienne przygotowywanie posiłków staje się zdecydowanie łatwiejsze. Urządzającaneks kuchenny z wyspą,należy pamiętać o tej zasadzie i zgodnie z nią zaplanować w wyspie miejsce na zlewozmywak lub kuchenkę, a także doprowadzić odpowiednie instalacje: ciepłą i zimną wodę, kanalizację, prąd lub instalację gazową.
Odpowiednie rozplanowanie sprzętów w wyspie kuchennej to jednak nie wszystko, ważna jest bowiem także sama konstrukcja mebli, czyli układ szafek i przegródek, które ułatwią przechowywanie sprzętów, naczyń i kuchennych akcesoriów. Szuflady mogą stanowić pojemne miejsce na małe AGD: miksery, blendery, maszynki do mięsa, opiekacze, a także inne sprzęty, których nie używa się codziennie, a miłośnicy szlachetnych trunków mogą wygospodarować sobie w wyspie miejsce na wino.
Aneks kuchenny z wyspą w mieszkaniu w bloku
Nie tylko właściciele domów jednorodzinnych mogą pozwolić sobie na zaaranżowanie wyspy kuchennej, rozwiązanie to pojawia się w coraz większej ilości polskich mieszkań, również tych usytuowanych w bloku.Mała kuchnia z wyspą– czy to możliwe? Jak najbardziej, trzeba jednak pamiętać o tym, że w niewielkich pomieszczeniach lepiej zdecydować się na półwysep lub wysoki blat barowy, dookoła którego można umieścić wysokie stołki, czyli tzw. hokery. Blat można obudować szafkami, w których znajdzie się miejsce na naczynia kuchenne lub inne sprzęty. Wyspa w niewielkim pomieszczeniu powinna mieć minimum 120 cm długości i 70 cm szerokości.
W małej kuchni tak zaaranżowana wyspa może pełnić funkcję stołu, przy którym domownicy zbierają się, aby zjeść posiłek, pozwala wówczas zaoszczędzić sporo miejsca. Szczególną popularność zyskuje teżkuchnia z wyspą połączona z salonem–otwarte przestrzenie są obecnie bardzo modne i zapewniają duże możliwości aranżacyjne.
Kuchnia z wyspą – inspiracje
Projektanci wnętrz proponują obecnie bardzo wiele rozwiązań uwzględniających wyspę w kuchni, ponieważ mogą pozwolić sobie na nią zwolennicy stylu minimalistycznego, skandynawskiego czy industrialnego. Interesuje Cięnowoczesna kuchnia z oknem? Możesz zdecydować się na wyspę umieszczoną w niedalekiej odległości od źródła naturalnego światła, a takie ustawienie zapewni najlepsze warunki do przygotowywania potraw w ciągu dnia. Właściciele mieszkań z kuchnią z dużymi oknami, pod którymi nie ma miejsca na tradycyjne szafki, z pewnością docenią wyspę kuchenną jako sposób na przechowywanie naczyń i akcesoriów.
Aby korzystanie z kuchennej wyspy było jak najbardziej komfortowe, należy też pomyśleć o odpowiednim źródle światła. Świetnie sprawdzi się w tej roli wyciąg z zamontowaną żarówką lub wisząca lampa – urządzenia te powinny znajdować się bezpośrednio nad wyspą. Można też zdecydować się na montaż oświetlenia LED w postaci specjalnych taśm umieszczonych np. pod blatem.