Logo

Nowoczesne domy piętrowe i parterowe – funkcjonalne i modernistyczne projekty domów

Kategorie: Blog

Modernistyczny styl, tak popularny w latach siedemdziesiątych, zakładał, zgodnie z własną maksymą: „mniej znaczy więcej”, że rzeczy powinny być proste i funkcjonalne. Idealnie wyważone proporcje stanowiły jedyny ozdobnik tego stylu. W architekturze domów dominowały powierzchnie otwarte, dobrze naświetlone z dużymi połaciami przeszklonymi. Mimo że minęło już wiele lat, odkąd modernizm gościł na stołach kreślarskich, także dziś z powodzeniem stosuje się jego koncepcje w projektowaniu i budowie nowoczesnych domów, które zachwycają nie tylko urodą, ale i funkcjonalnością ich użytkowania.

Projekty nowoczesnych domów tanich w budowie

Modernistyczny styl budowy domu – czym się charakteryzuje?

Powrót do stylu modernistycznego widoczny jest w projektach domów, w których przede wszystkim liczy się funkcjonalność, a co za tym idzie, ekonomia jego budowy i użytkowania. Charakterystyczne cechy stylu widać nie tylko na zewnątrz, w bryle budynku, ale i środku. Czyste kolory ścian elewacji, lekkie i asymetryczne kształty oraz często płaskie dachy wyróżniają dom w stylu nowoczesnym. Wewnątrz rzucają się w oczy duże, przeszklone powierzchnie od południa, otwarte przestrzenie wnętrz i użycie nie tylko materiałów nieprzetworzonych jak szkło, metal i kamień, ale też innych, które jednak są wykorzystywane w nowatorski, nowoczesny sposób. Charakterystyczne są projektowane ogrody zimowe, tarasy i balkony, które obecnie są cechą szczególną budynków, jakimi są nowoczesne domy. Projekty takie spotyka się coraz częściej, tym bardziej, że styl funkcjonalny, modernistyczny, jest związany z energooszczędnością, która jest coraz bardziej pożądana we współczesnym budownictwie.

Nowoczesne domy parterowe i parterowe z poddaszem

Zwarta bryła, oszczędność form i detali to podstawowe cechy, które definiują nowoczesny projekt domu. Jedną z najczęściej spotykanych typów projektów takich budynków są parterowe konstrukcje, które mogą występować w wariancie z poddaszem. Parterowe domy najłatwiej zaprojektować i wybudować jako energooszczędne lub pasywne budynki. Związane jest to z tym, że im mniejszy budynek, tym mniejsza strata ciepła. Zwarta bryła jest podstawą nie tylko w przypadku budowy i projektu w stylu modernistycznym, ale i gwarantem, przy użyciu odpowiedniej jakości materiałów, energooszczędności. Domy parterowe najlepiej spełnią te funkcje, a parterowe z poddaszem, w związku z założeniami otwartości przestrzeni połączonych pomieszczeń kuchni, jadalni i salonu, zapewni nam niezbędne minimum prywatności, pozwalając poddasze wydzielić na sypialnię, lub, w przypadku dzieci, pozwolić im na organizację własnego kąta w takim zaawansowanym projekcie, jakim jest nowoczesny dom. Poddasze może być w takiej konstrukcji albo użytkowe, albo z przeznaczeniem do dalszej adaptacji.

Nowoczesne domy piętrowe

Mając do dyspozycji niewielką działkę, szczególnie na terenach miejskich lub w drogich lokalizacjach, a chcąc mieć dom o dużej powierzchni użytkowej, najlepiej zdecydować się na budynek piętrowy. Mimo, że piętrowe budownictwo jednorodzinne kojarzy się nam zwykle z szarymi klockami prostopadłościanów zwieńczonych charakterystycznym, płaskim dachem, obecnie nie jesteśmy żadną miarą skazani na taką porażkę architektoniczną. Nowoczesne wille, o niezwykłej aranżacji i funkcjonalności, nie tylko, że zadziwiają modernistycznymi pomysłami projektantów, ale i wyróżniającymi się elewacjami oraz ich kolorystyką. Dodatkowo, wysoki budynek w otwartym układzie przestrzennym bez podziałów na poszczególne pomieszczenia daje ciekawe możliwości jego adaptacji, co znakomicie wykorzystują nowoczesne domy z możliwością adaptacją poddasza, których projekty śmiało wkraczają na rynek dzisiejszej architektury.

Nowoczesne domy z płaskim dachem i dachem dwuspadowym

Ciekawie bardzo, w architekturze stylu modernistycznego, prezentują się rozwiązania dachów, jakie są projektowane w nowoczesnym budownictwie. Charakterystyczne stały się wille z płaskimi dachami oraz budowane w stylu pawilonowym budynki o wielu bryłach, pozbawione podpiwniczenia. Bardzo często, właśnie ze względu na możliwość zastosowania w nowoczesnym projekcie wielu brył skomponowanych ze sobą, projektanci decydują się na połączenie w jednym budynku dachu płaskiego z dwuspadowym. Fuzja taka daje niesamowite efekty i coraz częściej piękne, nowoczesne domy projektuje się w takim właśnie układzie. Niezależnie dachy dwuspadowe pojawiają się też w adaptacji lub nowo budowanych domach w modnej aranżacji „nowoczesnej stodoły”.

Małe nowoczesne domy

Projekty małych domów nawiązują do sloganu iż Małe jest piękne, a modernistyczny projekt takich niewielkich domów powoduje, że piękno w niespotykany sposób łączy się z komfortem, funkcjonalnością, a co ważne – im mniejszy dom, tym mniejsze koszty jego budowy. Architekturę niewielkich konstrukcji możemy o wiele łatwiej wkomponować w otoczenie, zgrać z przyległym do działki lasem lub tak zaprojektować ogród wokół domu, że będzie on niewiele bardziej w nim widoczny, niż filigranowa altana ogrodowa. Dom nie musi być wielki, okazały i zwracający powszechną uwagę. Część inwestorów woli traktować go jako azyl i odcięcie od świata, w czym pomoże ostatni trend i moda na uzyskanie maksimum efektów minimalną, rozsądnie zaadaptowaną przestrzenią projektu. Możemy wybierać wśród projektów budynków z dachami płaskimi, parterowymi lub nawiązującymi do klasyki, i zdecydować się na projekty domów tanich w budowie - domów nowoczesnych z dachem dwuspadowym.

Projekty domów tanich w budowie

Nowoczesne elewacje domów

Wielki ukłon trzeba złożyć w stronę projektantów za powrót do założeń modernizmu w architekturze. Dzięki temu nie tylko bryła budynku jest nowoczesna i ponadczasowa, ale i elewacje domów są nieprzeciętne i zaskakujące. Osiągnięto ten efekt za pomocą dwojakich zabiegów. Jednym z nich jest możliwość, jaką daje modernizm i łączenie poszczególnych brył, z której każda może otrzymać odmienną, choć pasującą do siebie elewację. Zastosowania naprzemienne ciemniejszych i jaśniejszych tonacji budzić będzie zainteresowanie i na pewno spowoduje pozytywne zamieszanie w najbliższym otoczeniu. Drugim zabiegiem jest łączenie nie brył, a materiałów elewacyjnych, takich jak drewno z kamieniem, blachą lub tynkiem. Nie można zapomnieć o modnych, dużych przeszkleniach, które dodają wiele ciekawych możliwości aranżacji elewacji nowoczesnego domu.

Jak urządzić nowoczesny dom?

Nowoczesny dom nie oznacza, że jego urządzenie ma być na wskroś współczesnym połączeniem betonu i stali. Obecnie nowoczesność oznacza prostotę, funkcjonalność, energooszczędność, otwarte przestrzenie i dużo światła, najlepiej pochodzenia naturalnego. Naturalne wykorzystuje się też materiały i komponuje się je ze sobą. Drewno, kamień, cegła oraz szkło to podstawowe surowce, które w jak najmniejszym stopniu przetworzone, będą stanowić o atrakcyjności aranżacji nowoczesnego wnętrza. W końcu dostrzeżono, że dom ma służyć człowiekowi i być nam przyjaznym. Urządzając nowoczesne wnętrze, pamiętajmy o odpowiedniej kolorystyce. Barwy mają być jasne, stonowane, z rzadka przełamywane akcentami mocniejszymi takimi jak czerwień, czerń czy fiolet. Wnętrze ma być przyjazne, nieszokujące. Rozwiązania nowoczesnej aranżacji wnętrz muszą być nie tylko ekologiczne, naturalne i ciepłe, ale też nowoczesne w technicznym ich aspekcie, czego dowodzą tzw. domy inteligentne, gdzie natura łączy się z zaawansowaną techniką, czyniąc nasze domowe pielesze jeszcze bardziej komfortowymi.

Ogród przy nowoczesnym domu

Nieodłącznym elementem nowoczesnego domu powinien być ogród lub chociaż ten zimowy, przylegający do budynku. Sprzyja takim rozwiązaniom koncepcja otwartych przestrzeni i zastosowanie dużych, przeszklonych ścian od strony południowej, czyli idealnej do założenia ogrodu. Jeżeli jeszcze mamy do dyspozycji taras, przydomowy ogród będzie po prostu nieodzowny. Oprócz walorów estetycznych nie zapominajmy, że zieleń za oknem pozwala nam o wiele lepiej się zrelaksować i odpocząć przed kolejnym, pełnym wyzwań dniem. Godzina w ogrodzie będzie dla nas o wiele lepszym rozwiązaniem niż wieczór przed telewizorem.

Dom jest tym szczególnym miejscem, w którym chcemy odpocząć, nabrać sił i zdystansować się od świata zewnętrznego. Nowoczesne budynki znakomicie spełniają tę rolę. W modernistycznym wnętrzu uciekniemy od zgiełku miasta, ale nie zostaniemy odcięci od dobrodziejstw cywilizacji, które nieodłącznie już przynależą do rozwiązań inteligentnego domu. W koncepcji modernistycznego budownictwa wyciągnięto co najlepsze ze zdobyczy techniki, nowoczesnych materiałów budowlanych, umożliwiających projektowanie coraz to doskonalszych, energooszczędnych domów z tym, co daje nam natura – drewno, kamień i życie w odmętach zieleni naszego przydomowego ogrodu.

Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Projekty dużych domów – idealne rozwiązanie dla wymagających
Blog
01 Sierpień 2024
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. To miejsce, które ma być naszą oazą spokoju, schronieniem przed codziennym zgiełkiem oraz przestrzenią, gdzie
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść