Nowoczesne elewacja dekoracyjna – dostępne rozwiązania i systemy fasadowe
Elewacja domu pełni kilka funkcji. Jest zabezpieczeniem przed warunkami atmosferycznymi, zabrudzeniem i uszkodzeniem ścian. Często stanowi dodatkową warstwę izolacji. Nowoczesne elewacje to także efektowne wykończenie budynku, wpływające zarówno na jego wygląd, jak i styl otoczenia. Jak może wyglądać elewacja domu jednorodzinnego? Jakie materiały na elewację zewnętrzną wybrać?
Naturalny efekt deski na elewacji w nowoczesnym wydaniu
Naturalne drewno to niezwykle efektowny materiał na elewację. Jest trwałe, wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne. Najczęściej zobaczymy je w projektach minimalistycznych, skandynawskich czy w stylu eko. Ciepło drewna doskonale komponuje się z surowym betonem czy kamieniem i tak najczęściej jest zestawiane. W większości przypadków drewno stosowane jest w wybranych miejscach – wokół okien i drzwi na ścianie tarasowej itp. Warto wiedzieć, że drewno wymaga regularnej konserwacji i impregnacji. Na elewacje najlepiej nadają się gatunki egzotyczne, ale jeśli zależy nam na wyraźniejszym rysunku, to lepszym wyborem będą drzewa iglaste.
Czy elewacja z klinkieru to dobry wybór?
Jeśli zastanawiamy się, co na elewację w budynkach energooszczędnych, to jednym z lepszych rozwiązań będzie klinkier. Cegła klinkierowa to doskonały sposób nie tylko na dekorację elewacji, ale przede wszystkim na poprawę termoizolacyjności budynku oraz zmniejszenie kosztów eksploatacji. Bardzo często stosujemy klinkier wokół drzwi wejściowych i na ścianach tarasowych wokół okien. Elewacja klinkierowa na styropianie jest trwała i wytrzymała, nie chłonie wilgoci ani brudu, a przy tym jest odporna na warunki atmosferyczne. Należy jednak pamiętać, że to materiał, który najlepiej sprawdza się na ścianach trójwarstwowych.
Elewacje z gontów drewnianych łupanych – zastosowanie
Gont drewniany to prostokątne deszczułki drewniane o długości 30-45 cm. Mogą być cięte lub łupane – z nieregularną, chropowatą powierzchnią. To bardzo efektowne rozwiązanie i doskonała alternatywa dla litych desek. Dostępne w wielu kolorach – od naturalnego drewna, aż po mahoń i czerń – pozwalają dopasować elewację do otoczenia i stylu budynku. Gonty dają ogromne możliwości aranżacyjne i pozwalają na wykonanie różnorodnych elewacji, w szczególności domów tradycyjnych, budowanych na wsiach lub w górach. Często łączy się je z dachem, co daje bardzo spójny i harmonijny styl domu.
Nowoczesne elewacje z kamienia – eleganckie wykończenie elewacji
Wśród nowoczesnych projektów domów bardzo modna jest elewacja biało-szara. Prezentuje się ona atrakcyjnie zarówno w przypadku prostych brył, jak i w budynkach z elementami dekoracyjnymi, takimi jak wykusze i ryzality. Do takich ciekawych, oryginalnych budynków doskonałym uzupełnieniem jest elewacja z kamienia. Trwała, odporna na uszkodzenia i warunki pogodowe biało-szara elewacja z zastosowaniem naturalnego granitu, wapienia, trawertynu czy łupka podkreśli ponadczasowy styl budynku oraz doda mu elegancji.
Jak uzyskać efekt betonu – minimalistyczna aranżacja budynku
Modny beton architektoniczny to idealne wykończenie budynków w stylu minimalistycznym i industrialnym. Prosta elewacja podkreśla surowy i oryginalny wygląd domu, a jednocześnie wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami użytkowymi. Płyty betonowe wykorzystywane na elewacje są wytrzymałe, odporne na działanie mrozu, słońca czy deszczu, a dodatkowo można je barwić na różne kolory. Beton można stosować na okładzinę lub bezpośrednio kleić do styropianu.
Elewacje z płyt kompozytowych – nowoczesna imitacja innych materiałów
Przykładowe elewacje domów jednorodzinnych często zachwycają bogactwem możliwości wykończenia. Niektórzy wolą postawić na oryginalne dekory, a inni stosują oryginalne materiały. Przykładem takiego produktu są płyty kompozytowe, które imitują inne materiały, np. metal, drewno lub kamień. Wyróżnia je większa wytrzymałość, odporność na temperatury czy brak konieczności impregnacji. Znajdują zastosowanie głównie w systemach elewacji wentylowanych, ale spotkamy je także przy bezspoinowych systemach ociepleń.
Szklana elewacja – czy tylko w budynkach publicznych?
Coraz częściej w nowoczesnej architekturze można zauważyć wykorzystanie szkła na elewacjach. Do tej pory występowało ono głównie w biurowcach i galeriach handlowych, ale pojawia się także w budownictwie jednorodzinnym. Szkło to materiał ponadczasowy i elegancki. Najczęściej stosuje się na fasadach, np. jako dekoracja wzdłuż okien i drzwi. Szkło pełni funkcję nie tylko dekoracyjną, ale także zapewnia izolację termiczną i chroni przed hałasem.
Nietypowe wykończenie elewacji – efekt dekoracyjny rdzy
Nowoczesne dekory elewacyjne to nie tylko całe elewacje, ale także efektowne wstawki lub wzory. Bardzo ciekawym zabiegiem jest tzw. efekt rdzy. To technika dekoracyjna stosowana zwykle w budynkach industrialnych. Efekt postarzonych ścian tworzy wyjątkową, surową i oryginalną powierzchnię przy jednocześnie ciepłej, pomarańczowo-brązowej barwie. Technikę stosuje się na nieocieplonych detalach architektonicznych – na balkonach lub metalowych wstawkach.
Zestawienie kosztów wykonania elewacji – porównanie
O wyborze konkretnego materiału na elewację decyduje szereg czynników, a wśród nich cena. Najdroższym materiałem jest drewno i kamień. Ich koszt to od 30 do nawet 300 zł/m2. Do tego należy doliczyć montaż, który w zależności od regionu wynosi od 35 do 50 zł/m2. Jeśli w grę wchodzi elewacja z klinkieru cena, z jaką trzeba się liczyć za:
- cegłę klinkierową, to ok. 100-150 zł/m2,
- płytki elewacyjne kosztują od 20 zł/m2,
- imitujące kamień – ok. 30 zł/m2.
Elewacja to bardzo istotny element wykończenia domu, którego nie powinniśmy pomijać z uwagi na dodatkową izolację cieplną, ochronę przed wilgocią, szkodliwymi warunkami atmosferycznymi i uszkodzeniami. Materiał elewacyjny warto dopasować przede wszystkim do stylu budynku i jego otoczenia, aby całość wyglądała spójnie i efektownie.