Nowoczesne meble do przedpokoju: szafy do holu i korytarza z siedziskiem
Urządzanie hallu wymaga starannego przemyślenia jego wyposażenia. Najczęściej są to jednak dość małe lub średniej wielkości przestrzenie. Czy warto wstawiać garderoby do przedpokojów lub jak sprawdzi się zabudowa przedpokoju z siedziskiem? Sprawdźmy, co należy wiedzieć o meblach przeznaczonych do korytarzyków przy wejściu do domu!
Jakie meble do małego przedpokoju? Funkcjonalne urządzenie niewielkich pomieszczeń to sztuka
Pojemna szafa przesuwna z siedziskiem czy też duże, funkcjonalne garderoby do przedpokoju to z pewnością marzenie niejednego z nas. Dzięki nim można zapanować nad chaosem w przedmiotach znajdujących się zaraz przy wejściu do domu, a tych jest przecież niemało. W korytarzu ściągamy buty, zdejmujemy płaszcze, a także zostawiamy wszystkie dodatki, które na sobie nosimy – kapelusze, apaszki, ale też parasolki i okulary przeciwsłoneczne. W związku z tym przestrzeń można łatwo zabałaganić i to już w kilka chwil.
Dlatego też podczas urządzania przedpokoju coraz chętniej wybierane są duże szafy i pojemne garderoby z siedziskiem, w których można przechowywać wszystkie na bieżąco używane rzeczy i nie tylko. Jednak meble musimy dopasowywać do możliwości danego pomieszczenia – nie wszędzie bowiem zmieszczą się duże meble i szafy wnękowe. Sprawdźmy zatem, jakie meble i akcesoria najlepiej zastosować w dużych i małych przedpokojach!
Pojemna szafa z wieszakami w przedpokoju - pozbądź się bałaganu przy wejściu
Zdecydowanie najpraktyczniejszym meblem w każdym przedpokoju okaże się duża szafa. Wyposażona w liczne wieszaki pomieści nie tylko te kurtki, które aktualnie są w użyciu, ale również wszystkie inne okrycia wierzchnie – zimowe, wiosenne czy też przeciwdeszczowe płaszcze. Co więcej, na niższych półkach w takiej praktycznej garderobie do przedpokoju możemy ustawić buty i kapcie, a z boku lub na drzwiach stworzyć specjalne półeczki na akcesoria – czapki, szaliki i wszelkie inne dodatki do naszych kreacji.
Nowoczesne szafy przesuwne z siedziskiem najlepiej sprawdzają się we wnękach – pozwalają na ich ekonomiczne zagospodarowanie. Co więcej, wykorzystanie wgłębienia w ścianie w przedpokoju nie zabierze zbyt wiele miejsca w korytarzyku, więc nadal będziemy mogli cieszyć się pełną swobodą ruchów podczas ubierania się przed wyjściem i rozbierania po powrocie do domu. Z kolei siedzisko w szafie zapewni nam łatwiejsze nakładanie obuwia. Warto także wspomnieć, że garderobiane systemy zabudowy to często gotowe rozwiązania, które można składać z modułów, dostosowując je do własnych potrzeb – stworzenie takiej szafy we własnym mieszkaniu staje się więc bardzo proste!
Czy możemy natomiast poprawić w jakiś sposób funkcjonalność przedpokoju, w którym szafa lub garderoba zwyczajnie się nie zmieszczą? Tak, jeśli zdecydujemy się na montaż pawlacza, czyli specjalnej szafki montowanej tuż pod sufitem. Co prawda przechowywanie w nim używanych na bieżąco rzeczy nie będzie zbyt wygodne, za to mebel ten świetnie sprawdzi się jako składzik na sezonową odzież.
Zestawy mebli do przedpokoju: szafki na buty, ławki i taborety
Jak zaaranżować przedpokoje, w których nie zmieści się duża garderoba? Na pewno w takiej przestrzeni obowiązkowo musi się znaleźć szafka na buty, a bez dwóch zdać przydatne okaże się także wygodne siedzisko w korytarzu – np. mała ławka lub taboret.
Ostatnim krzykiem mody okazują się jednak nowoczesne meble w typie minigarderoby z siedziskiem. Co ważne, nie muszą to być wcale duże zestawy – czasami może to być tylko szafka połączona z systemem wieszaków, pod którym umieszczone jest miękkie miejsce do siedzenia. Taki komplet stanie się funkcjonalną alternatywą dla wymagających większej przestrzeni szaf przesuwnych z siedziskiem, szczególnie jeśli jest kompaktowy, czyli wykonany jest z myślą o oszczędnym gospodarowaniu miejscem w mieszkaniu.
Pamiętajmy, by nie zagracić korytarza – jest to jedna z ważniejszych przestrzeni komunikacyjnych w domu, dlatego musimy zadbać, aby było w niej dość miejsca na komfortowe przemieszczanie się.
Akcesoria niezbędne w każdym holu: wieszaki, wieszaczki i stojaki na parasole
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na praktyczną garderobę z siedziskiem, czy też nie, na pewno w naszym przedpokoju muszą się znaleźć podstawowe akcesoria zapewniające funkcjonalność całego wnętrza. Jakie?
- Wieszaki – stojące lub ścienne, najlepiej z miejscem na większą liczbę kurtek. Zadbajmy, by nie tylko domownicy, ale również odwiedzający nas goście mogli wygodnie odwiesić swoje okrycia.
- Stojak na parasole – dzięki specjalnemu miejscu na parasolki zawsze będziemy mieli je pod ręką, gdy zaraz po wyjściu z domu zorientujemy się, że pada. Wystarczy cofnąć się dwa kroki do domu i sięgnąć po to niezbędne akcesorium.
- Ociekacz na obuwie – zima, jesień, ale i deszczowe lato potrafią nam przysporzyć sporo trudności podczas sprzątania. Nie wnośmy więc błota i śniegu do mieszkania – zdejmijmy buty w przedpokoju i odstawmy je na specjalny ociekacz.
- Miejsce na klucze – to akcesorium obowiązkowo powinno znaleźć się w każdym domu i mieszkaniu. Każdy z nas z pewnością nieraz godzinami szukał kluczy do domu. Jeśli w przedpokoju zamontujemy specjalną szafkę do ich odwieszania lub półkę, na którą za każdym razem będziemy je odkładać, z pewnością zaoszczędzimy mnóstwo czasu.
Lustra w przedpokoju w zabudowie meblowej w formie szafy do przedpokoju – przedpokojowe must have
Wyposażając przedpokój, nie można zapomnieć o lustrze. Duże, pozwalające nam się przejrzeć w całości lub przynajmniej połowie, utwierdzi nas w przekonaniu, że jesteśmy gotowi do wyjścia. Dzięki zwierciadłu unikniemy modowych wtop lub zwykłych niedopatrzeń, takich jak plama na bluzce czy zepsuta fryzura.
Lustro warto dopasować do pomieszczenia według odpowiednich zasad. Nie wieszajmy go bezpośrednio naprzeciwko drzwi – lepiej umieścić je nieco z boku. Świetnie sprawdzi się także na drzwiach szafy przesuwnej z siedziskiem albo umieszczone nad szafką z butami.
Wszystkie meble i akcesoria, które wymieniliśmy, zapewnią nam najwyższy komfort szykowania się do wyjścia z domu (co docenimy, gdy przed wyjściem do pracy mamy niewiele czasu), ale i powrotów – dzięki niektórym rozwiązaniom możemy jak najszybciej pozbyć się płaszcza i zabłoconych butów i od razu oddać się błogiemu, zasłużonemu wypoczynkowi w domowym zaciszu.