Logo

Nowoczesne pergole tarasowe, czyli salon w ogrodzie – jaki rodzaj konstrukcji wybrać?

Kategorie: Otoczenie

Pergole tarasowe to ciekawy sposób na wykończenie przydomowej przestrzeni. Chronią bowiem miejsce przeznaczone do relaksu przed słońcem, deszczem i wiatrem. Jaki projekt pergoli wybrać, jeśli zależy nam i na trwałości, i na estetyce?

Luksusowych i nowoczesnych aluminiowe pergole tarasowe: funkcjonalność i stylowa dekoracja
Luksusowych i nowoczesnych aluminiowe pergole tarasowe: funkcjonalność i stylowa dekoracja

Luksusowe pergole tarasowe – funkcjonalna i stylowa dekoracja

Taras wychodzący na ogród to miejsce idealne do wypoczynku w ciepłe dni. Latem może być na nim zbyt gorąco, dlatego warto zadbać o wybudowanie zadaszenia. Świetnym sposobem na uzyskanie cienia na tarasie jest montaż pergoli – lekkiej, ażurowej konstrukcji, która pomoże poprawić warunki w miejscu przeznaczonym do relaksu. Można obsadzić ją roślinami i pozwolić, by pnącza wspinały się po słupach.

Rolą pergoli tarasowej jest osłanianie przestrzeni blisko domu od słońca, a niekiedy także od opadów atmosferycznych. Ażurowy dach nie powstrzyma deszczu, jednak konstrukcja ze szkła lub poliwęglanu będzie stanowiła skuteczną barierę dla opadów. Na takim tarasie można wypoczywać przy każdej pogodzie i bez obaw trzymać na nim poduszki czy drewniane meble ogrodowe. Zadaszenie pomaga obniżyć temperaturę w pomieszczeniach przylegających do tarasu, dzięki ograniczeniu bezpośredniego nasłonecznienia ścian i okien.

Warto wybrać projekt pergoli tarasowej, który współgra z estetyką budynku. Zadbajmy o konsekwencję w doborze kolorów i materiałów, by aranżacja prezentowała się spójnie. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które komponują się z nowoczesną architekturą – to między innymi zadaszenia tarasowe na profilach aluminiowych.

Pergola na domu pasywnym z dużymi panoramicznymi oknami
Dopasowanie do stylu jest ważne ale także cena modnej pergoli tarasowej

Bezpieczna konstrukcja pergoli tarasowej – o czym warto pamiętać?

Mocowanie zadaszenia na tarasie powinno być przede wszystkim bezpieczne. Istnieją dwie podstawowe metody montażu – pergola może być przykręcana do ściany lub wolnostojąca. W przypadku mocowania do ściany budynku niezbędne jest zastosowanie systemy łączników lub kotew – mogą to być na przykład kotwy chemiczne uznawane za najbardziej wytrzymałe.

Niezbędne jest także stabilne osadzenie słupów podtrzymujących konstrukcję. Do tego celu należy wykorzystać stalowe kotwy do słupów i zalać je betonem lub przykręcić do betonowego fundamentu. Taki sposób montażu zapewnia bardzo dobrą stabilność szkieletu i jego trwałość na wiele lat.

Rodzaje materiałów do budowy nowoczesnej pergoli – drewno czy aluminium?

Nowoczesne pergole tarasowe to proste konstrukcje z płaskim dachem. Zadaszenie umieszcza się na wysokości 200-250 cm, a słupy rozmieszcza w odległości 170-250 cm. Najprostszy wariant to dwa pionowe słupy i płaski dach opierający się na nich z jednej strony, a z drugiej przymocowany do ściany budynku. Dach może mieć konstrukcję ażurową, a więc składać się z równoległych belek. Aby uzyskać ochronę drewnianego tarasu przed opadami atmosferycznymi, taki szkielet pokrywa się wybranym materiałem, na przykład poliwęglanem lub tkaniną.

Zadaszenia tarasowe różnią się od siebie pod względem zastosowanego materiału konstrukcyjnego. Do wyboru mamy dwa podstawowe warianty – są to drewniane oraz metalowe pergole tarasowe. Naturalne drewno świetnie pasuje do tradycyjnych domów z ozdobną więźbą dachową. Będzie pasowało do drewnianych okien i desek, którymi wykończyliśmy taras. Pamiętajmy, że drewno wymaga regularnej konserwacji i jest podatne na działanie czynników atmosferycznych.

Integralne markizy zintegrowana z dachem szklanym – ochrona przed deszczem i słońcem

Aluminiowa pergola tarasowa jest lekka i łatwa w montażu. Może być pomalowana proszkowo na wybrany kolor, na przykład na czarno lub biało. Taki stelaż prezentuje się nowocześnie i pasuje do prostej, nowoczesnej bryły budynku z płaskim dachem. Aluminiową konstrukcję pergoli tarasowej można kupić w formie zestawu elementów gotowych do złożenia.

Pergola tarasowa z lekkim, rozsuwanym dachem z tkaniny wodoodpornej

Istnieją różne rodzaje zadaszenia tarasu – każde z nich prezentuje się nieco inaczej i ma pewne niekwestionowane zalety. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest skonstruowanie pergoli z ruchomą osłoną z wodoodpornej tkaniny. Materiał najczęściej występuje w neutralnym odcieniu beżu lub szarości, by dobrze komponować się z elewacją.

Taka pergola tarasowa z markizą może zmieniać swój charakter zależnie od potrzeb. Gdy potrzebujemy cienia, wystarczy rozwinąć zadaszenie. Jeśli zimą w mieszkaniu brakuje słońca, można bez trudu zwinąć tkaninę, zyskując lepsze doświetlenie wnętrza.

Zadaszenie pergoli z poliwęglanu lub szkła wraz ze zintegrowanymi markizami

Rozsuwana pergola tarasowa może posłużyć jako samodzielne zadaszenie bądź znajdować się pod przezroczystym daszkiem ze szkła lub poliwęglanu. W tym drugim przypadku tkanina jest w mniejszym stopniu narażona na niszczące działanie deszczu, śniegu i wiatru, dzięki czemu posłuży dłużej. Taka konstrukcja będzie jednak droższa w wykonaniu.

Wyposażenie pergoli tarasowej i automatyka: profile aluminiowe z ruchomymi piórami

Jeśli nie zależy nam tak bardzo na ochronie przed słońcem, ponieważ taras znajduje się od strony północnej lub ma zapewnioną osłonę wysokich drzew, możemy zdecydować się na zadaszenie przepuszczające światło bez zintegrowanych markiz. Do wyboru mamy poliwęglan komorowy lub szkło hartowane. Tego typu zadaszenia trzeba regularnie czyścić, ponieważ osadzające się pyłki, glony i brud bardzo rzucają się w oczy.

Po zamontowaniu pergoli tarasowej pora na obsadzenie okolic roślinnością. Umiejętnie dobrane rośliny ogrodowe zamienią taras w miejsce sprzyjające relaksowi. Warto posadzić pnącza, które będą wspinać się po ażurowej pergoli – mogą to być klematisy, bluszcz lub wiciokrzew.

Konstrukcja pergoli tarasowej powinna być stabilna i bezpieczna, a także wykonana z materiałów trwałych, odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Nowoczesne pergole z drewna lub aluminium zamienią taras w funkcjonalną i estetyczną przestrzeń, pozwalając na bliższy kontakt z naturą.

Projekt domu - Maciejka III Projekt domu  Gryf 3

Projekty domów murowanych, czyli co warto o nich wiedzieć?
Blog
22 Grudzień sylius.ui.original_price 2024
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie. Wśród dostępnych technologii, domy murowane od lat cieszą się niesłabną
Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść