Logo

Nowoczesne trendy w budownictwie – jakie rozwiązania cieszą się popularnością?

Branża budowlana nieustannie się rozwija. Z każdym rokiem przybywa innowacyjnych rozwiązań, które poprawiają wydajność energetyczną budynków oraz ich funkcjonalność. Czym wyróżniają się projekty domów tanich, łatwych w utrzymaniu i nowoczesnych?

Nowoczesne budownictwo jednorodzinne - jakie panują trendy w branży
Współczesne domy rozwiązania energooszczędne i ekonomiczne

Nowoczesne budownictwo jednorodzinne – jakie trendy panują w branży?

Wybierając projekt, inwestorzy kierują się nie tylko wrażeniami wizualnymi, lecz przede wszystkim praktycznym charakterem budynku. Nowoczesny dom ma być funkcjonalny, łatwy do umeblowania, a także oszczędny. W budownictwie cenione są nowoczesne technologie i rozwiązania takie jak odzysk ciepła z rekuperacji, kolektory słoneczne, fotowoltaika, materiały niskoemisyjne, a także systemy zdalnego sterowania wszystkimi instalacjami w domu.

Coraz częściej zależy nam na ograniczeniu zużycia energii, tak by obniżyć wysokość rachunków oraz żyć bardziej ekologicznie. Popularnością cieszą się domy pasywne o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię niezbędną do ogrzania wnętrza. Pojawiła się nawet idea konstruowania domów plusenergetycznych, które wykazują znikome koszty eksploatacji, a nawet produkują nadwyżki energii.

Inwestorzy chętnie decydują się na projekty domów tanich i łatwych w utrzymaniu, które wyróżniają się mniejszym metrażem. Niewielki budynek to niższe koszty związane z wykończeniem wnętrza, ogrzewaniem i energią elektryczną. W ostatnich latach rośnie popularność projektów domów parterowych. Prosta, zwarta bryła i funkcjonalne wnętrze to największe atuty tego typu konstrukcji.

Nowoczesne odzyskiwanie ciepła z rekuperatora : filtracja bez strat ciepła
Nowoczesne odzyskiwanie ciepła z rekuperatora : filtracja bez strat ciepła

Materiały stosowane w nowoczesnym budownictwie

Aby budynek rzeczywiście był energooszczędny, powinien spełniać szereg warunków technicznych. Bardzo ważne jest stosowanie nowoczesnych technologii budowlanych i materiałów o korzystnych właściwościach. Wybierajmy te o niskim współczynniku przenikania ciepła, zapewniające dobrą izolacyjność termiczną. Osiągnięcie oczekiwanego standardu energetycznego budynku wiąże się z wyższymi kosztami budowy, jednak w szerszej perspektywie pozwala obniżyć koszty eksploatacji.

Podczas budowy nowoczesnego domu jednorodzinnego korzystajmy z wysokiej klasy materiałów, które pojawiają się na rynku obok swoich tradycyjnych odpowiedników. Do budowy ścian zewnętrznych można wykorzystać silikaty, keramzytobeton lub pustaki ceramiczne. Izolację termiczną wykonajmy z wysokoefektywnych płyt o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła. Dobre parametry materiału pozwalają na zastosowanie cieńszej warstwy ocieplenia. Innowacyjnym rozwiązaniem są panele próżniowe o grubości zaledwie kilku centymetrów, które zapewniają doskonałą izolacyjność termiczną – próżnia jest najlepszym znanym izolatorem.

Jakie materiały warto zastosować w nowoczesnym budownictwie?
Jakie materiały warto zastosować w nowoczesnym budownictwie?

Fotowoltaika i inne rozwiązania, które zmniejszają zużycie energii

Jak osiągnąć tak pożądaną przez inwestorów energooszczędność budynku? Dobór materiałów o dobrych parametrach to nie wszystko. Wśród nowych technologii stosowanych w budownictwie jednorodzinnym nie może zabraknąć rekuperacji. Rekuperator połączony z systemem wentylacji pozwala na ogrzewanie powietrza dostarczanego do wnętrza budynku za pomocą energii cieplnej powietrza wywiewanego. Rozwiązanie jest korzystne nie tylko ze względów ekonomicznych, lecz także zdrowotnych. Zastosowanie dobrych filtrów pozwala na oczyszczenie powietrza w całym domu.

W projektach domów energooszczędnych bardzo często uwzględnia się montaż paneli fotowoltaicznych. Dzięki nim można czerpać zyski z energii słonecznej i znacząco obniżyć rachunki za prąd. Liczne programy dofinansowania fotowoltaiki zachęcają do zastosowania tego rozwiązania w swoim gospodarstwie domowym.

Panele słoneczne zainstalowane na dachu domu pokrytego dachówką w Europie na tle błękitnego nieba
Instalacja elektryczna, również z własnego źródła: wytwarzanie prądu z wykorzystaniem systemu fotowoltaiki

System grzewczy w nowoczesnym budownictwie domów – kolektory słoneczne i pompa ciepła

Wykorzystanie energii ze słońca jest jedną z najnowocześniejszych metod ogrzewania domu. Kolektory słoneczne zamontowane na południowej stronie dachu akumulują ciepło i mogą być wykorzystane do ogrzewania wody i dogrzewania domu. Warto zauważyć, że kolektory w przeciwieństwie do paneli fotowoltaicznych nie pozwalają na przetwarzanie energii cieplnej w elektryczną.

Korzystnym rozwiązaniem technologicznym jest montaż pompy ciepła, która odzyskuje energię ze środowiska (powietrza, gruntu, ścieków, źródeł geotermalnych), przetwarza ją i pozwala na dystrybucję ciepła w naszym domu. Ta innowacyjna technologia stosowana coraz chętniej w budownictwie jest wciąż rozwijana i udoskonalana – celem jest efektywny system o wysokiej opłacalności.

Nowoczesne budownictwo ze sterowaniem wszystkimi instalacjami w jednym

Inteligentny dom – system sterowania instalacjami

Dopełnieniem nowoczesnych technologii budowlanych powinien być zintegrowany system zarządzania budynkiem. Warto zdecydować się na układ typu „inteligentny dom”, który umożliwia sterowanie ogrzewaniem, oświetleniem, wentylacją, roletami, alarmem i innymi instalacjami w budynku. Sprawną pracę wszystkich elementów układu zapewniają specjalne czujniki, które przekazują informacje do centrali.

Rolety lub markizy mogą być wyposażone w czujniki nasłonecznienia, temperatury, wiatru i opadów atmosferycznych, które pomagają uzyskać optymalne zacienienie wnętrza. Ciekawym rozwiązaniem jest montaż siłowników, które umożliwiają zdalne zamykanie okien. Gdy wychodzimy z domu, centrala alarmu wydaje polecenie domknięcia skrzydeł. Za bezpieczeństwo w zaawansowanym technologicznie budynku odpowiadają także czujniki wykrywające dym, ulatniający się gaz lub wyciek wody. Ostrzeżenie o niebezpieczeństwie lub awarii instalacji może nawet uratować nam życie.

Nowoczesny ekologiczne system grzewczy - kolektory słoneczne i pompa ciepła
Nowoczesny ekologiczne system grzewczy - kolektory słoneczne i pompa ciepła

Nowoczesne technologie w budownictwie ułatwiają konstruowanie budynków efektywnych energetycznie i tanich w utrzymaniu. Doskonała izolacja termiczna oraz zastosowanie kolektorów, paneli słonecznych, pompy ciepła, rekuperacji i systemu sterowania instalacjami pozwala na stworzenie domu funkcjonalnego i wygodnego w codziennym użytkowaniu.

Projekty domów murowanych, czyli co warto o nich wiedzieć?
Blog
22 Grudzień sylius.ui.original_price 2024
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie. Wśród dostępnych technologii, domy murowane od lat cieszą się niesłabną
Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść