Logo

O jakich domach marzą Polacy? Dzisiejszy styl budowania i projektowania

Zgrabny dom parterowy zamiast masywnej willi, dom pasywny zamiast klasycznych rozwiązań, duże przeszklenia zamiast odgradzania się od otoczenia – czasy się zmieniają. Jaki jest dziś dom marzeń Polaków? Sprawdźmy.

Nowa era w budownictwie to zmierzch domów wielopokoleniowych

Kiedy spojrzymy na kilkudziesięcioletnie domy, zauważymy, że w większości przypadków są one wyjątkowo duże. Budownictwo jednorodzinne w Polsce zaczyna się zmieniać – już nie planujemy mieszkać razem z rodzicami, ciotką i dziadkami. Polacy coraz częściej wolą budować niewielkie, przytulne domy – tylko dla siebie i swoich dzieci lub wyłącznie dla siebie – w przypadku par bezdzietnych.

Domy wielopokoleniowe, często znacznie większe niż 140 m², są po prostu za duże na potrzeby mieszkających dziś w Polsce osób. Z pewnością jest to również uzależnione od dzisiejszych kosztów wznoszenia budynków. Zarówno materiały, jak i robocizna są znacznie droższe niż nawet kilka lat temu. A różnice między wybudowaniem domu o wielkości 100 m² a domu o wielkości 140 m² są spore.

Stary dom budowany metodą tradycyjną

Coraz częściej Polacy wybierają projekty małych domów – o metrażu nie większym niż 125 m², które są tanie w budowie i eksploatacji, a przy tym po prostu wystarczające. Coraz częściej zdarza się, że młodzi wybierają projekty o powierzchni użytkowej rzędu 80-90 m².

Polacy budują coraz ładniej, bardziej komfortowo i bardziej energooszczędnie

Polacy zaczynają przekonywać się do nowoczesnych domów pasywnych, w które, jak się często okazuje, po prostu warto inwestować. Koszty utrzymania takiego domu są bowiem znacznie mniejsze niż w przypadku budownictwa standardowego.

Gotowe projekty domów energooszczędnych pokazują również, że są one ładne i komfortowe. W tej kwestii Polacy również się rozwijają. Od lat rosnący trend budowania i urządzania w stylu skandynawskim zaowocował przekonywaniem się do prostych form i drewna, a nawet płaskich dachów. Programy wsparcia finansowego budowy domów energooszczędnych stanowią także dodatkową zaletę dla młodych ludzi.

Polacy kochają przytulny minimalizm – niesłabnąca popularność stylu skandynawskiego

Style budownictwa jednorodzinnego w Polscesą różne, jednak rosnącą popularnością cieszą się domy proste w formie. Domy dworkowe przechodzą powoli do historii, choć wciąż obserwuje się ich obecność. Pomimo przywiązania do klasycznej cegły komórkowej i bloczków betonowych Polacy coraz częściej zaczynają wybierać drewno. Domy z drewnianą elewacją to ukłon w stronę stylu skandynawskiego. Elementy drewniane znajdują się nawet na najbardziej nowoczesnych osiedlach.

Nowoczesny dom energooszczedny

Również minimalizm we wnętrzach to jedna z zasad stylu skandynawskiego, który zaczyna sukcesywnie wypierać polskie przywiązanie do przekształcania mieszkań w muzea. Zdajemy się być coraz bardziej świadomi estetycznie.

Jakich domów pragną współcześni Polacy?

Jaki jest dom marzeń Polaków? Analizując ich aktualne wybory, widać wyraźnie, że chcą mieszkać coraz bardziej nowocześnie i ekologicznie. Wśród najpopularniejszych projektów domów z roku 2020 najwięcej znaleźć można niewielkich domów parterowych o dość nowoczesnej bryle z elementami skandynawskimi. Są też bardziej tradycyjne rozwiązania, których popularność od lat nie spada.

Polacy coraz częściej cenią duże przeszklenia w budownictwie, które znajdują się w wielu gotowych projektach domów nowoczesnych. Łączenie przestrzeni mieszkalnej z otoczeniem wpisuje się w najnowsze trendy i stanowi element, którego ciągle zazdrościmy Amerykanom. Budownictwo jednorodzinne w Polsce zmienia się także, jeśli chodzi o użyte technologie i zastosowane rozwiązania grzewcze czy instalacyjne. Młodzi, świadomi zmian klimatycznych Polacy nie chcą już tradycyjnych rozwiązań i chętniej wybierają projekty domów energooszczędnych.

Energooszczędne budowanie – z czym to się wiąże?

Od 2014 roku zgodnie z rozporządzeniami Unii Europejskiej każdy budynek musi być budowany bardziej energooszczędnie. Wobec problemów klimatycznych szacuje się również, że po 2021 roku w Polsce ciężko będzie utrzymać dom wykorzystujący tradycyjne formy grzewcze. Piece węglowe mają zniknąć całkowicie. Dlatego też, gdy mamy w planach budowę nowego domu, warto skorzystać z projektów domów pasywnych lub energooszczędnych.

Technologie energooszczedne

Z czego budować dom energooszczędny?

To fakt, że nowoczesne technologie różnią się od tradycyjnych, choć niektóre materiały czy rozwiązania mogą się pokrywać. Zobaczmy:

Materiały używane w:
ElementyBudownictwie energooszczędnymBudownictwie standardowym
ŚcianyBloczki komórkowe (silikat)Cegła dziurawka, pustaki
IzolacjaWełna skalnaStyropian
(grubość izolacji nie powinna być mniejsza niż 20 cm)(standardowa izolacja wynosi 10-12 cm)
DachDach dwuspadowy, jednospadowy lub płaski z kolektorem słonecznymWielospadowy
OknaTrzyszybowe, od strony północnej powinny być użyte takie o mniejszym współczynniku przenikania ciepłaDwuszybowe, po każdej stronie takie same

Nie tylko materiały mają znaczenie w budowie domu energooszczędnego, ale również jego forma, usytuowanie względem stron świata, a także zastosowane później rozwiązania grzewcze. Istotna jest zwarta bryła (np. sześcian), tak jak w nowoczesnych domach-stodołach.

Nowoczesny dom w stylu stodoły

Okazuje się, że dom marzeń Polaków może być jednocześnie piękny, nowoczesny i energooszczędny. Na szczęście już nie oznacza to o wiele większych kosztów realizacji takiego projektu. Szczególnie że koszty inwestycji w nowoczesne, pasywne i energooszczędne domy szybko zwracają poprzez niskie koszty eksploatacyjne.

Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Projekty dużych domów – idealne rozwiązanie dla wymagających
Blog
01 Sierpień 2024
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. To miejsce, które ma być naszą oazą spokoju, schronieniem przed codziennym zgiełkiem oraz przestrzenią, gdzie
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść