Logo

Okiennice wewnętrzne i zewnętrzne – urocza ochrona przed słońcem, mrozem i włamaniem

Okiennice znane są od stuleci – zdobiły, chroniły od mrozu i zakusów zwolenników cudzej własności, domy dworskie i zwykłe, chłopskie chałupy. Doczekały się nawet swojego szlaku turystycznego: „Kraina Otwartych Okiennic”. Czy jednak tylko tradycyjne, drewniane budownictwo zasługuje ten element ozdoby elewacji? Czy okiennice są przewidziane wyłącznie na zewnątrz? Oczywiście, że nie. Tradycyjne, nowoczesne, wewnętrzne czy zewnętrzne okiennice znowu wracają do łask i są ciekawą aranżacją ścian oraz okien naszego domu.

Okiennica w domu

Okiennice zewnętrzne – ponadczasowa ozdoba budynku

Doskonałą metodą podkreślenia otworów okiennych, szczególnie w projektach domów w stylu rustykalnym, są okiennice. Bardzo dobrze tę zależność obrazuje projekt domu parterowego „Hektor”, w którym okiennice świetnie uzupełniają się z detalami podkreślającymi wejście i podnoszą atrakcyjność frontu projektu. Często okiennice zewnętrzne służą tylko jako ozdoba budynku, zadziwiając mnogością kształtów, wyciętych w drewnie zawijasów i misternych wykończeń. Jak widać na przykładzie chałup podlaskich wsi Soce czy Puchły, okiennice ozdobne stanowią niezmiennie przez dziesiątki lat ceniony detal, który przyciąga turystów poruszających się wschodnią ścianą Polski, pomiędzy białowieskim żubrem a biebrzańskim łosiem.

Rodzaje okiennic – okiennice drewniane, aluminiowe, PCV

Projekt domu Przygoda, wizualizacja 2

Mimo, że zwykle okiennice są kojarzone z drewnianymi listwami zamkniętymi w ramie z tegoż materiału, nie jesteśmy skazani na tę materiałową monogamię. Coraz częściej spotyka się modele aluminiowe lub PCV, które mają znacznie lepszą odporność na warunki atmosferyczne, przy czym, dzięki nowoczesnej technice nakładania barw i uzyskiwania pożądanych efektów, okiennice takie mają zachowany kolor i fakturę drewna i z już niewielkiej odległości są nie do odróżnienia od jego naturalnego oryginału. Można jednak zamówić modele lakierowanie w kolorach zupełnie odbiegających od drewnianych pierwowzorów i dopasować barwę do ogólnej aranżacji elewacji budynku. Ponadto aluminiowe bądź PCV będą znacznie lepiej się spisywać jako inne niż dotychczasowe, drewniane, tradycyjne rozwiązania typu rama, skrzydło, zawias.

Okiennice przesuwne

Coraz większą popularnością cieszą się okiennice przesuwne, w których skrzydła zamontowane są na specjalnych prowadnicach. Oczywiście, aby dokonać montażu takiego typu okiennic, trzeba dysponować wolną przestrzenią ściany po obu stronach okna, tarasu, loggii lub balkonu. Z wypełnieniem ażurowym bądź pełnym mogą spełniać wiele różnych funkcji. Nie tylko stworzą barierę słoneczną, ale również zatrzymają ciepło, mogą też z powodzeniem służyć jako okiennice antywłamaniowe.

Dom z okiennicami

Wspomniany wcześniej projekt Hektor pozbawiony okiennic zapewne straciłby nieco na swej atrakcyjności. Podobnie ma się rzecz w drugą stronę – zwykle dom, który dotychczas wydawał się pozbawiony charakteru i oryginalności, bardzo zyska po dopełnieniu jego otworów okiennych dodatkowymi elementami. Wiadome jest, że jedną z największych bolączek budownictwa pasywnego czy energooszczędnego jest ciepło uciekające przez okna. Jeżeli w dodatku nasz dom jest wyposażony w duże powierzchnie szklane, otwierające się na taras, mamy ogromny kłopot ze związaniem ciepła w środku domu. Na przestrzeni ostatnich lat zmiany klimatu nie pomagają nam w walce z utratą ciepła, sprowadzając na nasze domostwa gwałtowne porywy wiatru, także w okresie zimowym. Dobrze dobrane okiennice znacznie pomogą nam wygrać batalię o ciepły dom. Nie tylko też ozdoba domu się liczy, ale i nasze w nim bezpieczeństwo. Bardzo częstym widokiem, szczególnie w zabudowie letniskowej, są zamknięte poza sezonem okiennice. Stanowią one doskonałą barierę przeciwko włamywaczom, dla których liczy się każda sekunda, a trwałe zamknięcie okien potrafi zatrzymać próbę włamania o wiele dłużej niż kilkanaście sekund. Mając dobre drzwi antywłamaniowe, naszym newralgicznym punktem są okna i właśnie je dodatkowo dobrze zabezpieczyć okiennicami.

Okiennice wewnętrzne

Nazywane shutterami, drewniane okiennice wewnętrzne świetnie sprawdzają się w nowoczesnych domach o dużych powierzchniach przeszklonych. Z racji ilości miejsca, jakiego potrzebują, występują najczęściej jako okiennice harmonijkowe. Mogą być nawet sterowane pilotem, co jest wygodne, zwłaszcza, że przy dużych powierzchniach okiennych najlepiej sprawdzają się i prezentuję ciężkie, masywne modele. Ciekawym rozwiązaniem są okiennice wewnętrzne, przewidziane do montażu na oknach dachowych.

Jak zrobić okiennice?

Przy najprostszych, drewnianych konstrukcjach możemy się pokusić o zrobienie okiennic samodzielnie, wykorzystując np. drzwiczki drewniane do szafek dostępnych w wielu podstawowych marketach budowlanych. Jeżeli mają spełniać tylko i wyłącznie rolę dekoracyjną, po przykręceniu zawiasów możemy je zamontować na ścianie budynku. Rozwiązanie te jest jednak zupełnie amatorskie i niewystarczające. Aby w pełni doświadczyć walorów i zalet posiadania elementu, jakim są okiennice nowoczesne, lepiej jest nie tylko zaopatrzyć się w markowy produkt objęty odpowiednimi gwarancjami i spełniającymi normy, ale i montaż zlecić ekipie producenta lub dilera produktu. W ten sposób nie pozbawimy się utraty gwarancji ze względu na zły montaż, ale jeszcze dostaniemy na niego osobną gwarancję. Sam montaż jest uzależniony od rodzaju materiału, z jakiego jest wykonana ściana, ilości jej warstw i wymogów bezpiecznego użytkowania.

Decydując się na dodatkowe zdobnictwo domu, które zawiera w sobie jeszcze tak wiele zalet użytkowych, na pewno warto zainteresować się ofertą okiennic. Mimo, że zostały nieco wyparte z rynku przez rolety, dom w nie wyposażony ma swój nieprzeciętny urok. W dodatku okiennice zapewnią nam większe bezpieczeństwo tego, co po „naszej stronie ściany”, nie pozwolą uciec z domu ciepłu i zabezpieczą okna przed gwałtownymi podmuchami wiatru. Jeżeli natomiast zewnętrznie nie chcemy, lub nie możemy ich zamontować, mamy doskonałą alternatywę w postaci okiennic wewnętrznych.

Projekty domów z możliwością adaptacji poddasza – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim domu?
Blog
28 Czerwiec 2024
Marzenie o własnym domu towarzyszy nam przez całe życie. Własne cztery kąty to nie tylko przestrzeń do życia, ale także miejsce, gdzie realizujemy swoje pasje, spędzamy czas z rodziną i odpo
Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść