Logo

Jak zorganizować plac budowy i przerwy technologiczne?

Każdy inwestor wie, że budowa domu właściwie nigdy nie przebiega w stu procentach zgodnie z założeniami. Podczas planowania poszczególnych etapów trzeba wziąć pod uwagę zarówno niespodziewane opóźnienia, jak i przewidywane przerwy technologiczne. Dlaczego przestój w pracach jest tak ważny dla całej inwestycji?

budowa domu a jego stan - wychanie

Budujesz dom? Zacznij od planu budowy

Zwykle budowę domu rozpoczynamy bez konkretnej wiedzy o dokładnym przebiegu prac. Nie znamy harmonogramu czy niezbędnych przerw technologicznych. Nie mamy też wiedzy dotyczącej innych kwestii, które mają bezpośredni wpływ na terminy poszczególnych robót. Zanim budowa ruszy pełną parą, warto więc przygotować odpowiedni plan działania, uwzględniający wszystkie ważniejsze etapy budowy, użyte materiały i konieczne przestoje.

Pozwoli to nie tylko poznać realne terminy, ale także zaplanować i rozłożyć budżet na kilka etapów. Dobrym pomysłem przed rozpoczęciem planowania swojej budowy będzie spotkanie i rozmowa z bardziej doświadczoną osobą. Może to być przyszły kierownik budowy lub inspektor nadzoru, ale też znajomy czy sąsiad, którzy budowę mają już za sobą.

Jak dobrze zaplanować budowę domu – przerwy technologiczne na budowie

Planowanie budowy ma szczególne znaczenie w budownictwie tradycyjnym. A to dlatego, że występuje w nim wiele robót mokrych, takich jak betonowanie, murowanie czy tynkowanie. W Polsce domy zwykle posadowione są na ławach żelbetonowych ze ścianami zewnętrznymi z bloczków lub pustaków ceramicznych. Wyróżniają je także stropy gęstożebrowe lub żelbetonowe i drewniana więźba dachowa, najczęściej pokryta dachówką lub blachą.

murowanie a przerwy technologicze

Takie budownictwo wymaga zarówno przerw technologicznych, jak i tych uzależnionych od panujących warunków atmosferycznych. Biorąc pod uwagę panujący w Polsce klimat, pogoda ma kluczowy wpływ na przestoje w budowie. Nie wszystkie prace możemy wykonać w temperaturach zbyt niskich (poniżej +5°C), ale także w za wysokich (powyżej 25°C). Dlatego też podczas planowania rozpoczęcia budowy konieczne jest uwzględnienie warunków pogodowych.

Warto pamiętać, że przerwom technologicznym podlegają nie tylko prace murarskie, ale także wykończeniowe – na zewnątrz i wewnątrz budynku. Jednym z takich etapów będzie np. budowa schodów.

Ile powinny trwać przerwy technologiczne?

Poszczególne etapy prac, szczególnie w budownictwie tradycyjnym, wymagają zastosowania przerw technologicznych. Mogą się one różnić od zastosowanych technologii – inny będzie czas oczekiwania na wyschnięcie wylewki betonowej, a inny, kiedy zastosujemy suchy beton.

Ile trzeba czekać z poszczególnymi pracami?

  • Wykonanie fundamentów: 1-3 dni.
  • Wykonanie belek (podciągów i nadproży): 1-3 dni.
  • Wykonanie stropów: 1-3 dni.
  • Wykonanie wieńców pod murłatę: 1-3 dni.
  • Schnięcie wypraw tynkarskich: 14-28 dni.
  • Schnięcie posadzek i wylewek: 14-28 dni.
  • Wiązanie kleju do przyklejenia płytek podłogowych: 1-3 dni.
  • Wysychanie impregnatów: 1 dzień.
  • Wysychanie gładzi: 2 dni.
  • Wysychanie zagruntowanych powierzchni: 1 dzień.
  • Wysychanie powłok malarskich: 1-3 dni.
  • Wysychanie lakierów: 1-3 dni.
  • Wysychanie do wilgotności wymaganej, na przykład przez drewno lub tynk: 1-6 miesięcy.
przerwy w budwaniu - jak wykorzystać?

Organizacja robót betonowych a przerwy technologiczne

Przerwy robocze w betonowaniu to jedne z najważniejszych przestojów podczas budowy. W budownictwie tradycyjnym zużywa się bardzo dużo wody, która musi mieć czas na wyparowanie. Jeśli zbyt szybko wprowadzimy się do mokrego domu, może to negatywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia.

Po wykonaniu fundamentów musimy odczekać kilka dni, zanim zaczniemy murować ściany. A po jakim czasie rozszalować fundament? Najlepiej odczekać 3-4 dni. Wymurowane ściany należy pozostawić do wyschnięcia nawet na kilka miesięcy. W ciepłych miesiącach można skrócić ten czas do ok. 60 dni. Kiedy zabetonuje się wieniec, nie powinno się od razu przystępować do układania więźby dachowej. Warto odczekać min. 2 tygodnie. Na strop wchodzimy po upływie 2 dni od momentu ułożenia na nim betonu. Dlatego też zaleca się jego wykonanie przed weekendem, który jest wolny od pracy.

po jakim czasie można chodzić po wylewce? Już po 5-6 godzinach, ale dla pewności i optymalnego związania się i wyschnięcia betonu najlepiej odczekać ok. 2 dni. Należy w tym miejscu pamiętać, że szczelin dylatacyjnych nie można wykonać po stwardnieniu masy, dlatego najlepiej pomyśleć o nich odpowiednio wcześniej.

wysychanie tynkow przerwy

Uwzględniając przerwy technologiczne, warto też wiedzieć, w jakiej temperaturze można lać beton. Najlepiej, żeby betonowanie odbywało się w temperaturze nie niższej niż 4-5°C. Aby przyspieszyć wysychanie betonu w chłodne dni, można zastosować plastyfikatory, czyli mieszankę różnych środków (m.in. kwasów karboksylowych). Jej zadaniem jest poprawa elastyczności wylewki oraz jej odporności na wilgoć i niskie temperatury. Zmniejsza ona też ilość wody w betonie, przyspieszając jego wysychanie.

Przerwy organizacyjne w budowie domu a finansowanie

Średni koszt budowy domu wolnostojącego, bez piwnicy, z poddaszem użytkowym i garażem o powierzchni ok. 150 m2, wybudowanego z cegły ceramicznej z dwuspadowym dachem z dachówki ceramicznej, wynosi ok. 430 000 zł. Oszacowanie poszczególnych kosztów ma istotne znaczenie dla powodzenia całej inwestycji. To dlatego tak ważne jest wykonanie harmonogramu prac, a tym samym budżetu na każdym etapie budowy. W kosztorysie warto uwzględnić nie tylko materiały, technologie czy narzędzia, ale także przestoje i przerwy technologiczne.

Budując dom, chcielibyśmy, aby prace przebiegały jak najszybciej. Istnieją jednak takie etapy, które wymagają zatrzymania robót i odczekania kilku lub kilkunastu dni. Niekiedy warunki atmosferyczne lub ograniczony budżet zmuszają nas do przerwy w budowie. Warto przygotować się na takie sytuacje jeszcze na etapie planowania.

Projekty domów murowanych, czyli co warto o nich wiedzieć?
Blog
22 Grudzień sylius.ui.original_price 2024
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie. Wśród dostępnych technologii, domy murowane od lat cieszą się niesłabną
Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść