Oświetlenie naścienne, sufitowe i stojące – dobór lamp, plafonów i kinkietów do salonu
Odpowiednie oświetlenie do salonu pomaga w stworzeniu wnętrza, w którym przyjemnie spędza się czas. Jak prawidłowo rozmieścić lampy, by pomieszczenie było dobrze doświetlone? Jakie modele wybierać – lampy sufitowe, stojące, a może kinkiety?
Jak prawidłowo oświetlić salon?
Salon jako największe pomieszczenie wymaga bardzo dobrego doświetlenia. Lampy powinny skutecznie zastępować dzienne światło, umożliwiając komfortowe korzystanie z przestrzeni przeznaczonej do relaksu również wieczorami i w ciemne dni. Kluczową kwestią jest prawidłowe rozplanowanie oświetlenia – rozmieszczenie lamp tak, by spełniały indywidualne potrzeby domowników. Najlepiej sprawdza się układ lamp różnego typu: sufitowych, ściennych i stojących. Zwróćmy uwagę na dobór żarówek – powinny emitować światło o odpowiedniej jasności i barwie. Liczy się także design lamp sufitowych przeznaczonych do salonu i ich dopasowanie do stylistyki mieszkania.
Wśród istotnych zasad doboru oświetlenia do domu jednorodzinnego warto wymienić konieczność dopasowywania lamp do funkcji poszczególnych stref. Przykładowo, kącik czytelniczy będzie wymagał lampy stojącej z funkcją regulacji kierunku padania światła, w miejscu do pracy potrzeba lampy stołowej, a jako ogólne oświetlenie pomieszczenia najlepiej zastosować lampy sufitowe – plafony do salonu czy żyrandole. W dalszej części artykułu przyjrzymy się poszczególnym typom lamp i sposobom na ich aranżację we wnętrzu.
Lampy sufitowe do salonu – podstawowe oświetlenie pomieszczenia
Dobierając oświetlenie do salonu, mamy do wyboru wiele ciekawych rozwiązań. Lampy sufitowe mogą być wiszące i zachwycać ozdobną oprawą lub sprytnie ukryte w podwieszanym suficie. W dużym salonie warto zamontować kilka pasujących do siebie lamp, stawiając na układ w linii prostej – na środku pomieszczenia lub nad stołem, który stanowi centrum rodzinnego życia.
Przyjrzyjmy się rodzajom lamp sufitowych, które idealnie nadają się do salonów:
- lampy wiszące – uniwersalny typ oświetlenia w postaci oprawy zawieszonej na kablu w oplocie w wybranym kolorze – występują w wielu różnych kształtach, kolorach i stylach, co pozwala na dopasowanie wiszącej lampy do każdego salonu;
- żyrandole – idealne do salonu lampy składające się z wielu punktów świetlnych, zazwyczaj rozmieszczonych na planie koła – efektowna, odpowiednia do wysokich pomieszczeń w stylu klasycznym, nowojorskim lub glamour;
- lampy typu pająk – oryginalne oświetlenie w formie kilku lub nawet kilkunastu prostych oprawek podwieszonych na kablach w tekstylnym oplocie, które wychodzą z jednej przysufitki, przypominając odnóża pająka – świetnie sprawdzają się w industrialnych wnętrzach;
- spoty i reflektory – funkcjonalne lampki w prostej oprawie, które można skierować w różne punkty salonu, by lepiej je doświetlić;
- plafony – lampy z płaskim kloszem, które nie rzucają się w oczy i pozwalają na subtelne oświetlenie minimalistycznych i nowoczesnych wnętrz;
- listwy LED – umieszczone na obwodzie podwieszanego sufitu pozwalają na efektowne oświetlenie całego pomieszczenia – ich zaletą jest możliwość stosowania różnokolorowego światła i sterowania oświetleniem za pomocą pilota;
- oświetlenie podtynkowe – stosowane w przypadku podwieszanego sufitu, umożliwia ukrycie oprawy żarówek halogenowych i uzyskanie subtelnego oświetlenia punktowego.
Najciekawsze lampy stołowe do salonu
Lampy sufitowe to nie wszystko – jeśli pomieszczenie jest duże, konieczne będzie doświetlenie jego wybranych punktów. Lampy stołowe do salonu pomagają w uzyskaniu kameralnej, przytulnej atmosfery. Można postawić na model o ascetycznej formie lub ze zdobionym abażurem, który delikatnie rozprasza światło. Lampkę najlepiej ustawić na niskiej komodzie, by oświetlała ustawione obok dekoracje. Dobrym miejscem będzie także szeroka szafka pod telewizor lub wąski stolik ustawiony pod ścianą.
Do wyboru jest wiele designerskich lamp z podstawą ze stali, drewna, szkła lub ceramiki. Różnorodność produktów dostępnych w sklepach pozwala na łatwe zaaranżowanie wnętrza w wybranym stylu. Sięgajmy po klasyczne lampy stołowe z mosiężną podstawą i jasnym kloszem ze szkła, jeśli urządzamy salon o tradycyjnym charakterze. Do wnętrz industrialnych dobierajmy modele z odsłoniętą żarówką i oprawą ze stali malowanej na czarno. Szklane lampy stołowe świetnie sprawdzą się w salonach w stylu glamour.
W salonie przydają się duże lampy stojące. Pozwalają na doświetlenie fotela służącego za kącik czytelniczy czy stołu, przy którym wspólnie z dziećmi gramy w gry planszowe.
Kinkiety industrialne i klasyczne – sposób na doświetlenie salonu
Lampy ścienne mogą stanowić funkcjonalne dopełnienie żyrandola lub układu plafonów. Montując je na ścianie nad kompletem wypoczynkowym, doświetlimy przestrzeń użytkowaną wspólnie przez domowników. W sklepach dostępnych jest wiele oryginalnych nowoczesnych lamp dekoracyjnych, które świetnie komponują się z modnym wnętrzem. Wybierajmy kinkiety industrialne wykonane z litego drewna połączonego ze stalą. Lampy o niebanalnej konstrukcji wprowadzą do wnętrza niepowtarzalny klimat. Ciekawym rozwiązaniem są kinkiety z wyłącznikiem wkomponowanym w obudowę. Można je swobodnie włączać i wyłączać bez wstawania z kanapy.
Jeśli salon stanowi otwartą przestrzeń, z której przechodzimy na wyższą kondygnację, konieczny jest dobór odpowiedniego oświetlenia schodów. Najlepszy wybór to lampy ścienne, na przykład kinkiety polecane do przedpokoju i korytarza. Warto postawić na nowoczesne rozwiązania i wybrać lampy z czujnikami ruchu. Dzięki nim nie musimy szukać po ciemku włącznika i zawsze jesteśmy bezpieczni na schodach. Dobierając oświetlenie do salonu, starajmy się stworzyć funkcjonalny układ lamp. Powinny się w nim znaleźć zarówno lampy sufitowe, jak i mniejsze źródła światła w postaci kinkietów czy modeli stołowych. Całość ma za zadanie skutecznie zastępować dzienne światło w pokoju dziennym i tworzyć przyjazną atmosferę.