Logo

Panele ścienne – jak montować, do jakich wnętrz pasują i ile kosztują?

Eleganckie i efektowne wykończenie wnętrza świadczy o dobrym guście i wyczuciu estetycznym właściciela nieruchomości. Ciągle jeszcze nie wszystkich stać na zatrudnienie specjalisty do aranżacji. Coraz częściej do wykańczania ścian stosowne są panele. Wybór odpowiedniego modelu, wzoru i kolorystyki stanowi nie lada wyzwanie. Dużą pomoc oferuje Internet, w którym znaleźć można wiele, ciekawych rozwiązań, które po odpowiedniej modyfikacji można z powodzeniem wykorzystać.

Panele ścienne

Rodzaje paneli ściennych

Panele ścienne najlepiej pasują do rustykalnych wnętrz, salonów z kominkiem, góralskich domków jednorodzinnych oraz domków letniskowych. Dobrze sprawdzą się również w gabinetach, pokojach dziecinnych, kuchniach i łazienkach. Panele drewniane są ponadczasowe, dobrze wyglądają w każdym salonie, kuchni, czy pokoju gościnnym. W aranżacji wnętrza równie ważne jest wykończenie – listwy wykończeniowe i przypodłogowe. Panele ścienne mają wiele zalet. Przede wszystkim są łatwe w utrzymaniu czystości i stanowią dobrą izolację termiczną i akustyczną. Można przy ich pomocy tworzyć ciekawe aranżacje wnętrz. Istotne znaczenie ma również jakość materiałów, z których zostały wykonane. W tej materii nie warto oszczędzać, ponieważ raz położone, pozostaną na ścianach przez wiele lat, dlatego powinny być trwałe oraz estetyczne. Wydaje się, że małe mankamenty w panelu nie mają znaczenia – nic bardziej mylnego! Oglądane codziennie, w końcu doprowadzą do irytacji i skutecznie odbiorą radość z przeprowadzonego remontu. Panele mogą być wykonane z różnych materiałów. Najbardziej luksusowe i najdroższe są modele drewniane. Następną grupę stanowią panele ścienne mdf oraz – najtańsze – panele ścienne PCV.

Panele drewniane na ścianę

Panele wykonane z naturalnego drewna są dostępne w dwóch wersjach: deski lub boazerii. Deski z reguły mają wyższą cenę, ponieważ są grube (1,2 do 2 cm) i szerokie (ok. 9,6-12 cm). Do ich wyrobu używane są różne gatunki drewna, np. sosna, świerk, dąb, buk czy jesion. Boazeria z litego drewna montowana jest przez osoby ceniące we wnętrzach mieszkalnych rozwiązania ekologiczne. Takie rozwiązanie sprawia, że każde pomieszczenie staje się ciepłe i przytulne.

Brak wykończenia drewna umożliwia zastosowanie dowolnych środków i powłok malarsko-lakierniczych. Na rynku znajduje się szeroki wybór różnobarwnych bejc, lakierobejc oraz wosków. Dzięki nim można uzyskać wygląd imitujący szlachetne gatunki drzew egzotycznych. Bardzo popularne są obecnie kolory takie jak tek i mahoń. Zastosowanie farb kryjących w jasnych odcieniach bieli, mięty, pistacji czy błękitu nadaje wnętrzu styl angielski lub skandynawski. Bardzo ciekawe efekty aranżacyjne uzyskuje się również dzięki zastosowaniu mocnej czerwieni, zieleni lub granatu. Panele drewniane pasują do każdego wnętrza, szczególnie do domów w stylu wiejskim i skandynawskim. Naturalne deski świetnie izolują termicznie i akustycznie, jednak ich największym atutem jest niezwykle elegancki wygląd. Boazerię sosnową można kupić już od 30 zł/m2, natomiast deski z litego drewna najczęściej sprzedawane są na sztuki (od 25 zł za sztukę).

Panele ścienne mdf

Panele ścienne MDF to produkt drewnopochodny. Grubość waha się między 7 a 12 mm, zaś szerokość wynosi 12,5-32,5 cm, co stwarza duże możliwości aranżacyjne. Panele te wytwarza się z płyty pilśniowej średniej twardości, oklejonej z wierzchu folią z tworzywa sztucznego, najczęściej imitującej drewno (sosnowe, dębowe, wiśniowe, czy gatunki egzotyczne). Produkuje się je w wielu wersjach kolorystycznych. Nie wymagają malowania ani lakierowania. Pozwalają na wyjątkowo estetyczne i stylowe wykończenie ściany. Panele MDF mogą też być wykończone fornirem o grubości od 0,6 do 3 mm. Niezwykle ozdobne są forniry modyfikowane z hebanu, wenge, teaku, czy dębu. Nadają się do ścian eleganckich salonów i sypialni. Doskonale dopasowują się do nowoczesnych wnętrz loftowych i modnych kawiarni. Ich cena waha się od 15 do ok. 200 złotych za metr kwadratowy.

Panele ścienne PCV

Panele ścienne wykonane z tworzywa sztucznego mają tę przewagę nad modelami drewnianymi i MDF, że są całkowicie wodoodporne, bardzo trwałe i łatwe do utrzymania w czystości. Wykazują odporność na zniszczenie (zadrapania, brud i ścieranie) i nie wymagają konserwacji. Dzięki temu znajdują wiele zastosowań – można je zamontować zarówno w pomieszczeniach gospodarczych (pralnia, poczekalnia, garaż), jak i we wnętrzach mieszkalnych (łazienka, kuchnia, przedpokój, pokój gościnny, biuro czy sypialnia). Występują w bogatym wzornictwie i ciekawych kolorach, dając piękne efekty wizualne. Zastosowanie technologii 3D umożliwia nieograniczone możliwości aranżacji. Szeroka gama boazerii PCV pozwala dobrać ich kolor i styl praktycznie do każdego pomieszczenia. Prosty i sprawny montaż sprawia, że można samodzielnie i szybko udekorować ściany czy sufit. System listew wykończeniowych umożliwia estetyczne wykończenie całości konstrukcji. Stanowią doskonałą alternatywę dla tynków, farb i tapet. Panel PCV można kupić już od 10 złotych za m2. Oczywiście, w zależności od zastosowanych surowców i technologii oraz producenta, ceny znacznie się różnią i mogą sięgać nawet kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy.

Układanie paneli

Panele można układać nie tylko na ścianach pionowych, ale również na suficie i pochyłych ścianach poddasza. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań użytkownika. Ostatnio modne są panele ścienne, wyłożone np. tylko na jednej ścianie (z oknem, drzwiami lub dużą szafą wnękową) lub jej fragmencie (wnęka, nisza). Dzięki temu podkreśla się efektowne akcenty dekoracyjne, np. filary, słupy, czy oryginalny mebel. Często panele ścienne wykorzystuje się do nadania wnętrzu przytulnego, kameralnego charakteru, przez zamontowanie ich na ścianie, przy której stoi kanapa lub łóżko. Styl skandynawski lub angielski nadaje się poprzez położenie paneli tylko do wysokości parapetu albo np. umywalki. Panele można układać w pionie, poziomie i ukośnie.

Przed montażem paneli zaleca się przeniesienie ich do pomieszczenia docelowego, na ok. 48 godzin przed rozpoczęciem montażu. Wiąże się to głównie z wpływem wilgotności i temperatury otoczenia na materiał panelu. Należy również wymontować ze ścian wszystkie gniazdka i wyłączniki. Dokładna instrukcja montażu paneli jest zawsze dołączana do kompletu przez producenta. Panele drewniane na ścianę powinny być przed położeniem pomalowane lub polakierowane. Często zamiast lakieru stosuje się woskowanie, które dobrze konserwuje drewno i nadaje mu przyjemny wygląd. Zasada montażu jest dla wszystkich modeli podobna. Panele na ścianę mocuje się do listew (łat), które należy przymocować do ściany w odstępach 40-60 cm. Między jedną listwą a drugą należy pozostawić wolne przestrzenie, aby zapewnić cyrkulację powietrza między panelami i ścianą. Podczas montażu listew należy wytyczyć miejsca położenia osłon i kabli, potrzebnych do przyłączenia gniazdek i wyłączników. Listwy układa się również wokół drzwi i okien. Na końcu montuje się listwy przy suficie i podłodze, pozostawiając trochę miejsca od krawędzi, aby ułatwić mocowanie paneli. Pod listwy, zamocowane tuż nad podłogą wkłada się podkładki, które umożliwiają przybicie desek podłogowych. Podczas montażu należy zawsze sprawdzać, czy zachowany został pion ściany (ewentualne odchylenia można zniwelować przez podłożenie pod listwę drewnianych kołków.

Montaż paneli od czego zacząć

Układanie rozpoczyna się od rogu pomieszczenia. Pierwszy panel jest elementem orientacyjnym (bazą) dla wszystkich następnych. Po dotarciu do drugiego rogu przycina się kolejny element (aby dokładnie pasował), węższy o ok. 5 mm, aby go móc dokładnie zaklinować. Do przybijania paneli drewnianych używa się gwoździ (bez łebków), które umieszcza się w rowkach (wpustach), za pomocą dobijaka do gwoździ. Panele laminowane montuje się za pomocą zszywek. W górnej części każdej listwy umieszcza się klamerkę, którą następnie wpina się we wpust. Klamerki posiadają specjalne otwory na przybicie lub zamocowanie do listwy za pomocą zszywek. Do montażu gniazdek i wyłączników można zastosować gotowe obudowy, nakładane bezpośrednio na panel lub obudowy wpuszczane (otwory w panelu wykonuje się za pomocą wiertarki z otwornicą). Aby wykończyć powierzchnię, należy przykleić lub przybić listwy wykończeniowe. Narożniki oraz krawędzie wokół okien i drzwi osłania się za pomocą specjalnych listew kryjących. Na końcu montuje się listwy przypodłogowe i listwy pod sufitem.

Kasetony ścienne

Kasetony ścienne posiadają duże rozmiary, np. 60x60 cm. Wykonane są z kompozytów na bazie gipsu lub tworzywa sztucznego albo ze styropianu, a ich cena nie jest wysoka – od 3 zł za sztukę. Kasetony ścienne 3D stanowią obecnie jeden z najmodniejszych trendów aranżacyjnych. Tworzą niezwykle intrygujące wystroje salonów, jadalni oraz przedpokojów. Najlepiej prezentują się w dużych, przestronnych wnętrzach oraz na przykład na jednej ze ścian mieszkań loftowych. Niesamowite efekty 3D najczęściej podkreśla się za pomocą odpowiednio dobranego oświetlenia. Cena waha się od 50 do 100 złotych za sztukę. Panele 3D można łatwo i szybko umalować, dostosowując ich kolor do charakteru wnętrza.

Jak szybko i z niewielkim nakładem pracy odświeżyć wnętrza? Zarówno panele ścienne, jak i kasetony można wykorzystać do radykalnej zmiany pomieszczenia bez konieczności przeprowadzania gruntownego remontu.

Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Projekty dużych domów – idealne rozwiązanie dla wymagających
Blog
01 Sierpień 2024
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. To miejsce, które ma być naszą oazą spokoju, schronieniem przed codziennym zgiełkiem oraz przestrzenią, gdzie
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść