Parujące szyby w domu – jak sobie z nimi radzić?
Parowanie szyb to zjawisko w pełni naturalne, co nie oznacza, że nie warto dokładniej mu się przyjrzeć. Najczęściej związane jest z dużą różnicą temperatur w domu i na zewnątrz bądź wysokim poziomem wilgotności – w niektórych przypadkach może jednak świadczyć o wadach okna. Dobrze jest poznać różne przyczyny powstawania tego problemu i sprawdzić, jak można mu zaradzić.
Dlaczego szyby w domu parują?
Parujące szyby w domupotrafią mocno uprzykrzyć życie – chociaż nie stanowią poważnego powodu do niepokoju, zmniejszają widoczność i wymagają częstego wycierania okna. Warto też pamiętać, że w niektórych przypadkach mogą świadczyć o występowaniu różnego rodzaju wad, np. w konstrukcji okna.
Dlaczego okna parują? Jest to związane z naturalnym procesem skraplania pary wodnej. Najczęściej zjawisko to pojawia się jesienią i zimą, kiedy różnica pomiędzy temperaturą panującą wewnątrz domu a na zewnątrz jest spora. Parowaniu szyb sprzyja też wysoka wilgotność powietrza, dlatego dochodzi do niego np. kiedy dużo gotujemy lub suszymy pranie.
Chociaż zjawisko parowania okien jest naturalne, nie powinno występować w takim stopniu, by utrudniać domownikom codzienne funkcjonowanie. Nadmiar skraplającej się pary może wynikać z kilku czynników. Aby poznać przyczynę takiej sytuacji, trzeba zwrócić uwagę na to, w którym dokładnie miejscu pojawiają się kropelki wody.
Parowanie szybwewnętrznych wiąże się głównie z wysoką wilgotnością powietrza panującą w domu. Możliwe, że wynika to z nieprawidłowej wentylacji – to kwestia, której na pewno warto się przyjrzeć. Z problemem nadmiernej wilgotności możemy też mieć do czynienia w świeżo wybudowanym budynku lub podczas remontu, a także w przypadku nieodpowiedniego zaizolowania ściany.
Parowanie szyb zewnętrznych jest znacznie mniej problematyczne i często spotykane jesienią lub wiosną – a dokładniej w momencie, kiedy nie korzystamy z ogrzewania, a na zewnątrz jest dość zimno. Warto wiedzieć, że dużo szybciej dochodzi do skraplania pary wodnej na szybach zewnętrznych, kiedy w pobliżu okna znajduje się wiele roślin lub okno wychodzi na zaciszną stronę ogrodu, gdzie brakuje osuszających szybę częstych ruchów powietrza.
Największym powodem do niepokoju powinno być parowanie pojawiające się pomiędzy szybami. Taka sytuacja świadczy zazwyczaj o tym, że w oknie doszło do rozszczelnienia i nie pełni już ono odpowiednio swoich funkcji. Rozszczelnione okno nie gwarantuje dobrej termoizolacji, a jednocześnie powoduje powstawanie nieestetycznych zacieków i utratę pełnej przejrzystości. W tym przypadku jedynym rozwiązaniem pozostaje wymiana elementu na nowy. Warto pamiętać o sprawdzeniu gwarancji od producenta – prawdopodobnie będzie można z niej skorzystać, ponieważ problem pojawia się często w związku z nieprawidłową konstrukcją lub różnymi wadami powstałymi podczas produkcji.
Zaparowane szyby w domu – jak sobie z nimi radzić?
Wiele osób boryka się z problemem zaparowanych szyb. Aby skutecznie pozbyć się tego kłopotu, należy dopasować sposób działania do konkretnej przyczyny powodującej taki stan rzeczy.
Jeżeli problemem jest nieodpowiednia wentylacja, trzeba spróbować poprawić jej stan. Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy wszystkie elementy wentylacji są w pełni sprawne – dla właściwego odprowadzania wilgoci kluczowe jest prawidłowe działanie kanałów wywiewnych. Rozwiązaniem, które może poprawić odprowadzanie wilgoci, jest zamontowanie nawiewników w oknach. Pozwalają one regulować dopływ świeżego powietrza, uzależniając go od poziomu wilgotności w domu. W utrzymaniu właściwej cyrkulacji powietrza pomaga też zainstalowanie pod oknem grzejnika.
Parowanie szyb zewnętrznych nie jest zwykle bardzo uciążliwe, możemy jednak zniwelować je, instalując zewnętrzne żaluzje i rolety.Dzięki nim możliwe jest znaczne zmniejszenie ilości skraplającej się pary wodnej.
Co zrobić, żeby okna nie parowały?
Zaparowane okna nie muszą być problemem. Jeśli już na etapie budowy domu lub wykańczania wnętrz zadbamy o zastosowanie odpowiednich materiałów i praktycznych rozwiązań, unikniemy związanych z tym zmartwień.
Podstawą jest zatroszczenie się o odpowiedni system wentylacji. Za najlepszy uważa się obecnie system nawiewno-wywiewny z podgrzewaniem powietrza nawiewanego – to skuteczny sposób na zagwarantowanie właściwej cyrkulacji powietrza w domu. Decydując się na to rozwiązanie, pamiętajmy o zapewnieniu optymalnej szczelności okien i drzwi, a także o niestosowaniu dodatkowych kanałów wentylacji grawitacyjnej (zrezygnujmy np. z nawiewników). W przypadku wentylacji grawitacyjnej pamiętajmy z kolei o zamontowaniu od razu wspomnianych nawiewników, a także o zamocowaniu grzejnika pod oknem.
Parowanie szyb jest o wiele rzadsze, gdy w domu zamontowane są okna drewniane. Ten materiał gwarantuje dobry przepływ powietrza i skuteczną eliminację nadmiaru wilgoci. Obecnie okna drewniane są bardzo szczelne, jeśli więc zależy nam na zmniejszeniu ryzyka parowania, będzie to dobry wybór.
Kolejnym sprytnym posunięciem jest zamontowanie w domu nowoczesnych okien, mających powłokę antyroszeniową bądź z technologią samooczyszczania. Powłoka antyroszeniowa sprawia, że temperatura szyby zewnętrznej jest na tyle wysoka, by skutecznie redukować zjawisko skraplania pary wodnej. Jednocześnie wyposażone w nią okna wyróżniają się świetną termoizolacyjnością oraz walorami estetycznymi – są wyjątkowo przejrzyste. Natomiast okna samooczyszczające, które na bieżąco pozbywają się brudu z szyb, ułatwiają szybkie spływanie z nich wody.
Na etapie aranżowania mieszkania zadbajmy o to, by zapewnić warunki sprzyjające prawidłowej cyrkulacji powietrza. Warto zainwestować w urządzenie do pomiaru wilgotności, np. osuszacz – optymalna wilgotność to ok. 40%. Pamiętaj, że istotny wpływ na wilgotność powietrza mają rośliny znajdujące się w domu. Duża ilość roślin doniczkowych może zwiększyć wilgotność, jednak niektóre z nich świetnie ją pochłaniają – np. skrzydłokwiat, bluszcz czy oplątwa.
Parujące szyby mogą tworzyć problemy natury estetycznej i praktycznej, będąc jednocześnie sygnałem chociażby nieprawidłowego działania systemu wentylacyjnego. Kluczowe jest poznanie przyczyny nadmiernego parowania okien, co pozwoli na skuteczne ograniczenie tego zjawiska.