Logo

Piorunochron – rodzaje, ceny i sposób montażu. Czy warto zainwestować w instalację odgromową?

Gwałtowne burze to zjawisko typowe dla naszego klimatu – w szczególności w okresie wiosenno-letnim. Groźne nie tylko dla nas, ale i dla naszych domostw mogą okazać się pioruny będące efektem wyładowań elektrycznych. Uderzenie pioruna w budynek może skutkować pożarem lub zniszczeniem instalacji elektrycznej, dlatego warto wyposażyć dom piorunochron.

Czy warto zainwestować w instalację odgromową?

Pierwsze piorunochrony – odrobina historii

Piorunochron to wynalazek XVIII-wieczny przypisywany Benjaminowi Franklinowi, który jednocześnie był jednym z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. Miał on odkryć elektryczną naturę piorunów, przeprowadzając serię eksperymentów, których efektem było skonstruowanie piorunochronu – pierwszy egzemplarz Franklin zamontował na dachu swojego domu w 1752 roku. Co ciekawe, podobne odkrycie miało miejsce w tym samym czasie w Czechach, a dokonał go przyrodnik Prokop Diviš. Piorunochrony szybko rozpowszechniły się zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie – pierwszy piorunochron w Polsce został zainstalowany w 1783 roku w Rawiczu.

Jak działa piorunochron?

Piorunochron nie jest skomplikowaną konstrukcją, ale może uratować nasz dobytek przed zniszczeniem. Jak działa instalacja odgromowa? Na dachu umieszcza się metalowe pręty i łączy się ze wszystkimi innymi elementami przewodzącymi prąd, np. antenami i balustradami. Często dodaje się do nich maszt, który ma stanowić najwyższy punkt całego budynku. Piorunochron przyciąga wyładowania elektryczne, zapobiegając tym samym uderzeniom piorunów w dach. Następnie odprowadza wyładowanie do ziemi za sprawą całego ciągu instalacji odgromowej.

jak działa piorunochron?

Piorunochron w domu jednorodzinnym – dlaczego warto zamontować instalację odgromową?

Dzięki piorunochronowi chronimy dom przed pożarem, a rozdzielenie elektryczne przed zniszczeniem. Warto też wiedzieć, że wyładowania elektryczne nie zawsze uszkadzają samą instalację elektryczną, ale czasami mogą zepsuć sprzęty AGD w kuchni, komputery, telewizory i inne sprzęty. Dlatego też instalacja piorunochronu jest tak ważna – dzięki niej możemy uchronić się przed ogromnymi stratami materialnymi i nie tylko.

Zobacz też: Dlaczego warto wyprowadzić prąd i wodę na elewację domu.

Jakie normy określają konieczność zamontowania instalacji odgromowej?

Czy montaż piorunochronu jest koniecznyw przypadku domów jednorodzinnych? Kiedy instalacja odgromowa musi znaleźć się na dachach budynków? Okazuje się, że jeśli dom ma mniej niż 15 m wysokości oraz 500 m² powierzchni, montaż piorunochronu nie jest obowiązkowy.

Nie dotyczy to jednak budynków z materiałów łatwopalnych oraz tych stawianych na wzgórzach i innych miejscach, w których ryzyko uderzenia pioruna jest większe – w takich przypadkach fachowiec musi dokonać skomplikowanych obliczeń, aby wyliczyć wskaźnik zagrożenia piorunowego na podstawie normy PN/E05003/01.

Zapięcie piorunochronu na domu jednorodzinnym

Z jakich elementów składa się instalacja odgromowa?

Budowa piorunochronu nie jest skomplikowana i właściwie można wszystkie jej najważniejsze elementy podzielić na trzy grupy:

  • Zwody – elementy piorunochronu montowane na dachach i połączone ze wszystkimi metalowymi częściami, takimi jak anteny. Układa się je z daleka od okien połaciowych. Większość z nich jest pozioma, jednak czasem zastępuje je lub uzupełnia pionowy maszt.
  • Przewody odprowadzające – prowadzone po elewacji budynku elementy mające łączyć zwody z uziomem.
  • Uziom – element montowany pod powierzchnią gruntu. To właśnie do niego przenoszone jest wyładowanie elektryczne, a następnie rozpraszane w ziemi.

Aktywne systemy odgromowe – jak działa aktywny piorunochron?

Aktywne piorunochronyz wyglądu przypominają wspomniane już maszty, czyli zwody pionowe. Są one jednak uzupełnione o aktywne głowice, które mają zapewniać ochronę przed piorunami na większym obszarze. Jak działa aktywny system odgromowy? Jego zadaniem jest ściąganie na siebie wyładowań pioruna, zmniejszając tym samym pole jego rażenia. Jest to możliwe dzięki temu, że głowica aktywna wytwarza jony i zwiększa potencjał elektryczny, przez co szybciej przechwytuje pioruny.

Czy warto wybrać piorunochrony aktywne? Choć producenci obiecują doskonałą ochronę z taką instalacją odgromową, wokół tej technologii narosło wiele kontrowersji. Przeciwnicy zarzucają, żezasada działania takich piorunochronów jest niejasna i nielogiczna, a zdecydowanie droższe aktywne odgromówki pełnią dokładnie taką samą funkcję, jak te tradycyjne. Warto więc samodzielnie zgłębić temat i przekonać się o zasadności działania takich systemów.

Polecani producenci systemów odgromowych

Szukając najlepszej instalacji odgromowej do swojego domu, warto wybrać systemy sprawdzonych marek – takich, które zapewnią nam odpowiednią gwarancję piorunochronu, a ich jakość potwierdzą opinie zadowolonych klientów.
Którym producentom odgromówek warto się przyjrzeć?

  • Gromet,
  • AN-KOM,
  • Spinpol,
  • Elko-Bis,
  • ORW-ELS.

Ile kosztuje piorunochron i montaż: cennik instalacji odgromowej

Cena piorunochronu często zniechęca nas do zabezpieczenia domu na wypadek skutków, jakie może przynieść gwałtowna burza. Choć w przypadku każdego budynku wycena systemu odgromowego wygląda inaczej, zazwyczaj trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych.

Jak działa aktywny piorunochron?

Musimy mieć świadomość, że jest zakup i montaż systemu odgromowego to jednorazowy wydatek, który może nam się zwrócić wielokrotnie – w wyniku pożaru możemy stracić o wiele więcej, a koszty związane z naprawą instalacji elektrycznej lub wymianą uszkodzonych sprzętów mogą przewyższyć cenę piorunochronu. W poniższej tabelce porównaliśmy uśrednione ceny za instalację odgromową z montażem w domach jednorodzinnych:

Mały dom jednorodzinnyŚredni dom jednorodzinnyDuży dom jednorodzinny
2800-3300 zł3700-4200 zł4800-5400 zł

Musimy jednak pamiętać, że ostateczna cena będzie zależała od wielu czynników – materiałów użytych do wykonania piorunochronu, rodzaju pokrycia dachowego na naszym budynku, a nawet regionu, w jakim mieszkamy.

Domy szkieletowe jako rozwiązanie dla zmieniającego się klimatu
Blog
27 Styczeń 2025
Zmiany klimatyczne to jedno z największych wyzwań, przed którymi stoi współczesny świat. Rosnące temperatury, konieczność redukcji emisji gazów cieplarnianych, a w niektórych rejonach świata
Projekty domów murowanych, czyli co warto o nich wiedzieć?
Blog
22 Grudzień sylius.ui.original_price 2024
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie. Wśród dostępnych technologii, domy murowane od lat cieszą się niesłabną
Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść