Logo

Pokój do pracy. 10 porad: jak urządzić i zorganizować miejsce pracy w domu

Gabinet w domu to wyjątkowo przydatne miejsce, i to nie tylko wtedy, gdy pracujemy z domu. Doskonale, jeśli mamy możliwość zaaranżowania takiego pokoju biurowego. Czasami jednak musimy stworzyć kącik do pracy w salonie lub znaleźć inny sposób na komfortowe wykonywanie obowiązków. Jak urządzić miejsce pracy w domu?

Miejsce pracy w domu

Dlaczego warto zorganizować miejsce do pracy w domu?

Coraz częściej w dużych i małych firmach istnieje możliwość pracy zdalnej. W dobie internetu można bowiem kontaktować się z klientami i współpracownikami online, a czas zaoszczędzony na dojazdach do siedziby firmy przeznaczyć na coś przyjemniejszego. Z domu pracują często także osoby na samozatrudnieniu. Wówczas okazuje się, że konieczne jest stworzenie gabinetu domowego, w którym można wygodnie wykonywać powierzone nam obowiązki. Jak zaaranżować pokój biurowy, by czuć się w nim dobrze, a jednocześnie zachować wyraźny podział pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym? Zobaczmy 10 porad, dzięki którym łatwiej osiągniemy ten cel!

1. Gdzie najlepiej zorganizować domowe biuro?

Idealnym rozwiązaniem byłoby poświęcenie na domowy gabinet osobnego pokoju. Jeśli mamy taką możliwość, skorzystajmy z niej. Jednak nie róbmy tego kosztem komfortu życia naszej rodziny – równie dobrze możemy bowiem przygotować kącik do pracy w salonie, a jeśli dobrze go zaaranżujemy, będzie on niemal tak wygodny, jak pokój biurowy. Postarajmy się jednak znaleźć miejsce na gabinet w domu w strefie dziennej, która najczęściej usytuowana jest na parterze domu – dzięki temu zachowamy odrębność przestrzeni do wypoczynku, co pomoże nam się łatwiej relaksować. Świetnym pomysłem na zaaranżowanie pokoju biurowego jest wykorzystanie pomieszczenia gospodarczego nad lub przy garażu– odpowiednio wykończone doskonale sprawdzi się w tej roli.

2. Kącik biurowy w domu – praktyczne gadżety

W zaaranżowaniu idealnego pokoju biurowego pomogą nam także gadżety – wybierajmy te, dzięki którym łatwiej skupimy się na zaplanowanych zadaniach i nie będziemy się rozpraszali na sprawach domowych. Jeśli często sięgamy po kawę w czasie pracy,wyposażmy nasz domowy gabinet w ekspres. W przeciwnym wypadku, idąc do kuchni, z pewnością natkniemy się na stertę świeżego prania albo zlew pełen naczyń, które mogą nasz skutecznie rozproszyć i przeszkodzić w pracy. Przygotujmy także tablice korkowe i kredowe do zapisków i notatek oraz gadżety odstresowujące, np. gniotki do ściskania.

Kącik do pracy w domu

3. Jak zadbać o organizację miejsca pracy?

Dobra organizacja domowego gabinetu będzie dotyczyła przede wszystkim zachowania w nim porządku. Na biurku przygotujmy organizery, zarówno na dokumenty, jak i na artykuły piśmiennicze, a także wstawmy do pokoju biurowego regał na materiały potrzebne do wykonywania obowiązków. Jeśli każda rzecz w gabinecie w domu będzie miała swoje miejsce, łatwiej znajdziemy potrzebne nam rzeczy i nie będziemy niepotrzebnie tracić czasu na ich poszukiwanie, co pozytywnie wpłynie także na nasze skupienie.

4. Oddzielne pomieszczenie czy kąt w jednym z pokoju?

Wyższość osobnego gabinetu w domu nad kącikiem do pracy w saloniejest niezaprzeczalna. Szczególnie jeśli pracujemy w godzinach, w których w domu przebywają inni członkowie rodziny. Wówczas, siedząc w przestrzeni wspólnej, przeszkadzać nam będą odgłosy włączonego telewizora czy rozmów, ale też szybko zatęsknimy za spędzaniem czasu z bliskimi wieczorami. Dlatego też, jeśli mamy taką możliwość, lepiej zaaranżować osobny pokój biurowy, w którym nic nie będzie nas rozpraszać.

5. Ile miejsca przeznaczyć na biuro?

Kwestia wielkości domowego gabinetu jest bardzo indywidualna. Jeśli pracujemy tylko z laptopem, wystarczy nam małe biurko i wygodny fotel. Jednak już nawet zmiana komputera na stacjonarny wymaga nieco większej przestrzeni, a konieczność korzystania z drukarki wymusza wstawienie kolejnych mebli. Sprawa komplikuje się również, jeśli często sięgamy do dokumentów – wtedy musimy zrobić na nie miejsce na półkach. Warto wziąć wszystkie te kwestie pod uwagę, zastanawiając się nad tym, ile przestrzeni przeznaczyć na kącik do pracy.

6. Gdzie możemy przyjmować klientów?

Przyjmowanie klientów w domu to kolejne zagadnienie, z którym musimy się zmierzyć, pracując lub prowadząc działalność gospodarczą w domu. Jeśli tego wymaga od nas specyfika naszej pracy, wówczas powinniśmy za wszelką cenę wyznaczyć osoby gabinet w domu – najlepiej, jeśli dałoby się do niego zrobić także osobne wejście. Zapewniłoby to wyższy komfort zarówno nam, jak i naszym gościom, którzy nie musieliby przechodzić przez np. pokój dziecięcy, by przejść do naszego biura.

Kącik biurowy

7. Jak wydzielić kącik do pracy w salonie?

W naszym mieszkaniu nie ma miejsca na domowy gabinet? Wydzielmy na niego przestrzeń w innym pomieszczeniu! Kącik do pracy w salonie możemy łatwo odgrodzić, stawiając wysoki, szeroki regał z półkami. Dzięki temu zyskamy także miejsce do przechowywania naszych przedmiotów. Możemy wybrać meble ażurowe lub z zabudowanym tyłem, w zależności od indywidualnych wymagań.

8. Ustawienie względem okna

Ustawienie biurek w biurze ma ogromne znaczenie– szczególnie jeśli mamy w nim do dyspozycji okno. Postarajmy się czerpać ze światła dziennego w czasie pracy, dzięki czemu zapewnimy większy komfort naszym oczom i łatwiej się skupimy. W domowym gabinecie warto siadać twarzą do okna, jeśli mamy pewność, że widok podwórka nie będzie nas rozpraszał, a w szyby nie będzie świeciło ostre słonce.

9. Oświetlenie miejsca pracy w domu

Jeśli nie mamy do dyspozycji okna i światła dziennego, postarajmy się stworzyć w domowym gabinecie warunki jak najbliższe naturalnym. Pamiętajmy jednak, że zimne światło sprzyja łatwiejszemu skupieniu i pracy, a ciepłe pozwala się zrelaksować. Najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli nam dostosowywać światło do potrzeb, jest wybór lampek biurkowych z żarówkami, którymi można sterować za pośrednictwem aplikacji w telefonie.

10. Jakie meble do domowego gabinetu wybrać?

Przede wszystkim zaopatrzmy pokój do pracy w wygodny fotel, którego pozycje można zmieniać i szerokie biurko lub blat, na którym rozłożymy się z komputerem, dokumentami i kubkiem herbaty. Zadbajmy o obecność szafek na drukarkę, laminarkę i inny sprzęt elektroniczny, a także o wstawienie regałów do archiwizowania akt.Przygotujmy też krzesło lub fotel dla ewentualnych klientów, by móc ich godnie przyjąć.

Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść