Logo

Pokój młodzieżowy: wyposażenie i dodatki do pokoju nastolatka

Urządzanie pokojów dla naszych pociech to nie lada wyzwanie. O ile jeszcze w przypadku niemowląt możemy kierować się własnym poczuciem estetyki, przy kreowaniu pokoju dla nastolatka musimy się liczyć również ze zdaniem naszej latorośli. O czym warto pamiętać podczas aranżowania pokoju młodzieżowego dla dziewczyn i chłopców?

Pokój nastolatka jak urzadzić

Pokój młodzieżowy dla chłopca dopasowany do jego wieku

Jak urządzić pokoje dla naszych dzieci? Nastolatkami nazywamy dzieci powyżej 10. roku życia. Oznacza to, że w tej grupie mieszczą się zarówno skupieni na codziennej zabawie jedenastolatkowie, jak i poważniejsi i borykający się z pierwszymi problemami młodzieńczego życia szesnastolatkowie.

Pokoje nastolatków powinny być zatem dopasowane do etapu życia, na jakim znaleźli się nasi podopieczni – niemal dorosłe osoby z pewnością nie zechcą już zdobić ścian postaciami z bajek, podczas gdy młodsi z chęcią będą się nadal zanurzać w fantastycznym świecie z kreskówek. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku pokoju dla dziewczyny.

Dziewczęcy pokój młodzieżowy

W dziewczęcych wnętrzach sytuacja wygląda podobnie jak w pokoju młodzieżowym dla chłopca. Przestrzeń musi być dostosowana do wieku, ale nie tylko. Należy wziąć pod uwagę, że nastolatki będą potrzebowały więcej miejsca do przechowywania – na ulubione ubrania i buty – a z pewnością docenią także obecność toaletki z lustrem. Pamiętajmy bowiem, że to właśnie w wieku kilkunastu lat większość młodych kobiet rozpoczyna swoją przygodę z makijażem.

Pokój dziewczynki ubrania

Urządzając pokój dla nastolatka, pamiętajmy jednak, że każda z naszych pociech jest inna i ma różne potrzeby – to właśnie nimi powinniśmy się kierować, tworząc pokój młodzieżowy dla dziewczyny lub chłopca, a nie utartymi schematami.

Aranżacje pokoju młodzieżowego – kolorystyka ścian i fototapety

Urządzanie pokoju dla nastolatka warto zacząć od wyboru kolorów ścian i ogólnej stylistyki pomieszczenia. Sprawdźmy, jakie stylizacje najlepiej sprawdzą się w pokoju młodzieżowym dla dziewczyny, a jakie dla chłopca:

Pokój młodzieżowy dla dziewczynyPokój młodzieżowy dla chłopca
Cukierkowy design – pastelowe kolory pełne typowych dla dziewczęcych wnętrz różów to dobry wybór dla młodszych nastolatek. Im starsza jest nasza pociecha, tym bardziej powinniśmy zastępować słodkie kolory stonowanymi odcieniami.Komiksowo-bajkowy pokój młodzieżowy – bajki dla młodszych, komiksy dla starszych nastolatków. Chłopięca dusza nigdy do końca nie dorasta, także nawet starsza młodzież będzie chętnie wracała do ulubionych postaci z dzieciństwa.
Jasny pokój dziewczęcy – dla starszych pociech można wybrać białe, beżowe, a nawet szare kolory ścian, pod warunkiem, że efektownie je udekorujemy. Postawmy na motywy florystyczne albo delikatne kropki czy zygzaki.Mocny kontrast – w młodzieżowym pokoju dla chłopca znakomicie sprawdzą się kontrasty. Biel z czernią, szary z jaskrawym żółtym czy czerwone akcenty w jasnych aranżacjach otoczenia to strzał w dziesiątkę.
Pokój dla nastolatki w stylu prowansalskim – jasny fiolet i biel to bardzo dziewczęce połączenie, które doceni każda nastolatka o duszy romantyczki.Industrialny azyl – nowoczesne aranżacje również mają szansę skraść serce nastoletniego chłopca – zwłaszcza wtedy, gdy uzupełnimy je technologicznymi nowinkami.
Pokój dziewczyny

Przeczytaj również: Ustawny pokój dziecięcy na poddaszu – zaplanuj wszystko na etapie projektu

Jak urządzić pokój dla nastolatka i czego nie może w nim zabraknąć?

Jeśli już wybraliśmy kolorystykę pokoju naszego nastolatka, zastanówmy się, jakie meble młodzieżowe będą niezbędne w takiej przestrzeni:

  • Łóżko – jeśli do tej pory decydowaliśmy się na modele dziecięce, czas najwyższy je wymienić. Poprzednie łóżka mogą być za krótkie, a ich materace zbyt miękkie. Nasze pociechy są teraz w intensywnej fazie wzrostu i potrzebują solidnego mebla do spania, dlatego wybierzmy większe łóżko i materac o odpowiedniej twardości – na tyle miękki, by zapewniał komfort snu, ale dość twardy, by zapobiegać powstawaniu wad postawy
  • Biurko – to jeden z obowiązkowych mebli młodzieżowych. Pamiętajmy bowiem, że pokój nastolatka to również miejsce, które ma sprzyjać edukacji. Dlatego też warto wybrać biurko z szerokim blatem, na którym pomieszczą się materiały do nauki, a także z szafką lub szufladami do przechowywania podręczników.
  • Szafa lub komoda – meble do przechowywania ubrań dopasujmy do potrzeb indywidualnego nastolatka. W większości pokojów młodzieżowych dla dziewczyny szafa okaże się nieodzowna.
  • Dekoracyjne półki i regały – stwórzmy naszym dzieciom także miejsce na gry, książki, ale i ceramiczne figurkiczy inne akcesoria na półki.
  • Fotele i pufy – w pokoju dla nastolatka równie ważna jest strefa relaksu. Do młodzieżowej stylistyki wnętrz warto wybrać fotele-worki, które pozwalają na wygody wypoczynek, a przy okazji są designerskim hitem ostatnich lat.
pokój dziecka elementy

Warto zastanowić się również nad zakupem nowoczesnych mebli modułowych, które można dowolnie ze sobą komponować, ustawiać i przestawiać.

Ozdoby do pokoju młodzieżowego – od czego zacząć?

Ozdoby w przestrzeni nastolatka mogą być bardzo proste, a przy tym efektowne. Poznajmy więc tanie dekoracje do pokoju młodzieżowego, dzięki którym nadamy otoczeniu wyjątkowy charakter:

  • Ozdoby ścienne – plakaty ulubionych zespołów muzycznych oprawione w antyramy oraz postaci z filmów i seriali. Młodzi ludzie chętnie szukają autorytetów i odnajdują je w idolach ze świata popkultury, a udekorowanie ścian ich wizerunkami to świetny sposób na kompromis dekoracyjny.
  • Zdjęcia i kolaże – wspomnienia z wakacji i fotografie paczki znajomych to kolejne ozdoby ścienne, które świetnie sprawdzą się w pokoju nastolatka.
  • Dekoracje edukacyjne – dzięki ozdobom ściennym można się także uczyć. Mapy świata, plakaty przedstawiające układ słoneczny oraz wiele innych akcesoriów naukowych może pomóc naszym pociechom w przyswajaniu wiedzy, a przy tym dekorować pokój nastolatka.
  • Ciepłe oświetlenie – lampki dekoracyjne, taśmy LED i punktowe źródła światła – wszystko to pomoże stworzyć odpowiedni klimat w przytulnym pokoju młodzieżowym dla chłopca lub dziewczyny.
pokój młodzieżowy inspiracje

Jakich błędów należy unikać przy urządzaniu pokoju dla nastolatków?

Podczas urządzania pokoju dla nastolatka pamiętajmy, aby połączyć funkcjonalność pomieszczenia z jego ciekawym charakterem. Największym błędem, jaki moglibyśmy popełnić w czasie kreowania takiej przestrzeni, jest ignorowanie potrzeb i sugestii młodych ludzi, którzy mają przede wszystkim lubić swoją sypialnię – jej wystrój może znacząco wpływać na ich codzienne samopoczucie. Najważniejsze w tym zadaniu jest więc słuchanie się nawzajem i opracowywanie kompromisów, z których jednak bardziej zadowolone mają być nasze pociechy.

Przeczytaj również: Jak praktycznie wykorzystać przestrzeń na poddaszu

Projekty domów z możliwością adaptacji poddasza – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim domu?
Blog
28 Czerwiec 2024
Marzenie o własnym domu towarzyszy nam przez całe życie. Własne cztery kąty to nie tylko przestrzeń do życia, ale także miejsce, gdzie realizujemy swoje pasje, spędzamy czas z rodziną i odpo
Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść