Portfenetr – francuski sposób na doświetlenie pomieszczenia
Chcesz doświetlić pomieszczenie na poddaszu, a może sprawić, że nieruchomość będzie wydawała się optycznie wyższa i lżejsza? Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie portfenetru, który jest nie tylko funkcjonalny, ale również podwyższa walory estetyczne budynku.
Portfenetr – historia i zastosowanie
Portfenetr to wysokie okno balkonowe, zabezpieczone znajdującą się na zewnątrz balustradą. Ten element architektoniczny wywodzi się z Francji, gdzie królował w architekturze pałacowej XVII, XVIII i XIX wieku. Nazwa pochodzi z francuskiego porte (drzwi) I fenetre (okno). Do dzisiaj jest stałym elementem paryskich kamienic, a jego uwspółcześnione wersje pojawiają się również w nowoczesnym budownictwie. Coraz popularniejszy staje się także w Polsce – inwestorzy wykorzystują go jako alternatywę dla balkonu, szczególnie w budynkach wielorodzinnych, których elewacja ma być z założenia płaska. Po otwarciu okna rzeczywiście można mieć wrażenie, że stoi się na balkonie. Portfenetr może też ozdabiać budynek – na rynku dostępne są dekoracyjne balustrady, które sprawiają, że nieruchomość prezentuje się niezwykle szlachetnie i wyróżnia na tle innych. Obecnie inwestorzy mogą wybierać pomiędzy balustradami kutymi, wykonanymi z elementów stalowych, aluminiowych lub ze szkła hartowanego – ogromny wybór dostępnych rozwiązań sprawia, że portfenetry mogą być zastosowane w budynkach utrzymanych zarówno w stylu klasycznym, jak i w projektach nowoczesnych domów.
Portfenetr – aktualne przepisy
Możliwość zamontowania portfenetru w mieszkaniach jest regulowana przez polskie prawo, choć nie jest to informacja szczególnie istotna dla inwestora domu jednorodzinnego. Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w nieruchomościach na kondygnacjach położonych powyżej 12 metrów, lecz nie wyżej niż 25 metrów nad terenem, można stosować portfenetry, pod warunkiem zastosowania w nich progów o wysokości co najmniej 0,15 metra. Jest to oczywiście związane z kwestiami bezpieczeństwa. Okien francuskich nie można zatem montować na wysokości powyżej 25 metrów nad terenem. Konstrukcja balustrady powinna przenosić obciążenia poziome opisane w odpowiednich normach (PN-EN 1990:2004).
Kiedy warto zdecydować się na portfenetr?
Okno francuskie pozwala doświetlić pomieszczenia, dlatego stosuje się je z reguły w głębokich i wąskich pokojach – jest wówczas umieszczane na węższej ścianie. Taki układ sprawia, że wnętrze jest oświetlone równomiernie. Portfenetr nie sprawdzi się w przypadku szerokich i jednocześnie płytkich pomieszczeń – zamiast optycznie wydłużyć i doświetlić wnętrze, podzieli je na część oświetloną i zaciemnioną. W takiej sytuacji lepiej powiększać okno wszerz.
Przeszklona powierzchnia porfenetru będzie znakomitym rozwiązaniem w przypadku użytkowego poddasza lub strychu, szczególnie jeśli okna wychodzą na malowniczą okolicę. A jak okno francuskie prezentuje się na zewnątrz budynku? Oprócz funkcji dekoracyjnej, portfenetr może również sprawiać, że nieruchomość wydaje się wyższa i węższa, a jej konstrukcja lżejsza. Optyczne podwyższenie bryły budynku pozwala uzyskanie oryginalnego efektu i dlatego jest pożądane przez wielu inwestorów.
Ciekawą alternatywą dla klasycznego okna francuskiego jest portfenetr szklany, który zdobywa w naszym kraju coraz większą popularność. Okno zabezpieczone minimalistyczną balustradą wykonaną ze szkła hartowanego lub laminowanego świetnie komponuje się z nieruchomościami utrzymanymi w nowoczesnym stylu. Użycie bezpiecznych i wytrzymałych komponentów sprawia, że szklany portfenetr nie tylko wygląda bardzo szlachetnie, ale także jest w pełni bezpieczny dla domowników. Szkło hartowane ma podwyższoną odporność na uszkodzenia i rozbija się na drobne kawałki pozbawione ostrych krawędzi.
Portfenetry – kiedy się nie sprawdzą?
Modne obecnie portfenetry nie zawsze są rozwiązaniem optymalnym– jak zostało już wspomniane, lepiej spełnią swoje zadanie zamontowane w pomieszczeniu wąskim i jednocześnie głębokim. Okna francuskie mogą też nie spełnić oczekiwań osób, które lubią zrelaksować się na balkonie. Warto ponadto pamiętać o tym, że okna francuskie sięgające od podłogi aż do sufitu ograniczają możliwości aranżacyjne pomieszczenia i zabierają nieco przestrzeni, którą można by było wykorzystać na ustawienie mebli. Jeśli okno nie jest dostatecznie szczelne, portfenetr może też powodować uczucie chłodu na podłodze i podwyższać koszty związane z ogrzewaniem. Wielu inwestorów decyduje się zatem na alternatywne rozwiązanie – tzw. fixy, czyli okna francuskie nieotwierane. Popularne stają się również portfenetry, w których otwiera się jedynie górna część. Tego typu modele ograniczają uciekanie ciepła, dlatego są chętnie wybierane przez inwestorów.
domoweklimaty.pl