Logo

Prąd budowlany – czym różni się od zwykłego? Taryfy i ceny

Trudno wyobrazić sobie budowę bez prądu. Większość sprzętu musimy podłączyć do energii elektrycznej, ale jak to zrobić, kiedy działka nie jest podłączona do sieci? Rozwiązaniem jest podpisanie umowy z dostawcą na prąd budowlany.  Czym on jest i jaki jest jego koszt?

prąd budowlany na działce

Pozwolenie na podłączenie działki do mediów

Rozpoczynając budowę domu, jednym z pierwszych najważniejszych kroków jest podłączenie działki do mediów, w tym przyłącze energetyczne. Inaczej w nowo powstałym budynku niemożliwe będzie działanie instalacji energetycznej. Wymaga to przygotowania stosownych dokumentów i postępowania w ustalonej kolejności.

Podłączenie prądu do działki to zadanie firmy oferującej energię elektryczną. Po złożeniu stosownych dokumentów zakład ma 14 dni na wydanie warunków przyłączeniowych do sieci wraz z projektem. Termin przyłączenia nie powinien natomiast przekraczać od 6 do 12 miesięcy. Czas oczekiwania jest długi, dlatego wielu inwestorów decyduje się na inne rozwiązania. Do wyboru są dwie najpopularniejsze opcje:

  • prąd budowlany,
  • agregat prądotwórczy.

Prąd budowlany – czym różni się od standardowego?

Inwestorzy, którzy rozpoczynają budowę domu, mogą skorzystać z prądu budowlanego. Czym jest prąd budowlany i czym różni się od prądu zwykłego? Takim terminem określa się specjalną taryfę energii elektrycznej, którą dostawca sprzedaje na czas budowy domu lub innych prac budowlano-montażowych. Prąd budowlany dostarczać może lokalny dostawca energii lub dowolna firma, która posiada koncesję na obrót energią elektryczną.

podłącz pradu tymczasowego na działce

Zakład instaluje na działce tymczasową rozdzielnię elektryczną. Po zakończeniu budowy może nastąpić zamiana prądu budowlanego na stały. W tym celu niezbędne będzie dopełnienie formalności oraz przedstawienie dostawcy dokumentów potwierdzających częściowe lub całkowite zakończenie budowy.

Jaką należy ustalić moc prądu budowlanego?

Przy zawieraniu umowy z dostawcą na prąd tymczasowy należy określić warunki dostawy prądu oraz wybrać jego moc umowną. Jaka moc umowna prądu budowlanego będzie potrzebna w trakcie realizacji prac budowlanych? Jest to zależne od następujących kwestii:

  • technologii budowy,
  • maszyn i urządzeń elektrycznych,
  • wykorzystania prądu przez ekipę budowlaną.

Ostateczne szacunki najlepiej skonsultować z elektrykiem, ponieważ najczęściej zapotrzebowanie na prąd w czasie budowy jest znacznie większe niż podczas standardowej eksploatacji domu. Ma na to wpływ przede wszystkim użytkowanie sprzętów. Dodatkowo warto wiedzieć, że prąd budowlany jest droższy niż przyłącze stałe.

przyłącz prądu tymczasowego w budynku

Taryfy – ile możesz ugrać na samej opłacie handlowej?

Po wyborze dostawcy i oferty energetycznej możemy określić godziny, w jakich będziemy korzystać z prądu na budowie. To od nich zależy opłata za energię elektryczną. Jaką taryfę budowlaną wybrać? Aktualnie firmy oferują trzy opcje:

  • Taryfa C11 (jednostrefowa) – stała stawka za kWh przez całą dobę. Możemy korzystać z maszyn i sprzętu budowlanego zarówno w dzień, jak i w nocy bez obaw o wzrost rachunku. Z tego powodu jest to najpopularniejsza opcja,
  • Taryfa C12a (dwustrefowa) – stawki za kWh są dwie i zależą od pory dnia, w której korzystamy z prądu (tzw. szczytowa i pozaszczytowa). Najlepiej sprawdzi się dla osób, które mają plan budowy i wiedzą, w jakich godzinach będą się odbywały prace i ile energii do niej potrzebują,
  • Taryfa C12b (dwustrefowa) – stawki za kWh są dwie, ale w godzinach nocnych jest ona znacznie niższa. To rozwiązanie dla inwestorów planujących większość prac budowlanych w nocy.

Dzięki podziałowi na strefy czasowe i tym samym różne stawki za zużycie energii elektrycznej można tak zmodyfikować oraz zaplanować prace, aby najbardziej wymagające maszyny działały w czasie tańszej taryfy. Jeśli nie wiemy, kiedy dokładnie będziemy potrzebować danego sprzętu, najlepszą opcją będzie wybór taryfy z ujednoliconą stawką.

Jak poradzić sobie bez prądu? Agregaty prądotwórcze na budowie

podlacz mediow

Jeśli przyłącze energetyczne stałe i tymczasowe nie wchodzą w grę, możemy uzyskać dostęp do prądu z przenośnego agregatu. To urządzenie, które autonomicznie wytwarza prąd i dostarcza go w odpowiedni sposób do konkretnej instalacji. Siłą napędową agregatu jest paliwo, bardzo często benzyna. Urządzenia przeznaczone do użytku prywatnego mają zwykle trzy fazy z 230 V napięcia. Jednak na potrzeby budowy lepszym rozwiązaniem będzie 400 V, co zagwarantuje prawidłowe działanie nawet najcięższych maszyn budowlanych. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na głośność urządzenia, aby wytwarzany przez niego hałas nie zakłócał pracy na budowie.

Ile kosztuje prąd budowlany – ceny w 2020 roku

Prąd budowlany jest droższy niż stały nawet o połowę. Wynika to z faktu, że składnik stały stawki sieciowej i stawka opłaty przejściowej są mnożone przez wybraną przez inwestora moc umowną. Jeśli chodzi o prąd budowlany, cennik zależy od taryfy – jedno- lub dwustrefowej, opłaty abonamentowej i handlowej oraz konkretnego dostawcy.

Średnio za taryfę C11 zapłacimy 0,45 zł/kWh, za taryfę C12a – 0,56 zł/kWh (szczytowa) i 0,39 zł/kWh (pozaszczytowa), a za taryfę C12b – 0,54 zł/kWh (dzienna) i 0,38 zł/kWh (nocna). Koszt przyłącza prądu wynosi ok. 2100-3000 zł za stałe przyłącze kablowe i ok. 1800-2250 zł za stałe przyłącze napowietrzne.

Prąd budowlany to rodzaj przyłącza energetycznego pozwalającego na korzystanie z energii podczas budowy. Warto znać taryfy i kwoty za prąd, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dopasowane do konkretnej inwestycji.

Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Projekty dużych domów – idealne rozwiązanie dla wymagających
Blog
01 Sierpień 2024
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. To miejsce, które ma być naszą oazą spokoju, schronieniem przed codziennym zgiełkiem oraz przestrzenią, gdzie
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść