Logo

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?

Kategorie: Blog

Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadania zgodnego z prawem projektu, który jest podstawą do zgłoszenia budowy w odpowiednim urzędzie. W tym artykule dowiecie się, jak wybrać odpowiedni projekt domu jednorodzinnego? Zapraszamy do lektury.

Wybierając projekt domu jednorodzinnego, kierujmy się nie tylko aspektami wizualnymi, ale także kompleksowym zabezpieczeniem wszelkich spraw formalnych. Pamiętajmy, że wszelkie koncepcje architektoniczne muszą być zgodne z ustawą – Prawo budowlane. Pracownia Domowe Klimaty zapewnia projekt budowlany domu jednorodzinnego, w którego skład wchodzą projekty architektoniczno – budowlane oraz techniczne. Są to dokumenty niezbędne do formalnego rozpoczęcia budowy oraz późniejszego odbioru budynku.

Jak wybrać odpowiedni projekt domu jednorodzinnego?

Wiele osób nie miałoby większego problemu z określeniem, jaki powinien być ich idealny dom. Jak jednak przełożyć te oczekiwania na projekt domu jednorodzinnego? W tym specjalizuje się nasza pracownia – nasze projekty to kolekcja cechująca się bardzo dużą różnorodnością. Ofertę tworzą projekty zarówno małych, parterowych domków dla par czy małych rodzin, jak i bardziej przestronnych budynków o dużej powierzchni użytkowej.

Projekty domów jednorodzinnych parterowych czy z poddaszem, czyli jaki wariant wybrać?

Wybór odpowiedniego projektu domu jednorodzinnego nie jest łatwym zadaniem. Powinien być on spełnieniem marzeń przyszłych mieszkańców, które jednak nierzadko zderzają się z rzeczywistością w postaci trudnych warunków terenowych czy ograniczonego budżetu. Decyzji tej nie należy więc podejmować pochopnie, a poszukując najlepszego projektu domku jednorodzinnego, trzeba mieć na uwadze wiele istotnych aspektów. Jednym z najważniejszych jest liczba przyszłych domowników – każdy z nich powinien mieć bowiem zapewnioną przestrzeń umożliwiającą komfortowe funkcjonowanie. Przy wyborze projektu domu jednorodzinnego kluczowe będą też potrzeby i oczekiwania mieszkańców. Istotna jest także kwestia garażu – czy powinien znajdować się w bryle budynku, czy obok niego, a ponadto, ile powinien mieć stanowisk. Już na początku poszukiwań warto określić, czy mają być to projekty domów parterowych, z poddaszem użytkowym czy piętrowych. Dla mniejszych rodzin świetną propozycją są między innymi projekty domów parterowych z możliwością adaptacji poddasza o metrażu do 120 m2. Z kolei budynki o większej powierzchni okażą się bardziej funkcjonalne dla rodzin liczniejszych. Co więcej, wśród propozycji o zarówno mniejszej, jak i większej powierzchni użytkowej z powodzeniem można znaleźć projekty domów tanich w budowie. Wybierając projekt domu jednorodzinnego, należy również zwrócić uwagę na jego konstrukcję i powierzchnię zabudowy. W podjęciu decyzji pomocne mogą okazać się też wizualizacje lub zdjęcia z dotychczas zrealizowanych inwestycji. W ten sposób łatwiej jest wyobrazić sobie, jak budynek będzie się prezentował po zakończeniu prac, a nie tylko na papierze. 

Czego nie może zabraknąć na planie projektu domu jednorodzinnego?

Przeglądając katalog projektów domów jednorodzinnych, należy zwrócić uwagę na to, czy ich plan spełnia potrzeby i oczekiwania przyszłych mieszkańców oraz umożliwia stworzenie wyraźnego podziału na strefy dzienną i nocną. Czego nie powinno w nim zabraknąć? Przede wszystkim pomieszczeń stanowiących prywatną przestrzeń każdego domownika – najlepiej, by każdy z nich miał własną sypialnię. Niezwykle istotna jest także strefa dzienna, w której wszyscy będą mogli spędzać czas wspólnie. Analizując rzut domu jednorodzinnego, trzeba też sprawdzić, w jakiej liczbie i w jakich miejscach zostały rozplanowane łazienki. Optymalnym rozwiązaniem zwykle są 2 łazienki, jednak w dużych domach lub budynkach piętrowych często niezbędne okazuje się trzecie pomieszczenie – na przykład w sąsiedztwie strefy dziennej, w której będą przyjmowani goście. Jeżeli na parterze domu znajduje się gabinet, w jego sąsiedztwie warto rozważyć łazienkę z prysznicem. Takie pomieszczenie może stanowić nie tylko miejsce pracy, ale również sypialnię lub pokój gościnny. Lokalizację kuchni natomiast najlepiej uzależnić od osobistych preferencji – niektórzy chcą zaaranżować ją w oddzielnej przestrzeni, inni wolą łączyć ją z salonem. Coraz popularniejsze stają się rozwiązania z kuchnią od ogrodu, zapewniającą odprężającą bliskość natury. W projekcie domu jednorodzinnego uwzględnione powinny być również pomieszczenia gospodarcze i pomocnicze. Z kolei garaż jest kwestią indywidualną – należy jednak określić, czy ma on znajdować się w bryle budynku, a jeśli tak, ile powinien mieć stanowisk.

Jaki styl domu wybrać? 

Przy wyborze projektu domu jednorodzinnego trzeba też zdecydować, w jakim stylu powinien być on utrzymany. Bardzo dużą popularnością cieszą się między innymi domy tradycyjne – skromne, przytulne, z klasycznie wykończoną elewacją i perfekcyjnie wpisujące się w wiejski krajobraz. Coraz chętniej wybierane są jednak także projekty domów nowoczesnych, które cechują się niezmąconą funkcjonalnością, innowacyjnymi rozwiązaniami architektonicznymi i ciekawym designem. Warto przy tym od razu zaznaczyć, że obecnie nowoczesne bryły w budownictwie jednorodzinnym to prostota i minimalizm, a nie przepych, z którym kojarzyły się jeszcze stosunkowo niedawno.

Jak dopasować projekt domu jednorodzinnego do działki?

Poszukując projektu domku jednorodzinnego, trzeba mieć na uwadze, że wybór jest w znacznym stopniu determinowany przez rodzaj i wielkość działki. Jeśli teren ma standardowy kształt i sporą powierzchnię, możliwości jest sporo. Problem może pojawić się wtedy, gdy działka jest płytka, wąska lub znajduje się na pochyłym terenie. Ponadto koncepcja musi odpowiadać wymogom stawianym przez Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub Warunki Zabudowy (WZ). W naszej pracowni stworzyliśmy kolekcję projektów domów jednorodzinnych na niestandardowe działki – płytkie, wąskie lub zlokalizowane na stoku – dzięki czemu spełnienie marzeń o własnym domku jest możliwe nawet na trudnym terenie.

Jak zbudować komfortowy i energooszczędny dom jednorodzinny?

We współczesnym budownictwie bardzo duży nacisk kładzie się nie tylko na wygodę czy funkcjonalność, ale i energooszczędność oraz przyjazność dla środowiska. Jak zatem wybrać projekt domu, który jest jednocześnie komfortowy i energooszczędny? Projekty domów energooszczędnych wyróżniają się zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają na poprawę parametrów izolacyjnych budynku, a tym samym redukcję zużycia energii. Oprócz właściwego ocieplenia warto więc stawiać na technologie, takie jak wentylacja z odzyskiem ciepła, czyli tak zwana rekuperacja.

Czy warto się zdecydować na projekt domu jednorodzinnego z kosztorysem?

Wszystkie koncepcje dostępne w ofercie naszej pracowni to projekty domów jednorodzinnych z kosztorysem. Dlaczego warto wybrać projekt z kosztorysem? To niezwykle praktyczny i przydatny element, który okazuje się pomocy podczas planowania finansowania budowy domu. Gotowy projekt domu z kosztorysem pozwala na orientacyjne określenie kosztów jego budowy, wliczając w to roboty ziemne, postawienie fundamentów, konstrukcję przyziemia, dach, posadzki, okna i drzwi, tynki wewnętrzne, elewacje oraz główne instalacje. Znacznie ułatwia to tworzenie harmonogramu prac i planowanie wydatków, a przede wszystkim – odpowiednie przygotowanie się do realizacji inwestycji od strony ekonomicznej.

Dla kogo gotowy projekt domu jednorodzinnego?

Zmierzenie się z koniecznością wyboru koncepcji dla naszego budynku to pierwszy krok do zbudowania wyczekiwanego domu. Do wyboru są dwie możliwości: gotowe projekty domów jednorodzinnych oraz projekty indywidualne. W tym drugim przypadku powierzamy architektowi tworzenie planu od zera. Musimy liczyć, że efekt końcowy będzie spójny z naszymi wyobrażeniami, i że wszelkie nasze uwagi zostaną wdrożone. Wybierając wcześniej stworzoną koncepcję także mamy spore możliwości selekcji. Jednak największymi zaletami takiego rozwiązania jest szybkość realizacji, niższa cena oraz pewność, co do finalnej formy budynku. Krótko mówiąc – jeżeli gotowy projekt domu może sprostać naszym oczekiwaniom, będzie on lepszym rozwiązaniem. Jednak katalog projektów może dostarczyć inspiracji nawet dla osób, które mają bardzo dobrze określone wymagania w kontekście realizacji budynku.

Domy jednorodzinne parterowe

Domy jednorodzinne parterowe to jedne z najczęściej spotykanych budynków mieszkalnych. Do zalet takiego rozwiązania należy zaliczyć między innymi:

  • stosunkowo niskie koszty budowy,
  • brak barier architektonicznych,
  • łatwy dostęp do wszystkich pomieszczeń.

Jest to idealna opcja nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami, ale także dla ludzi starszych czy rodzin z małymi dziećmi. W przypadku, gdy nie musimy budować schodów na wyższe kondygnacje, nie tylko ułatwiamy poruszanie się po obiekcie, ale także redukujemy zagrożenia związane choćby z zabawą dzieci i ewentualnym upadkiem. Projekty domów jednorodzinnych parterowych to także bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich osób, które cenią sobie bezpośredni dostęp do ogrodu. W takim obiekcie jest to możliwe praktycznie z każdego pomieszczenia. Można więc wychodzić z sypialni na ogród bez konieczności przechodzenia przez cały dom.

Domek jednorodzinny z funkcjonalnym poddaszem

Analizując dostępne plany domów jednorodzinnych, pierwszym elementem, który możemy zaobserwować, jest jego bryła – a co za tym idzie typ dachu. W naszym krajobrazie dominuje forma dachu stromego – co wynika z uwarunkowań kulturowych oraz z lokalnych przepisów (miejscowe plany i warunki zabudowy). Taki dach naturalnie tworzy zamkniętą przestrzeń wewnątrz, którą wykorzystujemy, aranżując tam kondygnację użytkową. Rozwiązanie jest praktyczne, stosunkowo tanie w budowie ale i uzasadnione ekonomicznie. Wynika to z faktu, że przy dobrej izolacji termicznej, ogrzanie parteru pozwala na unoszenie się powietrza na wyższe piętro oraz ograniczenie powierzchni dachu w stosunku do budynku parterowego. Dach jest natomiast elementem, który najszybciej oddaje ciepło. Warto również zauważyć, że domy jednorodzinne z funkcjonalnym poddaszem, pozwalają na wyraźne podzielenie budynku na dwie strefy – dzienną oraz nocną. W klasycznym ustawieniu pierwsza przestrzeń znajduje się na parterze, natomiast miejsce sypialniane usytuowane jest na piętrze.

Projekty domów piętrowych

Wiele osób chce posiadać duży dom, jednak przeszkodą staje się rozmiar działki czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który ustala maksymalny procent zabudowy parceli. W takim przypadku warto rozważyć domek jednorodzinny piętrowy. Takie rozwiązanie pozwoli wybudować obiekt o sporej powierzchni użytkowej, a przy okazji nie pochłonie dużego terenu, co budynek parterowy o podobnym metrażu. W ofercie naszej autorskiej pracowni architektonicznej znajduje się duży wybór koncepcji domów jednorodzinnych piętrowych. Ich powierzchnia użytkowa oscyluje od około 70 m2 do prawie 200 m2. Przy tak dużej różnorodności, każdy znajdzie w ofercie dostosowany do swoich wymagań i potrzeb domek jednorodzinny piętrowy.

Projekty domów jednorodzinnych z garażem

Posiadanie samochodu w dzisiejszych czasach stało się oczywistością. W wielu przypadkach rodzina posiada więcej niż jeden pojazd. Z tego też względu przy wyborze odpowiedniego planu, często bierzemy pod uwagę ilość stanowisk garażowych. W zależności od kształtu działki możliwe jest usytuowanie sporego podjazdu przed miejscem postojowym. Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych uwzględniają nawet 3 stanowiska garażowe w jednym budynku. Dodatkowo hala garażowa może być połączona z innymi pomieszczeniami obsługującymi, takimi jak kotłownia czy pralnia. Tworzy się w takim przypadku grupę pomieszczeń technicznych, które są umiejscowione blisko siebie. W przypadku działek na stoku – rozsądna może być ich lokalizacja w piwnicy.

Domy jednorodzinne z piwnicą

Aspekt podpiwniczenia budynku jest w większości przypadków nieodłącznym elementem dyskusji, jeśli chodzi o dom jednorodzinny. Projekt powinien być odzwierciedleniem wymagań inwestorów, jednak musi także być dostosowany do warunków technicznych działki. W tym przypadku najważniejszym obostrzeniem jest poziom wód gruntowych. Po odpowiednich ekspertyzach można bardzo dokładnie ustalić ten czynnik. Jeśli wykażą, że ich stan jest wysoki, to na takiej parceli warto zrezygnować z podpiwniczenia. Drugim elementem, często używanym przez przeciwników piwnicy, jest koszt ich realizacji. Jest on o 20-30% wyższy, niż w przypadku domu parterowego bez takiego rozwiązania. Na taką cenę, oprócz prac ziemnych, składa się wykonanie mocniejszego stropu, dodatkowych ścian i izolacji. Jednak podana wartość odnosi się jedynie do budynku jednokondygnacyjnego.

Domek jednorodzinny z dachem dwuspadowym

Przeglądając projekty domów jednorodzinnych, zwykle dobieramy typ dachu do naszych preferencji wizualnych. W ofercie naszej autorskiej pracowni architektonicznej znajduje się mnóstwo propozycji budynków jednorodzinnych z dachem dwuspadowym. Takie rozwiązanie jest bardzo estetyczne oraz funkcjonalne - pozwala na wygodniejsze zaaranżowanie poddasza. Warto również wspomnieć, że projekty domów jednorodzinnych z dachem dwuspadowym nie muszą bazować na jednej bryle. Idealnym tego przykładem jest projekt Akord V, gdzie garaż dobudowany jest do całości domu, a dwuspadowy dach został umieszczony oddzielnie na budynku mieszkalnym oraz na pomieszczeniu na auta. Obiekt charakteryzuje się funkcjonalnością oraz prostą konstrukcją. W przypadku tego planu kąt nachylenia dachu – 42° – sprawia, że mimo różnych warunków atmosferycznych, deszcz czy śnieg nie będą zalegały na poszyciu domu, co znacznie wydłuży żywotność całej konstrukcji.

Projekt domu jednorodzinnego z dachem płaskim 

Dla osób, które przeglądają koncepcje budynków i zastanawiają się, jaki dach wybrać, nie istnieje jedynie wybór między dwuspadowym a wielospadowym. Dobrym rozwiązaniem jest także dach płaski i jest to coraz częściej stosowane rozwiązanie w domach jednorodzinnych. Projekty o takiej konstrukcji dachu, np. Orka III bis, to propozycje nowoczesne i estetyczne. Horyzontalne poszycie oferuje także wiele zalet użytkowych. Budynek z płaskim dachem eliminuje wszelkie skosy, typowe dla budynków z poddaszem. Jest to duże ułatwienie, szczególnie w kontekście późniejszej aranżacji wnętrza. Dodatkowo, wybierając projekt domu jednorodzinnego z płaskim dachem, mamy w niektórych przypadkach możliwość zrealizowanie na takiej powierzchni ogrodu lub tarasu, co jeszcze bardziej zwiększy estetykę bryły, a inwestorowi pozwoli uzyskać przestrzeń do odpoczynku. Jest to szczególnie ciekawe rozwiązanie, gdy działka nie posiada odpowiednio dużej przestrzeni do pobudowania większego domu oraz stworzenia ogrodu.

Jeżeli mają Państwo pytania dotyczące projektów domów jednorodzinnych, serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Projekty domów z możliwością adaptacji poddasza – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim domu?
Blog
28 Czerwiec 2024
Marzenie o własnym domu towarzyszy nam przez całe życie. Własne cztery kąty to nie tylko przestrzeń do życia, ale także miejsce, gdzie realizujemy swoje pasje, spędzamy czas z rodziną i odpo
Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść