Domy, których podstawą konstrukcji jest kwadrat, od wielu lat cieszą się ogromną popularnością. Inwestorzy cenią je za funkcjonalność, komfortowe rozplanowanie pomieszczeń, niskie koszty i krótki czas budowy.
Projekty domów o podstawie kwadratu – ustawność wnętrz i korzystne rozmieszczenie pomieszczeń
Przestrzeń domowa zbudowana na planie kwadratu to gwarancja poczucia komfortu. W odróżnieniu od niestandardowych brył dom typu kwadrat nie będzie miał długich korytarzy czy pomieszczeń rozlokowanych daleko od siebie. Wszystkie pokoje i przestrzenie użytkowe rozchodzą się promieniście od centrum domu, tworząc wrażenie harmonii. Kwadratowa podstawa pozwala wydzielić ustawne pomieszczenia o optymalnym stosunku długości do szerokości. Nie bez znaczenia jest dobry dostęp do przestrzeni wspólnych (kuchni, łazienki, salonu) z każdego miejsca w domu.
Prosta bryła na rzucie w kształcie kwadratu – idealna propozycja dla inwestorów
Dom w kwadracie z garażem to bardzo popularny wariant, ceniony przez inwestorów za funkcjonalność. Oprócz praktycznego rozkładu pomieszczeń dom tego rodzaju można bardzo dobrze doświetlić światłem naturalnym. Pomieszczenia narożne lub takie o szerokich ścianach dają pod tym względem sporo możliwości. Co istotne, kwadratową bryłę dużo łatwiej (i taniej) ogrzać. Dom w kształcie kwadratu to również obniżenie kosztów budowy i jej sprawny przebieg.
Projekt domu o podstawie kwadratu: parterowy czy z poddaszem?
W zależności od potrzeb możemy wybrać wariant domu parterowy lub z poddaszem użytkowym. Projekty parterowe na planie kwadratu mieszczą zazwyczaj salon z kuchnią, 2 lub 3 sypialnie, łazienkę, wc, garaż i kotłownię. Projekty z poddaszem użytkowym zazwyczaj są mniejsze, jeżeli chodzi o powierzchnię jednej kondygnacji; częstym wyborem jest projekt domu o wymiarach 10 x 10 metrów.
Tego typu domy zazwyczaj mieszczą na parterze część dzienną, a na poddaszu sypialnie (najczęściej 2 lub 3) oraz łazienkę. Projekty z poddaszem nierzadko odbiegają delikatnie od planu kwadratu, jednak tworzą harmonijną bryłę z dwuspadowym dachem. Taki projekt możemy nazwać domem w kwadracie z dachem dwuspadowym. Dach czterospadowy natomiast szeroko stosuję się w projektach parterowych.
Tania i prosta budowa domu oraz inne zalety domu kostki
Dom na planie kwadratu buduje się stosunkowo szybko, ponieważ nie zawiera niestandardowych form (takich jak łuki czy zaokrąglenia ścian), wszystkie kąty są proste, a pomieszczenia mają standardową formę. Do budowy możemy użyć łatwo dostępnych, często używanych materiałów, a ekipy budowlane mają doświadczenie w realizacji tego rodzaju projektów.
Właściciele klasycznego domu kostki o płaskim dachu mogą zagospodarować przestrzeń dachową na przestronny zielony taras, na którym zasadzą trawę, rośliny, a nawet niewielkie drzewa. W ten sposób standardowa bryła zmieni się w nowoczesny dom typu kwadrat o niebanalnym charakterze.
Warto pamiętać, że w takim przypadku do podlewania ogrodu i zielonego dachu możemy użyć deszczówki. A na ten cel możemy zdobyć dofinansowanie z programu „Moja Woda”.
Ogrzewanie oraz inne media, czyli ergonomia w projektach domów w bryle kwadratu
Projekt domu kwadratowego to prawie zawsze pewność optymalizacji pod względem kosztów eksploatacji. Bryłę o równomiernym rozkładzie pomieszczeń łatwo ogrzać, ponieważ instalacja nie przebywa długiej drogi od kotłowni do grzejników. Praktyczny rozkład sprzyja optymalnemu rozlokowaniu ogrzewania podłogowego czy ściennego. Regularne proporcje domu na planie kwadratu powodują, że wszystkie wymagające tego przestrzenie możemy dobrze izolować, eliminując ryzyko powstawania mostków cieplnych.
Wnętrza domu zaplanowanego w kształcie kwadratu są ustawne
Podstawa kwadratu pozwala na wydzielenie pomieszczeń o harmonijnym kształcie regularnego prostokąta. Dzięki temu w każdym pomieszczeniu zmieścimy duże okno oraz powierzchnie ścian pozwalającą na komfortowe rozstawienie mebli i wszystkich potrzebnych sprzętów.
Gotowe projekty domów na planie prostokąta – estetyczna strona bryły
Projekty domów o regularnym kształcie można dobrze dostosować do warunków, jakie oferuje działka budowlana. Estetycznym rozwiązaniem są projekty zawierające drewniane elementy elewacji. Szczególnie efektownie prezentują się kwadratowe bryły i czterospadowe dachy. Osiągamy wrażenie ciepłej, kameralnej przestrzeni dającej poczucie komfortu. Efekt ten spotęguje dobrze urządzony, zadbany ogród. Dobrze przystrzyżony trawnik z rolki, niewielkie drzewa i kamienne alejki to idealne zagospodarowanie działki wokół domu na planie kwadratu.
Dom zbudowany na planie kwadratu – polecane projekty domów
Przykładem funkcjonalnego domu parterowego na planie kwadratu jest Antares 2T.
Na jednej kondygnacji mieści się tutaj obszerny salon z jadalnią, kuchnia, 3 sypialnie, łazienka, wc i garaż. Narożne położenia salonu pozwala na zastosowanie efektownych przeszkleń na dwóch ścianach w pomieszczeniu. Taras został umiejętnie wkomponowany w bryłę budynku, dzięki czemu powstałą duża, jednocześnie bardzo kameralna przestrzeń.
Projektem o podobnym rozkładzie pomieszczeń jest Alt 4.
Projekt ten umożliwia praktyczną adaptację strychu i wydzielenie czterech pomieszczeń i łazienki. Powierzchnia użytkowa strychu to blisko 44 m kw. Co ważne, oba projekty gwarantują wysoki stopień energooszczędności i niskie koszty eksploatacji.
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. To miejsce, które ma być naszą oazą spokoju, schronieniem przed codziennym zgiełkiem oraz przestrzenią, gdzie