Logo

Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny

Kategorie: Blog

W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średnich domów. Co to właściwie oznacza? Średni dom to taki, który zaspokaja potrzeby przeciętnej rodziny, zapewniając komfort i funkcjonalność, jednocześnie nie będąc zbyt dużym ani zbyt małym. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego projekty średnich domów cieszą się tak dużą popularnością oraz jakie cechy powinny posiadać, aby spełniały oczekiwania współczesnych mieszkańców. Zapraszamy do lektury.

Projekty średnich domów, czyli optymalna wielkość i funkcjonalność

Średnie domy zazwyczaj mają powierzchnię od 120 do 160 metrów kwadratowych. To właśnie taki metraż pozwala na stworzenie funkcjonalnych przestrzeni, które mogą pomieścić wszystkie niezbędne pomieszczenia,  jak salon, kuchnia, kilka sypialni, łazienki oraz ewentualne dodatkowe pokoje, jak gabinet czy pokój gościnny. Tak więc, przed wyborem projektu domu, warto zastanowić się, jakich i ile pomieszczeń potrzebujemy, aby zapewnić wygodę i prywatność wszystkim domownikom.

Koszty budowy i utrzymania średniego domu są często bardziej przystępne w porównaniu do większych rezydencji. Mniejsze nakłady finansowe związane z materiałami budowlanymi oraz niższe rachunki za ogrzewanie, chłodzenie i inne media to tylko niektóre z ich zalet. Ponadto, często wymagają one mniejszego nakładu pracy przy utrzymaniu i konserwacji, co jest istotne dla zapracowanych rodzin.

Projekty średnich domów z pracowni Domowe Klimaty

W ofercie naszej pracowni można znaleźć bardzo szeroki wybór projektów średnich domów. Ich wielkość nie stanowi żadnej przeszkody na drodze do stworzenia praktycznej, a zarazem pięknej przestrzeni. To projekty domów tanich w budowie, które umożliwiają zaplanowanie dużej liczby pokoi, wygodnego miejsca do pracy, a nawet kilku łazienek. W zależności od indywidualnych potrzeb i oczekiwań przyszłych mieszkańców może to być projekt domu parterowego 150 m2, nieco większego piętrowego lub trochę mniejszego z poddaszem użytkowym. Tak jak już wspomnieliśmy powyżej, średnie domy z reguły umożliwiają także wydzielenie przestronnych pomieszczeń gospodarczych i pomocniczych, takich jak kotłownia, spiżarnia czy pralnia. Tym samym pozwalają one na optymalną organizację przestrzeni bez kompromisów w gabarytach pomieszczeń.

Gotowe projekty średnich domów

W pracowni Domowe Klimaty projektujemy funkcjonalne domy średniej wielkości. Jednym z nich jest projekt domu 4 Pory Roku o powierzchni użytkowej 124,5 m2, który mimo stosunkowo niewielkiej przestrzeni oferuje przestronne, komfortowe wnętrza. W planie ujęto między innymi duży salon z zadaszonym tarasem, kuchnię ze spiżarnią, cztery sypialnie, dwie łazienki oraz dwustanowiskowy garaż.

Wśród oferowanych przez nas gotowych projektów średnich domów uwagę zwraca również Akord II. To plan domu o powierzchni użytkowej 142,97 m2 stworzony z myślą o wąskich działkach (szerokość do 16 m). Na parterze znajduje się salon z kuchnią, pokój oraz łazienka, natomiast na poddaszu – trzy dodatkowe pokoje, w tym dwa z własną garderobą, a ponadto duża łazienka i pomieszczenie gospodarcze.

Poszukującym większej przestrzeni spodoba się z kolei Andromeda – projekt nowoczesnego domu o powierzchni użytkowej 154,08 m2, zapewniający niebywałe poczucie komfortu. Na parterze zlokalizowany został salon z kuchnią i wyjściem na taras, pokój i niewielka toaleta, natomiast na piętrze trzy wygodne sypialnie, dwie łazienki oraz duży taras, na którym bez przeszkód można cieszyć się zasłużonym relaksem.

Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni projekt domu średniego

Wybór odpowiedniego projektu domu średniego powinien być dokładnie przemyślany, a główne kryterium powinny stanowić potrzeby i wymagania przyszłych domowników. To od nich powinny zależeć między innymi liczba kondygnacji i pokoi w domu czy układ pomieszczeń – aspekty te bezpośrednio przekładają się na funkcjonalność przestrzeni i komfort życia mieszkańców. Określenie potrzeb jest tutaj składnikiem kluczowym. Duży przekrój wzorów potrafi utrudniać wybór, warto więc maksymalnie zawęzić pole wyszukiwania. Niezwykle istotne są również względy prawne – projekt domu musi być zgodny z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub z Warunkami Zabudowy (WZ). Duże znaczenie ma też wielkość działki – dom musi znajdować się w odpowiedniej odległości od jej granic, a przy tym mieścić się w określonym wskaźniku intensywności zabudowy na działce. Ze względów praktycznych nie powinien jej także wypełniać w całości, nie pozostawiając miejsca na przykład na ogród. Projekty domów 120-150 m2 mają jednak tę zaletę, że zazwyczaj spełniają warunki standardowych działek, wpisując się jednocześnie w oczekiwania różnych użytkowników. Ponadto stworzone przez nas projekty można w pewnym stopniu modyfikować w procesie adaptacji, dzięki czemu dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb jest znacznie prostsze.

Jak wybrać optymalną wielkość domu? Na ilu metrach mieszkać, by dom był wygodny?

Jedna z ważniejszych decyzji, jaką trzeba podjąć przy wyborze projektu domu, dotyczy jego wielkości. Jaki metraż budynku jest optymalny, zapewnia pożądany komfort życia i wygodę wszystkim domownikom? Na to pytanie nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi – wszystko zależy bowiem od oczekiwań i wymagań przyszłych mieszkańców. Ogólnie przyjmuje się jednak, że dla rodziny liczącej od 3 do 4 osób odpowiedni będzie niewielki lub średniej wielkości dom o powierzchni od 80 do około 180 m2. W przypadku małych rodzin dobrą propozycją są projekty domów z poddaszem użytkowym i garażem do 120 m2, natomiast dla tych liczniejszych lepszą opcją zwykle okazują się budynki o większym metrażu. Można zatem przyjąć, że dla rodziny z jednym lub dwójką dzieci świetnym pomysłem będzie budowa domu o metrażu 100 lub 140 m2 – na takiej powierzchni z pewnością znajdzie się miejsce na strefę dzienną, w której domownicy będą mogli spędzać wspólnie czas, sypialnie rodziców i dzieci, dwie łazienki czy gabinet lub pokój gościnny. Nie zabraknie również przestrzeni na pomieszczenia gospodarcze i pomocnicze. Większe domy – o powierzchni 150 m2 lub wyższej – będą odpowiednie dla rodzin liczących 5 lub 6 osób. Szczególnie polecane w tym przypadku są projekty domów z dużym salonem, który będzie stanowił centrum życia rodzinnego i towarzyskiego. Warto jednak pamiętać o tym, że bardzo duży dom nie zawsze oznacza lepszy wybór. Należy bowiem liczyć się z tym, że jest on nie tylko droższy w budowie, ale też w późniejszym utrzymaniu i eksploatacji.

Różnorodność projektów domów średniej wielkości

Projekty średnich domów cechuje bardzo duża różnorodność. Ofertę naszej pracowni tworzą zarówno projekty domów parterowych, jak i piętrowych czy z poddaszem użytkowym. Dzięki temu znalezienie projektu, który będzie odpowiadał warunkom działki, a zarazem spełniał wymagania przyszłych mieszkańców, nie powinno stanowić większego problemu. Warto mieć jednak na uwadze to, że na przykład dom parterowy 140 m2 będzie miał bardziej rozłożystą bryłę niż budynek piętrowy o takim samym metrażu. W takiej sytuacji dobrym kompromisem mogą być projekty domów z poddaszem użytkowym, w których najważniejsze pomieszczenia znajdują się na parterze, natomiast dodatkowa przestrzeń pod dachem może zostać zaaranżowana na sypialnię czy biuro.

Zalety projektów  domów średniej wielkości

Projekty średnich domów z poddaszem, bez poddasza lub piętrowe mają szereg zalet. Do najistotniejszych zalicza się przede wszystkim wspomnianą już funkcjonalność przy jednoczesnym zachowaniu stosunkowo niskich kosztów budowy i późniejszej eksploatacji. By ograniczyć wydatki stricte użytkowe, warto wziąć pod uwagę projekty domów energooszczędnych, w których zastosowano nowoczesne rozwiązanie pozwalające na redukcję zużycia energii. Ponadto średni dom 140 m2 będzie znakomitą propozycją zarówno dla małej rodziny z jednym dzieckiem, jak i tej większej, z dwójką lub trójką pociech. Ważną zaletą średnich domów jest także ich różnorodność. Wśród gotowych projektów bez większego problemu można znaleźć przestronny dom z dużym salonem czy mniejsze domy do 120 m2.

Jaka działka, taki dom

Bardzo duży wpływ na wybór projektu domu mają wymiary i kształt działki. Ma to szczególne znaczenie w przypadku małych działek lub tych o nietypowym kształcie, które nierzadko ograniczają lub w ogóle wykluczają możliwość realizacji niektórych projektów. W takiej sytuacji warto przeanalizować – najlepiej wspólnie z architektem – dostępne możliwości. Doskonałym źródłem inspiracji i pomysłów mogą być stworzone w naszej pracowni projekty domów na wąską działkę – nietypowy kształt terenu nie musi bowiem okazać się przeszkodą na drodze do realizacji marzeń o pięknym domu!

Wykańczanie domu etapami – na co pozwala budżet?

Jednym z głównych kryteriów doboru projektu domu zawsze jest budżet. Należy bowiem pamiętać, że konieczne do poniesienia koszty nie ograniczają się wyłącznie do wzniesienia budynku – w finansach należy uwzględniać również jego wykończenie. Nie chcąc go zbyt mocno nadwyrężać, dobrym rozwiązaniem może być wykańczanie domu etapami. Podział budżetu na kilka części umożliwi jego kontrolę i optymalne planowanie wydatków. Może okazać się to też pomocne w określeniu odpowiedniej wielkości domu – czy rozsądniej będzie skupić się na projektach mniejszych domów do 120 m2, czy można wziąć pod uwagę także te większe.

Projekty domów średniej wielkości – z poddaszem czy bez?

W projektach domów nowoczesnych często uwzględnia się poddasze z możliwością adaptacji. Czy to dobre rozwiązanie? Dodatkowa przestrzeń do adaptacji pozwala na zwiększenie powierzchni użytkowej domu – można w niej zaaranżować na przykład sypialnię, biuro, pokój gościnny, pomieszczenie gospodarcze lub pomocnicze. Projekt domu parterowego z poddaszem do adaptacji to wariant warty rozważenia zwłaszcza dla mniejszych rodzin. W ich przypadku metraż parteru zwykle wystarcza, by rozplanować na nim wszystkie najważniejsze pomieszczenia. Świetnie sprawdzi się również jako dom dla seniorów, którzy dom budują już dla rodziny bez dzieci, lecz ciągle chcą pozostawić wygodne miejsce do przyjmowania gości.

Dom dla 3-4 osobowej rodziny z garażem w bryle budynku

Istotną, wymagającą przemyślenia kwestią jest ta dotycząca garażu. Projektu domu do 130 m2 z garażem w bryle budynku to świetna propozycja dla rodziny liczącej 3-4 osoby. To rozwiązanie jest przede wszystkim niezwykle komfortowe, gdyż umożliwia dostanie się do lub z samochodu bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Wkomponowanie garażu w bryłę budynku to znakomity pomysł również ze względów estetycznych, gdyż pozwala na zachowanie tak pożądanej spójności architektonicznej.

Średniej wielkości dom, idealnym rozwiązaniem dla rodzin dwupokoleniowych

Domy średniej wielkości doskonale sprawdzają się w przypadku rodzin dwupokoleniowych. Wymiary domu umożliwiają zaplanowanie niezbędnej liczby pokoi dla wszystkich mieszkańców, dużego, wygodnego salonu, inspirującej przestrzeni do pracy czy pomieszczeń gospodarczych. Niektóre projekty domów do 140 m2 lub większych można też tak zmodyfikować, by stworzyć w budynku dwa oddzielne mieszkania – w takiej sytuacji pod uwagę warto wziąć zwłaszcza projekty domów dwupiętrowych. Dzięki temu wszyscy domownicy mogą cieszyć się komfortowymi warunkami i pełną swobodą.

Dom ma być wygodny i funkcjonalny

Budynek, który postawisz, powinien być przede wszystkim wygodny, funkcjonalny i spełniać Twoje oczekiwania dotyczące estetyki. Projekty domów średnich doskonale spełniają te wymagania. Świetnie sprawdzą się dla osób, które pragną mieszkać w optymalnej pod względem wielkości przestrzeni. Domy średnie często wybierają rodziny z dziećmi, młode pary czy seniorzy. Szeroki wybór aranżacji tego rodzaju budynków pozwala na indywidualne dostosowanie wnętrz do własnych potrzeb.

Czym wyróżniają się projekty domów średnich z pracowni Domowe Klimaty?

Dostępne w tej kategorii projekty posiadają optymalną powierzchnię użytkową i są dostosowane do potrzeb typowego gospodarstwa domowego. Ich wielkość świetnie sprawdzi się dla młodych par, które dopiero planują powiększenie rodziny. Tego rodzaju budynki cechują się przede wszystkim dużym komfortem użytkowania. Gwarantują przestrzeń niezbędną dla każdego domownika, pozwalają na stworzenie atmosfery przytulności, a jednocześnie są bardzo funkcjonalne i świetnie wykorzystują dostępną przestrzeń użytkową. Osoby, które marzą o własnym, ergonomicznym pod względem eksploatacji, miejscu do życia, z pewnością znajdą wśród projektów domów średnich coś dla siebie. Zróżnicowane projekty domów średnich dostępne na DomoweKlimaty.pl w pełni sprostają oczekiwaniom szerokiego grona klientów. Oferta obejmuje projekty średnich domów nowoczesnych, tradycyjnych, a nawet w stylu dworkowym. Każdy z nich bazuje na technologiach, które mają zapewnić znakomitą termoizolację i tym samym przyczynić się do energooszczędności. Projekty średnich domów jednorodzinnych to znakomita inwestycja stwarzająca idealne warunki do życia dla wszystkich domowników. W ofercie znajdują się zarówno wersje parterowe, jak i piętrowe. Średnie domy jednorodzinne mogą również posiadać garaż lub piwnicę. Wokół budynku można stworzyć wyjątkowy teren zielony, gdzie będzie można odpocząć po pracy, a w weekendy urządzić wspólne grillowanie z rodziną lub imprezę dla przyjaciół.

Dla kogo projekty tradycyjnych średnich domów?

Część z naszych projektów średnich domów przeznaczona jest dla osób, które nie dysponują rozległym terenem. Wiele działek budowlanych jest bardzo wąskich lub posiada nietypowy kształt, co ogranicza możliwości w zakresie wyboru odpowiedniego projektu. Dostępne w tej kategorii projekty domów średnich są przeznaczone na działki różnego typu – wąskie, płytkie, a nawet położone na stoku. Sprawdzą się one również na klasycznych, regularnych działkach. Bez względu na to, jaką działkę posiadasz, jesteśmy przekonani, że znajdziesz tu odpowiednią propozycję dla siebie. Prezentowane w tym dziale autorskie projekty są również nieocenione dla osób, którym zależy na stosunkowo niskich kosztach budowy. Budowle, które można wznieść na podstawie dostępnych w tej kategorii projektów dedykowane są przede wszystkim 3-5 osobowym rodzinom. W takiej bowiem sytuacji każdy członek familii dysponuje optymalną przestrzenią dla siebie.

Decydując się na projekt domu średniego, stawiasz na wyważony kompromis między pełnią komfortu oraz umiarkowanymi kosztami inwestycji. Pamiętaj jednak o tym, że wybierając konkretny projekt, musisz wziąć pod uwagę decyzję o warunkach zabudowy lub Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego i sprawdzić czy dany projekt może być na tej działce zrealizowany. Kiedy podejmiesz już ostateczną decyzję, kolejnym krokiem jest adaptacja projektu na określoną działkę. To zadanie leży już w kwestii architekta, który na podstawie określonych warunków zabudowy lub MPZP zlokalizuje projekt na działce. Projekty średnich domów to szeroka gama możliwości, wśród których każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie i swojej rodziny. W tej kategorii znajdziesz domy o optymalnej powierzchni użytkowej i funkcjonalnym układzie wnętrza, które zaskoczą Cię przemyślanymi i nowoczesnymi rozwiązaniami. Większość z nich nie wymaga posiadania dużej działki ani ogromnych nakładów finansowych. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Projekty dużych domów – idealne rozwiązanie dla wymagających
Blog
01 Sierpień 2024
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. To miejsce, które ma być naszą oazą spokoju, schronieniem przed codziennym zgiełkiem oraz przestrzenią, gdzie
Projekty domów z możliwością adaptacji poddasza – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim domu?
Blog
28 Czerwiec 2024
Marzenie o własnym domu towarzyszy nam przez całe życie. Własne cztery kąty to nie tylko przestrzeń do życia, ale także miejsce, gdzie realizujemy swoje pasje, spędzamy czas z rodziną i odpo
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść