Logo

Projekty domów z częścią usługową, czyli pracownia w domu – czy to możliwe?

Kategorie: Blog

Osoby planujące budowę domu i jednocześnie prowadzące działalność gospodarczą, mają do wyboru ciekawe rozwiązanie. To właśnie dla nich powstają projekty domów z częścią usługową, które pozwalają na prowadzenie biznesu w miejscu zamieszkania. Kiedy warto zdecydować się na taką opcję i o czym należy pamiętać?

Mieszkanie i praca pod jednym dachem – jak pogodzić dom z częścią usługową?

Budynki o przeznaczeniu mieszkalno-usługowym z pewnością zainteresują inwestorów, którzy prowadzą lub planują w przyszłości rozpocząć własny biznes. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim wiąże się z dużą wygodą, oszczędnością czasu i pieniędzy potrzebnych na dojazdy do pracy, a także uniknięciem kosztów najmu lokalu usługowego, które najczęściej stanowią bardzo duże obciążenie dla budżetu. Dom z lokalem usługowym stanowi też świetny wybór dla wszystkich, którzy chcą połączyć życie zawodowe z prywatnym.

Projekty domów z pracownią w domu

Mieszkanie i pracę w tym samym budynku da się pogodzić, pod warunkiem, że działalność zawodowa nie będzie uciążliwa dla domowników, a domownicy nie będą przeszkadzali pracownikom. Kluczem do tego jest umiejętne połączenie w projekcie obu części domu, tak by można było z nich korzystać niezależnie od siebie. Tylko w ten sposób obiekt z częścią usługową może okazać się przytulnym miejscem zamieszkania i jednocześnie lokalem zapewniającym odpowiednie warunki osobom zatrudnionym oraz klientom.

O czym pamiętać, wybierając projekty domów z przeznaczeniem mieszkalno-usługowym?

Planując budowę domu, w którym będzie możliwa również praca zarobkowa, należy pamiętać przede wszystkim o wyborze właściwego projektu uwzględniającego część usługową – zwykle znajdują się one w kategorii dom z usługą lub dom z częścią usługową. Dzięki temu, nawet jeśli prowadzenie działalności pojawia się jedynie w dalszej perspektywie, inwestor ma już pomieszczenia gotowe do wykończenia i wyposażenia; nie musi w żaden sposób adaptować domu jednorodzinnego do potrzeb biznesu ani zgłaszać zmiany sposobu użytkowania obiektu.

Wybierając projekt domu z lokalem usługowym, należy jednak pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim część usługowa powinna być dostosowana do konkretnego rodzaju działalności, a także planowanej liczby zatrudnionych osób – chodzi w tym przypadku m.in. o wielkość powierzchni oraz spełnienie wymagań przeciwpożarowych i sanitarnych, które dla różnych rodzajów działalności mogą być inne. Zmiany w pierwotnym projekcie można wprowadzić na etapie jego adaptacji do warunków zabudowy – w wielu projektach powierzchnię usługową można dowolnie przekształcić, tak by odpowiadała indywidualnym potrzebom. Ponadto część usługowa powinna być dobrze widoczna i łatwo dostępna z ulicy oraz wyposażona w osobne wejście, co zapewni maksymalny komfort zarówno domownikom, jak i pracownikom.

Do jakich usług rozwiązanie z gabinetem w domu to dobry pomysł?

Projekt domu z częścią usługową sprawdzi się w przypadku różnego typu działalności. W bryle takich budynków może być uwzględniona duża przestrzeń na warsztat samochodowy czy salon auto detailingu. Lokal z efektowną witryną sprawdzi się także w roli osiedlowego sklepu, biura projektowego, a nawet salonu kosmetycznego lub fryzjerskiego.

Wśród projektów gotowych domów mieszkalno-usługowych znajdują się także takie, w których dodatkowa powierzchnia świetnie zaspokoi potrzeby osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Oddzielony od części mieszkalnej gabinet posłuży za stanowisko pracy freelancerom wielu branż, m.in. grafikom, copywriterom czy projektantom, a także lekarzom, księgowym czy osobom zajmujących się własnoręcznym tworzeniem biżuterii lub dekoracji.

Pracownia w domu – jak urządzić część usługową?

Wszystko zależy od rodzaju wykonywanej działalności. W pewnych przypadkach przepisy będą wymagały wydzielenia pomieszczenia socjalnego i łazienki, z których będą mogli korzystać pracownicy. W wielu przypadkach przydatne okaże się także wydzielenie niewielkiego pomieszczenia gospodarczego lub biurowego. Tam, gdzie będą przyjmowani klienci, przyda się także poczekalnia z miejscami siedzącymi – powinien je uwzględniać m.in. projekt domu z gabinetem lekarskim, w którym warto umieścić także niewielką toaletę dla pacjentów.

Rozkład pomieszczeń w części usługowej jest ważny z punktu widzenia jej funkcjonalności. Natomiast z punktu widzenia klientów niezwykle istotna jest także aranżacja przestrzeni, która rozpoczyna się od estetycznego wykończenia poziomych i pionowych powierzchni, a kończy na wyposażeniu oraz detalach, czyli dekoracjach. Decydując się na projekt domu z lokalem usługowym, trzeba też pamiętać, że o pierwszym wrażeniu potencjalnych klientów będzie decydował zewnętrzny wygląd budynku – nie warto więc rezygnować z eleganckiego wykończenia fasady oraz aranżacji terenu zielonego.

Polecane projekty domu z miejscem na działalność gospodarczą z naszych gotowych projektów

Gotowe projekty domów z częścią usługową można znaleźć w serwisie w projektach dom z usługą uwzględnia niewielką przestrzeń zaprojektowaną z myślą o działalności handlowej, salonie kosmetycznym albo fryzjerskim. Obie części budynku zostały sprytnie połączone przedsionkiem oraz funkcjonalną pralnią, przy czym cześć usługowa zajmuje frontową część budynku i dzięki temu jest doskonale widoczna.

Projekt domu Dom z usługą , wizualizacja 1 Link: Projekt dom z usługą

„Klimek” to z kolei propozycja dla osób zainteresowanych projektem domu z gabinetem lekarskim. Osobne wejście, przedsionek, mała toaleta oraz przestronny gabinet zostały wkomponowane w bryłę budynku, a jednocześnie są w pełni niezależne od jego mieszkalnej części. Duet jest natomiast nowoczesnym piętrowym domem z dużym gabinetem, węzłem sanitarnym oraz przedsionkiem – taka przestrzeń sprawdzi się np. w roli niezależnego biura lub pracowni.

Projekt domu Klimek, wizualizacja 1 Link: Projekt domu Klimek

Dom z lokalem usługowym to w wielu sytuacjach doskonała inwestycja. Po spełnieniu wymagań technicznych stawianych pomieszczeniom przeznaczonym na działalność gospodarczą, a także dostosowaniu ich do indywidualnych potrzeb, można w nim stworzyć profesjonalne miejsce pracy.

Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść