Logo

Projekty domów z kominkiem w salonie – dlaczego warto zdecydować się na kominek dwustronny wewnętrzny?

Kominek jest nie tylko ozdobą naszych wnętrz. Tworzy w pomieszczeniu niesamowity klimat, ale jest również dodatkowym źródłem ciepła. Poza klasycznymi, tradycyjnymi kominkami na rynku znajdziemy piece z dwustronnie przeszklonym wkładem – wtedy widokiem ognia możemy cieszyć się w dwóch pomieszczeniach. Sprawdzamy, jak zbudowane jest takie urządzenie grzewcze tunelowe i jak zamontować kominek dwustronny w ścianie.

Jakie zalety są charakterystyczne dla dwustronnych kominków?
Jakie zalety są charakterystyczne dla dwustronnych kominków?

Budowa dwustronnego kominka typu tunel

Firmy kominkowe muszą dziś sprostać coraz wyższym wymaganiom i oczekiwaniom rynku. Okazuje się, że zwykłe, tradycyjne kominki z płaszczem wodnym czy systemem dystrybucji gorącego powietrza (DGP) to dla niektórych za mało. W dobie współczesnych koncepcji i nowoczesnych aranżacji, które często łączą ze sobą różne style, firmy produkujące kominki dostarczają nam coraz to ciekawsze kasety kominkowe. Bardzo ciekawą propozycją, pozwalającą cieszyć się widokiem ognia w dwóch oddzielnych pomieszczeniach, są kominki dwustronne.

Kominek dwustronny na drewno pod jednym względem różni się znacznie od tradycyjnych urządzeń grzewczych tego typu. Otóż jego tylna ściana została zastąpiona przeszkleniem stosowanym na froncie. Dlatego przód i tył kominków dwustronnych mają bliźniacze szyby. Stąd widokiem ognia możemy cieszyć się z dwóch stron kasety kominkowej.

Kominek dwustronny domoweklimaty
Dwustronny kominek – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Gdzie zatem możemy ustawić takie kominki dwustronne? Aranżacje są akurat bardzo różne i w zasadzie ogranicza nas tutaj wyobraźnia i konstrukcja budynku. Zwłaszcza że kominki typu tunel mogą znaleźć miejsce nie tylko w ścianach oddzielających dwa pomieszczenia. Często odgradzają dwie niezależne przestrzenie, będąc ustawionymi centralnie na środku (na przykład salon i jadalnia, salon i hol, kuchnia i salon, sypialnia i łazienka). Możemy też użyć ich jako kominków wyspowych. Z kolei kominek dwustronny zewnętrzny będzie cieszył nasze oczy z salonu i tarasu.

Oczywiście podobnie jak kominek z tylnym załadunkiem czy zwykły, tradycyjny piec w tej formie, również kominki o dwóch przeszkleniach możemy dodatkowo zabudować. W zależności od swoich preferencji i stylu, w jakim urządzono pomieszczenie, kominek można ozdobić kaflami czy elementami drewnopochodnymi, ale też zostawić w stanie surowym. Pamiętajmy tylko, że kominki, również te dwustronne, najlepiej prezentują się w dużych i wysokich wnętrzach.

Projekty domów z kominkiem w salonie - dlaczego warto się zdecydować na kominek dwustronny wewnętrzny
Kiedy warto zdecydować się na kominek bliźniaczy?

Kominek dwustronny z płaszczem wodnym czy DGP?

Jeśli decydujemy się na kominek dwustronny, musimy rozstrzygnąć, jaki to będzie produkt – z płaszczem wodnym czy w systemie dystrybucji gorącego powietrza (DGP). System DGP sprawdzi się tylko w nowych domach lub budynkach poddawanych kapitalnemu remontowi. Obowiązkiem jest bowiem przeprowadzenie przewodów, które dostarczą powietrze do ogrzewanych pomieszczeń, a ich średnica to zwykle 125 mm. System DGP nie jest też zalecany alergikom, gdyż powietrze przenosi kurz czy pyłki. Trudno również w ten sposób zagwarantować jednakowy komfort cieplny w całym domu. Plusem jest natomiast fakt, że taki system nie jest wrażliwy na brak energii elektrycznej.

Wygląda to inaczej, jeśli zainwestujemy wkominek dwustronny z płaszczem wodnym. Przy takiej instalacji brak energii może spowodować zagotowanie wody w płaszczu wodnym, dlatego konieczne są właściwe zabezpieczenia (między innymi zawory bezpieczeństwa, system schładzający, zasilacz awaryjny). Instalację z płaszczem wodnym powinniśmy też wyposażyć w bufor ciepła, a więc zasobnik wody grzewczej. Dzięki temu magazynujemy nadmiarowe ciepło, a także zapewniamy ogrzewanie domu lub wody użytkowej na kilka godzin po zakończenia palenia w kominku.

Rodzaje kominków dwustronnych
Wady kominków dwustronnych
Dwa kominki - jeden w salonie, drugi na tarasie

Oczywiście ważne jest, aby przed zakupem konkretnego wkładu kominkowego skonsultować się ze specjalistą. Pomoże on w wyborze optymalnego rozwiązania, doborze wyposażenia dodatkowego (na przykład automatyka sterująca, otwierana elektrycznie przepustnica powietrza), a w końcu także w prawidłowym montażu kominka. Dzięki temu urządzenie nie tylko stanie się ozdobą wnętrza, ale także zapewni bezpieczną eksploatację.

Kominek dwustronny – wymiary, moc i ceny kominków tunelowych

Jeśli wybieramy kominek dwustronny, cena jest jednym z czynników, na który zwracamy uwagę. Jednak w pierwszej kolejności musimy wyliczyć moc takiego urządzenia grzewczego. Dla wykonania obliczeń ważna jest kubatura pomieszczenia, ale także poziom izolacji naszego budynku (dom dobrze zaizolowany – 30 W/m³, stara technologia izolowania – 40 W/m³, brak izolacji – 80 W/m³).

Dla wyliczeń mocy kominka posłuży nam wzór D (strata ciepła) = V (kubatura budynku) × G (współczynnik przenikalności ciepła). Przy nowym domu o powierzchni 100 m² i wysokości 2,5 m będzie to:

  • D = 250 m³ × 30 W/m³ = 7500 W = 7,5 kW

Oczywiście takich wyliczeń nie musimy wykonywać osobiście – pomogą nam w tym specjaliści. Pamiętajmy tylko, że najlepiej kupić kominek o mocy nawet o ok. 20 proc. większej, niż wychodzi nam z to z obliczeń.

Same ceny kominków dwustronnych są bardzo różne. Najtańsze tego typu produkty kosztują około 4500-5000 tysięcy złotych. Te najdroższe to już wydatek rzędu nawet ponad 15 000 złotych. Różnice w cenie są więc na tyle duże, że każdy powinien znaleźć kominek tunelowy optymalny do swoich potrzeb, preferencji i możliwości finansowych.

O czym warto pamiętać decydując się na kompleksową instalacje kominka

Biokominek i kominek dwustronny elektryczny w mieszkaniu w bloku

O ile tradycyjne kominki możemy montować w domu jednorodzinnym, o tyle nie jest to możliwe w przypadku mieszkań w bloku. W tych musimy postawić na biokominki lub urządzenia elektryczne. Obecnie również w bloku możemy zainwestować w kominki o dwóch przeszkleniach. To biokominek dwustronny, który zapewnia podobne odczucia, jak urządzenia grzewcze na drewno.

Oczywiście biokominki są w pełni bezpieczne. Zasila się je specjalnym paliwem i nie potrzebują przewodów kominowych. Z kolei kominek dwustronny elektryczny działa na prąd. Zwłaszcza kominki na biopaliwo przypominają tradycyjne urządzenia, a przy tym są zdecydowanie tańsze. Ceny dwustronnych kominków bio zaczynają się od ok. 1700 złotych.

Z pewnością kominek dwustronny na zewnątrz i wewnątrz naszego domu może być ciekawą dekoracją pomieszczeń mieszkalnych czy tarasu. To wciąż nowe i rzadko spotykane urządzenie grzewcze, które pozwala cieszyć się widokiem palącego się ognia z dwóch różnych miejsc, ewentualnie lepiej zaakcentować podział stref w danym pomieszczeniu. Jak najbardziej warto rozważyć montaż takiego kominka w tych nowych, ale i klasycznych aranżacjach.

Przegląd najpopularniejszych projektów z kominkiem z naszej kolekcji: Projekt domu - Neptun II Projekt domu - Lupo II Projekt domu - Szpinak 2G (T) szeregówka

Projekty domów murowanych, czyli co warto o nich wiedzieć?
Blog
22 Grudzień sylius.ui.original_price 2024
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie. Wśród dostępnych technologii, domy murowane od lat cieszą się niesłabną
Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść