Logo

Rodzaje okapów kuchennych – czym się różnią? Jak wybrać nowoczesny okap?

Okap kuchenny stanowi jeden z niezbędnych elementów wyposażenia każdej kuchni. Jego rola jest nieoceniona w trakcie gotowania, gdyż pozwala zachować odpowiednie warunki w pomieszczeniu. Jak wybrać odpowiednie urządzenie? Czy lepiej sprawdzi się okap wertykalny, okap przyścienny czy okap okrągły – sprawdźmy!

Okap nad wyspą

Okap kuchenny – jaką funkcję pełni w kuchni?

Okap kuchenny jest bardzo ważnym urządzeniem w każdym pomieszczeniu, w którym się gotuje. Dzięki niemu możliwe jest bowiem skuteczne pochłanianie zapachów i odprowadzanie pary wodnej, która wydobywa się z garnków. Za pomocą okapu kuchennego możemy więc zadbać o swój komfort podczas przygotowywania posiłków, a także zapobiec rozprzestrzenianiu się zapachów na sąsiadujące z kuchnią pomieszczenia.

Co więcej, używanie tego sprzętu ma także ogromne znaczenie dla naszego zdrowia – para wodna po przedostaniu się do wnętrza, może zacząć się skraplać i osadzać na ścianach, co z kolei skutkuje rozwijaniem się szkodliwych dla naszych organizmów grzybów i pleśni. Nie wspominając już o nieestetycznym wyglądzie takich wykwitów. Dlatego też koniecznie zamontujmy takie urządzenie w naszej kuchni – niezależnie od tego, czy wybierzemy okap tubę, okap okrągły czy okap przyścienny.

Najprostszy okap w kuchni

Rodzaje okapów kuchennych

Okapy kuchenne mogą się od siebie różnić ze względu na kształt, sposób montażu oraz stylistykę. Z tej pierwszej grupy możemy wyróżnić m.in.okapy okrągłe, okapy tuby czy okapy skośne, zaś pod kątem stylistyki najpopularniejsze są okapy rustykalne i nowoczesne. Zdecydowanie ważniejszy od wyglądu jest jednak sposób montażu okapu kuchennego – jakie urządzenia możemy wyróżnić?

  • okap podszafkowy, zwany też okapem kuchennym szufladkowym – dostępne są wśród nich okapy do zabudowy,
  • okap przyścienny,
  • okap sufitowy,
  • okap wyspowy,
  • okap blatowy.

Nowoczesny okap przyścienny

Najważniejsze parametry okapów kuchennych – na co zwrócić uwagę?

Zanim przejdziemy do wybierania okapu do naszej kuchni, dowiedzmy się, na jakie parametry koniecznie musimy zwrócić uwagę:

  • Moc okapu kuchennego – ten parametr determinuje skuteczność pracy urządzenia. Im moc okapu jest wyższa, tym szybciej będzie mógł pracować wentylator.
  • Szerokość okapu – aby okap kuchenny działał prawidłowo, powinien mieć przynajmniej taką samą szerokość, jak kuchenka pod nim.
  • Wydajność okapu – ten parametr jest bezpośrednio połączony z mocą okapu kuchennego. Wyraża się go w metrach sześciennych na godzinę – liczba znajdująca się obok tego parametru będzie oznaczała, jak wiele powietrza jest w stanie wymienić urządzenie w czasie 60 minut.
  • Głośność pracy – ten parametr będzie decydował o naszym komforcie przebywania w kuchni w trakcie pracy okapu. Niestety trzeba się liczyć w tym przypadku na hałas ok. 60-70 dB.
  • Klasa energetyczna – im wyższa, tym mniej energii elektrycznej w czasie pracy będzie zużywał okap.

Rodzaje okapów kuchennych a ich cena

Sprawdźmy, które rodzaje okapów kuchennych opłaca się kupić najbardziej:

Rodzaj okapuCena
Okap podszafkowyok. 300-1000 zł
Okap przyściennyok. 700-3000 zł
Okap sufitowyok. 2000-7000 zł
Okap wyspowyok. 1000-8000 zł
Okap blatowyok. 2500-20 000 zł

Okap kuchenny przyścienny – nowoczesny wygląd i zastosowanie

Okapy przyścienne skośne są bardzo chętnie wybierane do kuchni – można je łatwo połączyć ze znajdującym się pod tynkiem przewodem kominowym, a jednocześnie zadbać o efektowną aranżację otoczenia. Dzięki niemu nasza kuchnia stanie się funkcjonalna, ale nie straci na atrakcyjności – w szczególności, jeśli dopasujemy urządzenie stylistycznie do wystroju. Warto sięgnąć np. po okap kuchenny rustykalny, który świetnie wpisze się w konwencję wnętrza retro.

Okap wyspowy – niezbędny w otwartej kuchni

Okap wyspowy to obowiązkowe wyposażenie każdej kuchni połączonej z salonem. W takich przestrzeniach najczęściej stawia się bowiem na montaż wyspy dzielącej i zarazem łączącej oba pomieszczenia – w niej często znajduje się kuchenka wraz z płytą, a zatem potrzebny jest również i wyspowy okap. Dzięki niemu nie tylko poradzimy sobie z parą wodną z gotowania, ale również zapobiegniemy przenikaniu intensywnych zapachów do salonu – miejsca wypoczynku.

Warto dowiedzieć się również, jak urządzić funkcjonalną kuchnię z jadalnią.

Okap wyspowy w nie urządzonej kuchni

Okap kuchenny pod zabudowę – kiedy się przyda?

Podszafkowy okap do zabudowy to idealne rozwiązanie, jeśli chcemy zachować integralny charakter starannie zaaranżowanej i wykorzystującej zabudowę kuchenną przestrzeni. Dzięki temu urządzeniu możemy zadbać o właściwe pozbywanie się pary wodnej, ale jednocześnie nie musimy montować na ścianie olbrzymiego, rzucającego się w oczy urządzenia.

Okap kuchenny sufitowy – podwieszany czy zabudowany?

W podobnych sytuacjach przyda nam się okap sufitowy, choć z pewnością jest to już sporo droższe rozwiązanie. Wybór zabudowanego lub podwieszanego powinniśmy uzależnić od tego, jak wysokie jest pomieszczenie. Jeśli dość niskie, wówczas z powodzeniem możemy taki okap sufitowy zabudować, jednak w przypadku wysokiego powinniśmy zadbać o to, by urządzenie znalazło się jak najbliżej kuchenki – a zatem podwiesić je nieco niżej.

Okap z pochłaniaczem metalowy

Okap kuchenny blatowy – nowoczesność w najlepszym wydaniu

Świetnym rozwiązaniem, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki wystroju pomieszczenia, jest okap blatowy. To urządzenie, jak sama nazwa wskazuje, montuje się w linii mebli kuchennych, zaraz obok płyty do gotowania. Po włączeniu pochłania on parę wodną z zapachami, zanim jeszcze ta zdąży unieść się do góry. Tym sposobem jesteśmy w stanie w pełni zadbać o nasze pomieszczenie kuchenne.

Warto sprawdzić też, z czego wykonać blat, aby służył na lata.

Okap kuchenny narożny – tam, gdzie jest ciasno

Niezbyt popularnym, ale bardzo przydatnym w niewielkich kuchniach, okazuje się okap narożny. Choć rzadko zdarza się, by dało się go umieścić dokładnie nad płytą kuchenki, pozwala na przynajmniej częściowe oczyszczanie powietrza w miejscach, w których nie ma wystarczającej przestrzeni na montaż jednego z bardziej tradycyjnych okapów kuchennych.

Projekty domów z możliwością adaptacji poddasza – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim domu?
Blog
28 Czerwiec 2024
Marzenie o własnym domu towarzyszy nam przez całe życie. Własne cztery kąty to nie tylko przestrzeń do życia, ale także miejsce, gdzie realizujemy swoje pasje, spędzamy czas z rodziną i odpo
Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść