Logo

Sala kinowa w nowoczesnym domu jako osobne pomieszczenie – jak je wydzielić i przystosować?

Domowa sala kinowa to marzenie wielu osób uwielbiających oglądać filmy. Duży ekran, odpowiednie nagłośnienie i wygodny fotel to absolutne minimum, aby samodzielnie stworzyć pokój kinowy, jednak warto zagłębić się w temat i pójść krok dalej – jak wydzielić przestrzeń na kino w domu i co powinno się w niej znajdować?

Sala kinowa w domu jak urządzić? i gdzie w planie domu powinna znaleźć się?

Kino w domu – jak wybrać pomieszczenie na domową salę?

Podejmując się wyzwania, jakim jest stworzenie domowej sali kinowej, należy zastanowić się w pierwszej kolejności, czy na pewno możemy sobie na to pozwolić. Trzeba mieć świadomość, że pomieszczenie na pokój kinowy nie może być zbyt małe ani mocno oświetlone – ważne więc, by nie było w nim dużych okien czy przeszkleń. Odpowiednie wnętrze będzie miało minimum 20 mi może być usytuowane w podziemiu lub na poddaszu.

Na salę kinową w domu mogą sobie więc pozwolić osoby mające do wykorzystania sporą przestrzeń użytkową i wolny pokój do zagospodarowania. Czy zatem ci mieszkający w M2 lub M3 muszą pożegnać się z wizją oglądania ulubionych dzieł kinematografii w komfortowych warunkach w domowym zaciszu?

Salon, pokój telewizyjny czy sala kinowa w domu?

W każdym domu i mieszkaniu znajdzie się wspólna przestrzeń dla wszystkich lokatorów. Taką funkcję najczęściej pełni salon lub pokój, w którym znajduje się wspólny, ogólnodostępny telewizor. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby to właśnie tam stworzyć przestrzeń do oglądania filmów, choć trzeba się liczyć z tym, że nie będzie ona aż tak komfortowa jak pokój kinowy w domu. Aby jednak mieć choćby namiastkę sali kinowej, wystarczy wyposażyć salon w zestaw wygodnych mebli – kanap lub foteli – duży, przynajmniej 50-calowy telewizor oraz soundbar lub zestaw głośników. Elementy te nie zdominują wypoczynkowego charakteru salonu, a pozwolą cieszyć się filmami w niezłych warunkach.

Pomieszczenie w domu wydzielenie go w planie domu

Projekt prywatnej sali kinowej – co powinien zawierać?

Wróćmy jednak do idei osobnego pomieszczenia i projektu sali kinowej. Przede wszystkim musimy się zastanowić nad elementami, które pozwolą na stworzenie funkcjonalnej przestrzeni, zanim zaczniemy ją urządzać:

  • Wentylacja – myśląc o najważniejszych elementach w projekcie kina w domu, mało kto wskazuje na wentylację. Tę powinno się jednak przemyśleć już na samym początku, zaraz po tym, jak wybierzemy odpowiednie wnętrze na salę kinową w domu. W takim pomieszczeniu okna i drzwi będą ciągle zamknięte w czasie seansów, a jeśli w kinie przebywać będzie kilka osób, szybko odczujemy wzrost temperatury i zaduch. Dlatego też koniecznie zamontujmy instalację wentylacyjną, która będzie automatycznie dbała o cyrkulację powietrza. Pamiętajmy jednak, by nie była ona zbyt głośnia i nie przeszkadzała w oglądaniu filmów. Przeczytaj więcej o wentylacji mechanicznej tutaj.
  • Oświetlenie – zarówno w profesjonalnej, jak i domowej sali kinowej światła powinno być jak najmniej. Warto więc wybrać pomieszczenie bez lub z małą liczbą okien, a te wyposażyć w zaciemniające zasłony lub rolety. Aby jednak nie skazywać się na całkowitą ciemność, która zresztą mogłaby tworzyć nienaturalny kontrast pomiędzy obrazem na ekranie a otoczeniem, warto zainwestować w punktowe oświetlenie ścienne o niskiej mocy lub wybrać taśmy LED do montażu na podłodze, które wskażą nam bezpieczną drogę do wyjścia z pokoju kinowego.
  • Okablowanie– wybór kabli do sprzętu w domowej sali kinowej może mieć wpływ na jakość otrzymywanego dźwięku. Dlatego też wszelkie przewody warto nabyć wraz z urządzeniami audio lub dokupić je w profesjonalnym sklepie.

Usytuowanie sprzętu w sali kinowej – okablowanie i zestawy kina domowego

Zanim zaczniemy rozmieszczać kable po pomieszczeniu, przygotujmy ostateczny projekt kina domowego – powinniśmy dokładnie wiedzieć, gdzie będą znajdowały się meble, a gdzie ustawimy poszczególne głośniki i pozostałe urządzenia. Jeśli to możliwe, okablowanie poprowadźmy pod tynkiem, by nie przeszkadzało i nie zaburzało wystroju wnętrza. Jeśli nie, warto umieścić je zaraz przy ścianie i ukryć pod specjalnymi maskownicami lub listwami przypodłogowymi.

Akustyka i dobra izolacja ścian i podłogi w kinowym kąciku

Izolacja akustyczna w sali kinowej w domu jest ważna z dwóch względów – pozwala odciąć się od odgłosów pochodzących z pozostałych części mieszkania, ale i eliminuje ryzyko przeszkadzania sąsiadom zbyt głośnymi efektami dźwiękowymi, szczególnie jeśli mieszkamy w apartamencie. Warto więc na etapie projektowania pokoju kinowego zadbać o wykończenie ścian odpowiednimi materiałami izolacyjnymi.

Młoda para ogląda seans filmowy w domu

Ściany, podłogi i sufity powinny wyróżniać się nie tylko odpowiednią izolacją akustyczną, ale też mieć wysoki wskaźnik pochłaniania dźwięku, co zapobiegnie jego odbijaniu się i deformacji, a my zyskamy idealną jakość odsłuchu. Ściany warto wykończyć więc boazerią lub gobelinami, na podłogę położyć gruby, miękki dywan lub wykładzinę, a na sufit zastosować specjalnymateriał wygłuszający.

Urządzenie sali kinowej – jak odpowiednio zaaranżować salę kinową?

Sama aranżacja domowej sali kinowej to czysta formalność. Pomieszczenie powinno być urządzone skromnie i w ciemnych barwach, aby nie odciągać uwagi od akcji na ekranie. Meble muszą być przede wszystkim wygodne, by zapewniały komfort nawet w czasie wielogodzinnych maratonów filmowych – zrezygnuj ze skórzanych foteli i sof i na rzecz ciepłych i miękkich modeli tapicerowanych. Nie tylko łatwiej się w nich zrelaksujesz, ale zadbasz jednocześnie o jeszcze lepsze wygłuszenie pokoju kinowego. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w cenie będą również wszelkiego rodzaju tkaniny wykończeniowe na ściany oraz wykładziny podłogowe.

Stworzenie sali kinowej w domuto nie lada wyzwanie. Jednak osiągnięcie oczekiwanego efektu pozwoli nam, naszej rodzinie i znajomym czerpać maksimum przyjemności z oglądania ulubionych filmów. Więcej na temat wykończenia wnętrz przeczytasz w artykułach z naszej czytelni.

Projekty domów murowanych, czyli co warto o nich wiedzieć?
Blog
22 Grudzień sylius.ui.original_price 2024
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie. Wśród dostępnych technologii, domy murowane od lat cieszą się niesłabną
Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść