Schody betonowe – czym je wykończyć i jak oświetlić?
Schody wewnętrzne można wykonać w różnych technologiach, jednak to właśnie konstrukcje z betonu cieszą się szczególnym powodzeniem wśród inwestorów. Trzeba jednak pamiętać, że w tym wypadku niezbędna jest jeszcze zabudowa schodów betonowych materiałem wykończeniowym, a uroku może dodać im funkcjonalne oświetlenie. Co położyć na schody wewnętrzne i jak je oświetlić?
Nowoczesne schody w domu – wykończenie i oświetlenie schodów betonowych
Wykonanie schodów wewnętrznych możliwe jest na kilka sposobów – to jednak schody wylewane na budowie lub składane z betonowych elementów prefabrykowanych należą do najchętniej wybieranych rozwiązań, stanowiąc doskonałą alternatywę dla różnego rodzaju schodów drewnianych. Do zalet tego rozwiązania należy zaliczyć m.in. jego trwałość i atrakcyjną cenę, a także fakt że ich konstrukcja powstaje razem z konstrukcją stanu surowego. Zachowanie kolejności robót ułatwia koordynację prac.
Bardzo ważną kwestią jest również to, że schody betonowe wymagają wykończenia, co pozwala na samodzielne określenie ich ostatecznego wyglądu.
Ponieważ schody stanowią ważny, często użytkowany szlak komunikacyjny, muszą być nie tylko estetyczne, ale i bezpieczne. Aby tak się stało, na etapie wykańczania domu warto uwzględnić konieczność odpowiedniego rozprowadzenia instalacji elektrycznej, która w dalszej kolejności pozwoli skutecznie doświetlić stopnie.
Drewniane pokrycie stopni
Popularnym sposobem wykończenia schodów betonowych jest zastosowanie drewnianych stopnic i podstopnic. Do wyboru są różne gatunki drewna, którego powierzchnię zwykle pokrywa się lakierem lub olejem. Drewniana okładzina na schody wewnętrzne ma wiele zalet – przede wszystkim pięknie się prezentuje, doskonale komponując się z drewnianym parkietem, deskami czy panelami. W razie zmatowienia czy porysowania można ją łatwo odnowić, a ponadto jest także łatwa w pielęgnacji.
Trzeba jednak wspomnieć, że okładzina drewniana nie należy do tanich, a jej cena może znacznie przewyższyć koszt wykonania schodów wewnętrznych w stanie surowym. Cena będzie tym większa, im lepsze gatunkowo drewno wybierzemy – największy wydatek to elementy z surowca egzotycznego.
Drewo rodzime | Drewno egzotyczne | |
---|---|---|
Gatunki drewna na schody betonowe | Dąb, buk, jesion, orzech, klon, sosna, świerk | Merbau, teak, jatoba |
Schody betonowe wykończone płytkami ceramicznymi
Terakota oraz gres, które najczęściej stosowane są do wykańczania posadzek, doskonale sprawdzą się również jako funkcjonalna zabudowa schodów betonowych w domu. Największe zalety tego rozwiązania to wysoka trwałość okładziny oraz wyjątkowo proste czyszczenie. Po wyłożonych ceramiką stopniach można chodzić nawet w butach, co w żaden sposób nie wpłynie na ich wygląd. Należy jednak wziąć pod uwagę, że schody z płytek osiągną oczekiwaną trwałość, jeśli obłożymy je kaflami o wysokiej klasie ścieralności. Równie ważnym parametrem jest antypoślizgowość, która znacznie zwiększy bezpieczeństwo użytkowników. Warto też pamiętać, że terakota i gres doskonale sprawdzają się nie tylko na schodach wewnętrznych, ale także na schodach w strefie wejściowej do domu.
Płytki kamienne i lastryko na schodach betonowych
Czym wykończyć schody, jeśli nie drewnem ani ceramiką? Ekskluzywny charakter nada stopniom prawdziwy kamień, znajdujący zastosowanie także na zewnątrz, na parapetach czy posadzkach. We wnętrzach można zastosować niemal dowolny kamień, ale wśród najczęściej wybieranych znajduje się granit, marmur oraz trawertyn. Okładzina na schody z kamienia należy do najtrwalszych, co wiąże się też z jej wysoką ceną. Jest prosta w pielęgnacji, choć może być śliska (przez co wymaga specjalnej obróbki lub zastosowania antypoślizgowych zabezpieczeń). Mimo że schody z kamienia pozostają zimne w dotyku, prezentują się bardzo elegancko.
Alternatywą dla prawdziwego kamienia jest kamień sztuczny, znany jako lastryko. Materiał ten dawniej znajdował szerokie zastosowanie i do dziś można spotkać go w aranżacjach wnętrz. Jeśli zależy nam na uzyskaniu trwałego, kamiennopodobnego wykończenia schodów, warto rozważyć wybór lastryko – z pewnością zapłacimy za niego mniej niż za naturalny surowiec.
Schody betonowe wykończone wykładziną – czy to dobry pomysł?
Budowa domu jest sporym wydatkiem, dlatego inwestorzy często szukają oszczędności na etapie wykańczania wnętrz. Zastanawiając się w takiej sytuacji, jak tanio wykończyć schody betonowe, warto rozważyć montaż wykładziny. Ociepli ona wystrój i sprawi, że stąpanie po schodach będzie przyjemne również na boso. Najlepiej wybrać produkt o krótkim włosiu, wysokiej odporności na ścieranie i blaknięcie oraz niewchłaniający wody, co ułatwi okresowe czyszczenie schodów na mokro. Wykładzina to tania i estetyczna opcja wykończenia schodów z betonu, jednak trzeba liczyć się z tym, że trwałością znacznie ustępuje innym materiałom. Do jej wad należy również trudniejsza pielęgnacja.
Jakie oświetlenie schodów wybrać – ogólne czy punktowe?
Zastanawiając się, czym obłożyć schody, nie można zapomnieć także o bezpieczeństwie. Antypoślizgowa zabudowa schodów z betonu zapewnia je tylko w pewnym stopniu – niezbędne jest także właściwe oświetlenie. Górna lampa, która najczęściej znajduje się w każdym domowym pomieszczeniu, nie zawsze będzie w tym wypadku optymalnym rozwiązaniem – po pierwsze, jedna oprawa zwykle nie wystarcza, by oświetlić całą klatkę schodową, a po drugie, ewentualna wymiana żarówek będzie w niej znacznie utrudniona. Trzeba w tym przypadku pamiętać także o montażu łączników schodowych, dzięki którym światło będzie można zapalić na dole, a na górze zgasić (i na odwrót).
Lepszym rozwiązaniem, zapewniającym użytkownikom bezpieczeństwo, a także maksymalny komfort, będzie oświetlenie punktowe zamontowane na ścianie wzdłuż schodów, tuż przy stopniach albo bezpośrednio w nich. Niektóre z nowoczesnych lamp schodowych są też połączone z czujnikiem ruchu, który włącza światło automatycznie.
Najlepsze sposoby na funkcjonalne oświetlenie schodów
Efektownym i praktycznym sposobem na oświetlenie schodów jest montaż na ścianie kilku kinkietów, których snop światła skierowany będzie w kierunku stopni lub sufitu. Dużą popularnością cieszą się także niemal płaskie, ledowe lub halogenowe oprawy schodowe zamontowane na ścianie, lecz tuż nad stopniami – emitują delikatne, rozproszone światło, które skutecznie oświetla stopnie, a przy tym nie razi w oczy. Ponadto występują w wielu fantazyjnych formach oraz kolorach. Na uwagę zasługują również taśmy LED, montowane najczęściej bezpośrednio na spodzie krawędzi stopni. Ledowa taśma może jednak równie dobrze biec na ścianie wzdłuż schodów, np. podkreślając ich kontury w miejscu łączenia z murem.
Co na schody wewnętrzne sprawdzi się najlepiej i jakie oświetlenie będzie optymalnym wyborem? Warto rozważyć różne opcje, by uniknąć pochopnej decyzji i cieszyć się z eleganckiej i praktycznej aranżacji domowej klatki schodowej. Wszystkim, którzy szukają więcej ciekawych inspiracji, polecamy także artykuł Jak zagospodarować przestrzeń pod schodami.
domoweklimaty.pl