Logo

Słupki ogrodzeniowe do ogrodzeń z siatki i ogrodzeń panelowych – dobór, koszty i montaż

Kategorie: Otoczenie

Odpowiednio dobrane słupki ogrodzeniowe są podstawą trwałej konstrukcji. Oto co warto wiedzieć na temat dostępnych na rynku rozwiązań.

montaż paneli ogrodzeniowych

Rodzaje słupków ogrodzeniowych

Projektowanie ogrodzenia domu jednorodzinnego czy obiektów przemysłowych to niełatwe zadanie. Taka konstrukcja stanowi połączenie funkcjonalności z estetyką. Musi być jednocześnie trwała i dopasowana wyglądem do pozostałych elementów otoczenia. Tu spore oczekiwania będą stawiane względem samych słupków ogrodzeniowych. To one odpowiadają bowiem za stabilność płotu i w dużej mierze także za estetykę.

Słupki ogrodzeniowe różnią się między sobą konstrukcją, co wynika z różnych wariantów systemu ogrodzenia. Elementy nośne do paneli ogrodzeniowych wyposażone są głównie w boczne mocowania, co pozwala wygodnie zamontować panele. Niektóre rozwiązania systemowe opierają się na uchwytach, które można zamontować w dowolnym miejscu z boku lub od frontu słupka. W przypadku systemów panelowych z reguły nie stosuje się podpór.

W przypadku płotu z siatki mamy do czynienia ze słupkami ogrodzeniowymi o gładkiej powierzchni lub z modelami otworami we frontowej części. Daje to możliwość zamocowania siatki na wszystkich elementach nośnych ogrodzenia.

Słupki mogą mieć przekrój okrągły, kwadratowy lub prostokątny.

Z uwagi na konstrukcję słupki ogrodzeniowe do siatki można podzielić na trzy rodzaje:

  • słupki środkowe – pojedyncze elementy trwale zamocowane w gruncie,
  • słupki podporowe – konstrukcje wzmocnione po jednej lub obu stronach wspornikami ustawionymi pod kątem powyżej połowy wysokości i prowadzącymi wzdłuż siatki,
  • słupki narożne – mocowane na rogu działki lub w miejscach załamania ogrodzenia. W tej konstrukcji wsporniki skierowane są w różne strony zgodnie z kierunkiem ciągu siatki ogrodzeniowej.
osadzanie paneli

Optymalna odległość pomiędzy słupkami

Każdą budowę ogrodzenia należy rozpocząć od wyznaczenia miejsca na słupki ogrodzeniowe. Chcąc prawidłowo rozmieścić te elementy, trzeba wziąć pod uwagę kształt działki oraz przestrzeń na furtki i bramy wjazdowe. Pamiętaj o wyżej wymienionym podziale słupków, warto też wyznaczyć dokładne miejsce ulokowania każdego z komponentów.

Zacznijmy od elementów narożnych, które umieszczone będą w każdym rogu działki. Następnie co około 25 metrów na każdej prostej ścianie ogrodzenia wstawiane będą słupki podporowe. Pomiędzy konstrukcjami podporowymi w odległości nie większej niż 2,5 metra od siebie stanąsłupki ogrodzeniowe środkowe. Takie rozplanowanie rozmieszczenia elementów nośnych pomoże w obliczeniu kosztów całego przedsięwzięcia i przeprowadzenia zakupów.

Dobieramy słupki do ogrodzenia

Ważnym aspektem podczas wyboru elementów ogrodzenia będzie z pewnością sama estetyka. Obecnie na rynku można znaleźć wiele typów słupków ogrodzeniowych. Podczas wyboru warto wziąć pod uwagę rodzaj bramy wjazdowej, furtki, a także konstrukcji ogrodzeniowych na sąsiednich posesjach. Słupki i rodzaj siatki powinny być dopasowane do pozostałych części płotu. Dotyczy to stylistyki oraz barwy poszczególnych elementów.

Nie można zapominać także o wysokości słupków ogrodzeniowych. Będzie ona zależna od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest szerokość siatki ogrodzeniowej. Element nośny musi wystawać ponad powierzchnię gruntu wyżej niż założona szerokość siatki. Najczęściej ta nadwyżka pozwala na swobodne zamontowanie zadaszeń słupków, które mają formę kołpaków z tworzyw sztucznych.

Drugą zmienną jest głębokość, na jaką wkopiemy słupek. Zazwyczaj przyjmuje się, że jest ona zbieżna z głębokością przemarzania gruntu w danym terenie. Na obszarze naszego kraju określa się ją na poziomie od 0,8 do 1,4 metra. Sumując część podziemną i nadziemną słupków ogrodzeniowych, otrzymamy ich minimalną długość.

montaż słupków ogordznia

Jak zabrać się za montaż słupków i siatki ogrodzeniowej?

Niezależnie od tego, czy wybieramy rozwiązanie systemowe, czy budujemy ogrodzenie według własnego projektu, jeden czynnik jest niezmienny. Słupki ogrodzeniowe należy wkopać w ziemię i następnie utwardzić przestrzeń wokół nich. Te elementy są bowiem odpowiedzialne za stabilność całej konstrukcji i jej wytrzymałość.

W pierwszej kolejności w wyznaczonych miejscach należy wykonać otwór na wprowadzenie słupków ogrodzeniowych. Można skorzystać z pomocy świdrów budowlanych o średnicy powyżej 20 cm. Po umieszczeniu elementów ogrodzenia w otworze pozostałą przestrzeń należy zalać betonem. W ten sposób zapobiegniemy chwianiu się słupków.

Dalszym krokiem będzie montaż siatki ogrodzeniowej. Powinien nastąpić nie wcześniej niż po 7 dniach od wylania betonu. Rozpoczynamy go od zamocowania krawędzi siatki na słupku narożnym lub podporowym ulokowanym przy bramie wjazdowej. Następnie za pomocą napinacza naciągamy ją do kolejnego elementu nośnego, gdzie zostanie zamocowana. Warto pamiętać, że siatki zgrzewane powinno się łączyć między słupkami w mało widocznych miejscach.

sprawdzanie wyrownania paneli ogordzeniowych

Koszty wykonania słupków i ogrodzenia z siatki

Ogrodzenia wykonywane z siatki zgrzewanej w porównaniu z płotem z paneli są stosunkowo tanie. Sama cena siatki ocynkowanej i powlekanej PCV wynosi od 8 do 12 złotych w zależności od kształtu oraz grubości drutów. Przy ogrodzeniu o długości 100 metrów koszt siatki wyniesie około 1000 złotych. Jest to jednak dopiero część kosztów, i to nie najwyższa.

Znacznie droższe sąsłupki ogrodzeniowe i dodatkowe elementy montażowe. W zależności od grubości profili, długości słupka i jego rodzaju koszt pojedynczego elementu waha się od 30 do 60 złotych. W przypadku założonej długości ogrodzenia będzie potrzeba około 50 słupków. Wraz z produktami montażowymi i drutem naciągowym uzyskamy kwotę około 3000 złotych.

Ogromny wpływ na koszt ogrodzenia ma też robocizna. Koszt montażu jednego metra siatki ogrodzeniowej to 30-40 złotych.

Na podstawie powyższych obliczeń można przyjąć, że 1 metr ogrodzenia z siatki kosztuje około 60-80 złotych. Do tego dochodzi cena bram i furtek. Warto jednak pamiętać, że konstrukcja na wiele lat będzie stała na straży bezpieczeństwa obiektu i użytkowników, dlatego nie warto na niej oszczędzać.

Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Projekty dużych domów – idealne rozwiązanie dla wymagających
Blog
01 Sierpień 2024
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. To miejsce, które ma być naszą oazą spokoju, schronieniem przed codziennym zgiełkiem oraz przestrzenią, gdzie
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść