Logo

Styl skandynawski: aranżacje salonu w stylu skandynawskim – porady i inspiracje

Jak stworzyć wzorowy salon w stylu skandynawskim? Przyjrzyjmy się najważniejszym aspektom aranżacyjnym, które pozwolą nam urządzić przytulny i estetyczny centralny punkt mieszkania. Aranżacja wnętrza w stylu skandynawskim meble

Wnętrza w stylu skandynawskim – historia popularności w Polsce

Najchętniej wybierany do aranżacji wnętrz od wielu już lat styl skandynawski niejedno ma imię:
  • Styl gustawiański to klasyczne w formie meble, różnorodność faktur, naturalne materiały i klasyczne przecierki, a wszystko to oprawione w jasne kolory ścian i parkietów.
  • Styl folkowy to kolorowe rękodzieło i prostota. Plecione dywaniki, filcowe ozdoby drewniane lampiony i świeczniki. Łączą się one perfekcyjnie z innym stylem – etno.
  • Styl new nordic to ten, który definiuje polskie wyobrażenia o tym, jak powinien wyglądać pokój w stylu skandynawskim. Białe ściany, posadzka z jasnego malowanego lub bielonego drewna, równie jasne meble z dodatkiem kolorowych dekoracji, plecionych dywanów lub poduszek na szaro-białych sofach.
Wszystko to dotarło na dobre nad Wisłę wraz ze sklepami IKEA, na początku lat 90. Bez problemu znalazło miejsce w naszych ciasnych, ciemnych i zagraconych mieszkaniach, z powodzeniem zastępując siermiężne i ciężkie meblościanki. Mały salon nagle stał się przestronny, a styl skandynawski rozjaśnił długie jesienno-zimowe wieczory. Aranżacja wnętrza w stylu skandynawskim salon Dziś, jeśli lubimy złoto, puszyste skóry i wnętrza z pomysłem, możemy sięgnąć po nowinki ze stylów dark nordic lub scandic chic i nadal pozostaniemy w skandynawskim klimacie. Tak naprawdę nie musimy poprzestawać jedynie na wnętrzach, skandynawskie rozwiązania i estetyka są obecnie popularne także przy projektowaniu domów.

Jak urządzić salon po skandynawsku?

Najlepiej… praktycznie i ze smakiem. Aranżacja salonu oparta na stylu skandynawskim to przede wszystkim:
  • światło,
  • minimalizm,
  • naturalne materiały,
  • stonowane barwy – biel i pastele,
  • meble z drewna i wikliny.
Aranżacja wnętrza w stylu skandynawskim regały

Duże okna -– wnętrza jasne, lekkie i pełne życia

Frida Ramstedt, projektantka nazywana szwedzką guru designu, zwraca uwagę na fakt, że oświetlenie możemy wykorzystywać do tworzenia efektów wizualnych czy wykreowania atmosfery tak samo jak pędzle i farby. Pokój dzienny, ale też kuchnia czy sypialnia urządzone w stylu skandynawskim będą sprawiały wrażenie przestronniejszych, jeżeli nie zasłonimy w nich okien i wpuścimy do wnętrza jak najwięcej naturalnego światła. Zrezygnujmy z ciężkich zasłon i zdobionych firan na rzecz praktycznych i minimalistycznych rolet. Odsłonięte duże okna mogą być zdobione przez rośliny i kolorowe dodatki, np. drewniane ptaszki. Dla odmiany wieczorami w oknach powinny się odbijać roziskrzone lampiony o prostych geometrycznych kształtach. W tym przypadku mniej zawsze znaczy więcej.

Salon skandynawski – jasny, przestronny i skromny

Światło, światło i jeszcze raz… lagom. To filozofia szczęśliwego życia i szwedzki idiom – odpowiednik naszego rodzimego „w sam raz”. We wnętrzach lagom przekłada się na nienaganny porządek. Każda rzecz ma swoje miejsce i konkretną funkcję. Nowoczesny skandynawski salon powinien być urządzony spójnie i komfortowo, ale bez zbędnego przepychu. Dodatki nie mogą zabierać przestrzeni. Wspomniana już Frida Ramstedt rekomenduje tzw. zasadę 2:8. Porządek panuje, gdy jedynie 20% przedmiotów jest przechowywanych w zasięgu wzroku. Pozostałe 80% musi znaleźć swoje miejsce w skrytkach i szufladach. Aranżacja wnętrza w stylu skandynawskim kuchnia Lagom nie mogłoby istnieć bez Hygge. Co to takiego?

Ciepło Hygge – domowa przytulność i rodzinna atmosfera

Duńskie Hygge to ciepło, przytulność i wewnętrzna równowaga. W nowoczesnym skandynawskim salonie oprócz porządku i surowych mebli znajdziemy miejsce na Hyggekrog, czyli „przytulny kącik”. Sposobów na jego urządzenie jest wiele, od poduchy na parapecie po marmurowy kominek. Jednak sposób wykorzystania Hyggekrog ma być jeden – cieszenie się życiem. Skandynawski styl dopuszcza połączenia: starego z nowym, dekoracyjnych betonowych sufitów z drewnianymi podłogami, surowych mebli i miękkich puszystych tkanin. Idealnie łączy się z innymi stylami wnętrzarskimi. Ale pod warunkiem zachowania odpowiednich proporcji i tutaj ponownie powracamy do zasady 2:8. Styl dopełniający nie może przekroczyć 20% całej aranżacji.

Drewniana podłoga – obowiązkowy element stylu skandynawskiego

W każdym salonie skandynawskim ciepłe i naturalne są drewniane podłogi. W Skandynawii zawsze są one podgrzewane, ale już sama faktura drewna pozwala chodzić po nich bosymi stopami. Naturalne drewno powinno być olejowane. Deski impregnowane w ten sposób nie pochłaniają wilgoci, pięknie „się starzeją”, są jeszcze cieplejsze niż zwykłe drewno i ładnie pachną. To wszystko mieści się w filozofii Hygge, a z drugiej strony jest praktyczne. Podłogę olejowaną można barwić specjalnymi olejami, jednak posadzka w stylu skandynawskim nie musi być biała.

Regał do salonu – lekkość aranżacji salonu w stylu skandynawskim

Klasyczny styl skandynawski to lekkie, proste i funkcjonalne meble. Materiałami pierwszego wyboru są drewno i wiklina malowane na biało lub w naturalnym kolorze. Równie popularne, szczególnie w przypadku regałów, jest połączenie drewna i metalu, a że minimalizm to cel nadrzędny, wiele z nich pełni kilka funkcji jednocześnie. Aranżacja wnętrza w stylu skandynawskim sypialniana część Dużą popularnością cieszą się regały, które mogą przyjąć formę niewielkiego stołu. Wystarczy jeden ruch. W stylu skandynawskim możemy zdecydować się także na regał z recyklingu – wykonany z palet i pomalowany na biało. Takie meble na pewno nie wywołają wrażenia „przeładowanej” przestrzeni. Stawiając na nie, zachowamy więc oczekiwaną lekkość aranżacji. Styl skandynawski to dużo więcej niż meble, tkaniny, kolory czy dodatki. Jeśli tylko zechcemy, może stać się sposobem na życie. Życie szczęśliwe i uporządkowane. Jeśli wierzyć obiegowym opiniom, Duńczycy są najszczęśliwszym narodem na świecie, a więc… warto brać z nich przykład.

Projekty domów murowanych, czyli co warto o nich wiedzieć?
Blog
22 Grudzień sylius.ui.original_price 2024
Budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie. Wśród dostępnych technologii, domy murowane od lat cieszą się niesłabną
Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść